Ünnep mesterlövészekkel

Rend és ribillió között kell választani – mondta tegnap mesterlövészek árnyékában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az 1848-as forradalom 158. évfordulóján a Múzeumkertben. Gyurcsányt részben kifütyülték, részben megtapsolták. Kövér László szerint a biztonságiak jelenléte az eseményen nem feltétlenül kifogásolható, de a kommandósok inkább statiszták voltak a kormányfő fellépésén.

Czirják Imre
2006. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesterlövészek és kommandósok a Parlament erkélyén, a Nemzeti Múzeum timpanonján, és a Múzeum tér háztetőin. Ilyen volt a tegnapi márciusi 15-i hivatalos állami megemlékezés Gyurcsány módra. A mesterlövészek és a kommandósok meg sem próbálták álcázni magukat.
A hivatalos központi ünnepségsorozat reggel fél tízkor vette kezdetét, amikor a Parlament előtt a Kossuth téren katonai tiszteletadással felvonták a nemzeti lobogót. Jelen volt Sólyom László köztársasági elnök, Gyurcsány Ferenc kormányfő, Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. A rendezvényen részt vettek továbbá a kormány és a pártok képviselői, a diplomáciai testület tagjai is. Idén a korábbinál nagyobb, az ünnepre készült nemzeti lobogót vontak fel az Országház előtt. A korábban 18 méteres zászlórúd helyett is új, 22 méter magas rudat állítottak fel a Kossuth téren.
Gyurcsány Ferenc gyalog vonult át a Kossuth térről a Nemzeti Múzeumhoz. A múzeumnál a mikrofonhoz kivonuló Gyurcsányt füttykoncert, bekiabálás, valamint taps fogadta, és kísérte végig. A tömegben több helyen dulakodás tört ki, az egyik bekiabálóra egy másik idős férfi támadt rá a botjával, majd a dulakodást követően a bekiabálónak vérzett az orra.
Gyurcsány kevés szót vesztegetett március 15-re, jobbára politikai riválisát, Orbán Viktort támadta. A kormányfő Orbán kijelentésére, miszerint „valójában a nemzet a test, azon a köztársaság a ruha, az emberek, azok a nemzetben élnek, a köztársaság legfeljebb a ház, amiben lakunk”, úgy reagált: „Nem haza, nem köztársaság, nem nemzet vagy, hanem haza és nemzet és köztársaság!” Úgy vélte: ma sokan éppen nem a köztársaság „bátorítására és erősítésére, hanem gyengítésére, és talán még elveszejtésére is törnének”. Olyannyira, hogy a köztársaságot meg kell védeni. „Tessék választani: szabadság, nyitottság, jóhiszeműség, nyugodt hang vagy ribillió. Ez a kérdés, válasszatok!” – mondta a forradalom ünnepén Gyurcsány. Hozzátette: „A magyarok Istenére esküszünk, hogy van bátorságunk választani, mert ezt a népet, ezt a nemzetet olyan fából faragták, hogy nem ijed meg.” Szerinte a rendszerváltás „forradalmi kiegyezés”, „tárgyalásos forradalom” volt, ám fénye, mint 1848. március 15-e fénye megkopott. „Március 15-én évtizedeken keresztül a szabadságot szerető Magyarország kacsintott össze a hatalom háta mögött (…), és olyan jó volt érezni, hogy legalább órákra mintha szabadok lettünk volna” – mondta az egykori KISZ KB-tag.
A rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseknek – a mesterlövészeken és kommandósokon kívül – az is része volt, hogy a Múzeumkertbe, a színpad közelébe (ahol egyébként a miniszterelnök gyermekekkel vette körül magát) csak fémdetektoros kapun keresztül lehetett bejutni, és bomba után kutató kutyákat is felvonultattak. Biztonsági emberek vegyültek a tömegbe is. Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője szerint az intézkedéseket az indokolta, hogy az eseményen diplomáciai testületek és külföldi kormányok tagjai is részt vettek. Úgy vélte: a készültség semmivel sem volt nagyobb a korábbi évekhez képest. Kérdésünkre, miszerint az elmúlt 15 évben soha nem állítottak mesterlövészeket és kommandósokat a Nemzeti Múzeum homlokzatára, akik demonstratíve pásztázzák a tömeget, azt válaszolta: azok tavaly is ott voltak, „csak máshol”. Egy biztos: ha ott voltak is egy éve, nem lehetett észrevenni őket.
Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának vezetője lapunk kérdésre elmondta: a kommandósok és mesterlövészek látható jelenléte bár kétségkívül szokatlan, és Magyarország belső állapota nem indokolja, de a mai világban a terrorfenyegetettségre tekintettel nem feltétlenül kifogásolható. Az a kérdés, hogy ezt valaki felhasználja-e arra, hogy fenyegetettséget sugalljon. Gyurcsány Ferenc a színpadi hatáskeltés nagy mestere, a maga dilettáns módján – mondta. Az iskolás gyerekek jelenléte Gyurcsány körül a színpadon annak bizonyítéka, hogy nem volt veszélyben, tehát a kommandósok a statiszta szerepét játszották egy élő adásban.
Arra kérdésünkre, hogy lehetett-e a megfélemlítés a célja a mesterlövészek demonstratív fellépésének, kifejtette: Bibó István szobrának leleplezésekor Bégány Attilát, a Jobbik képviselőjét egy néma demonstráció miatt állította elő a rendőrség, névtelen emberek ezreit vekzálják a hatóságok. „Ha valóban demokratikus Magyarországon akarunk élni, ahol mindenki szabadon elmondhatja a véleményét, akkor Gyurcsány Ferencet és csapatát villámgyorsan el kell küldeni” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.