A szakadék szélére sodort ország, 2002

Április 9-én újra szavazóurnákhoz járul az ország. A közvélemény-kutató cégek legutolsó jelentései szerint a választást a Fidesz éppúgy megnyerheti, mint az MSZP, utóbbi esélyét nagyban növelné, ha az SZDSZ is bekerülne a parlamentbe. Összeállításunkban az elmúlt négy esztendő legfontosabb eseményeit idézzük fel, amelyek nagyban magyarázzák az állam nagymértékű eladósodását, hárommillió embernek a szegénységi küszöb alá süllyedését, az ország kettészakítottságát, a nemzet lelki válságba süllyedését.

2006. 04. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2002. április 21.: A baloldal megnyerte a választásokat, az MSZP 178, az SZDSZ 19, míg a Fidesz–MDF összesen 188 mandátumot szerzett.
2002. április 24.: Szabadlábra helyezték a vecsési számlagyárügy egyik gyanúsítottját, Balázsi Tamást, az MSZP vecsési elnökét.
2002. április 25.: Kuncze Gábor élesen megtámadta az Országos Választási Bizottságot (OVB), „jogi gengszterizmusnak nevezte”, hogy az OVB érdemben foglalkozott a töredékszavazatok újraelosztásának módját kifogásoló állampolgári beadvánnyal. (A bíróság később elutasította a beadványt.) Az OVB-hez tömegesen érkeznek a választások tisztaságát megkérdőjelező beadványok.
2002. május 3.: A Fidesz népi kezdeményezést indít a választási törvény módosítására, ami lehetőséget teremtene a szavazatok újraszámlálására – jelentette be Szájer József, a párt alelnöke. Mint elmondta, soha annyi bejelentés nem érkezett a választások tisztaságával kapcsolatban, mint most, s ez azt mutatja, a társadalom jelentős részében kételyek élnek. Ugyanakkor a Fidesz elfogadja az OVB által kihirdetett eredményt.
2002. május 6.: Kihirdetik a hivatalos választási eredményt, Csurka István bejelentette: a MIÉP nem ismeri el a szerintük csalással kialakult eredményt.
2002. május 8.: Az APEH Bűnügyi Igazgatósága bűncselekmény hiányára hivatkozva megszüntette a nyomozást a Dunaferr off-shore cégeinek ügyében. (A cég menedzsmentje saját magának adott tanácsot 60 millió forintért egy e célra alapított off-shore cégen keresztül.)
2002. május 14.: Bűncselekmény hiánya miatta megszűnt a nyomozás Medgyessy Péter kormányfőjelölt „lobbiügyében” is. Medgyessy cége százezer dollárért arra vállalkozott, hogy ráveszi az V. kerületi szocialista önkormányzati képviselőket, támogassák a Gresham-beruházást. A nyomozás ismeretlen tettes ellen folyt, befolyással üzérkedés bűntettének alapos gyanújával.
2002. május 15.: Megalakult az új Országgyűlés, a testületet köszöntötte Medgyessy Péter is.
2002. május 16.: Kiengedték az előzetes letartóztatásból és felmentették a maffiavád alól Tasnádi Pétert, akit aljas indokból elkövetett súlyos testi sértésért, önbíráskodásért és adócsalásért ítéltek el első fokon. Tasnádi házi őrizetben marad a jogerős ítéletig.
2002. május 27.: Megalakult a Medgyessy kormány. Kovács László külügyminiszter beiktatása utána értekezletet tartott a tárca helyettes államtitkárainak és főosztályvezetőinek, ahol bejelentette, kiknek kell távozniuk. A nemzetbiztonsági bizottság mentességet adott a közbeszerzési törvény alól, hogy Medgyessy Péter házát 100 millió forint közpénzből biztonságossá tegyék.
2002. május 28.–június 2.: Menesztették az APEH és az ÁPV elnökét, a Pénzügyminisztérium két államtitkárát, leváltották a Köztársasági Őrezred parancsnokát és az országos rendőrfőkapitányt. Felmentik a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnökét és helyére Bálint Pataki Józsefet nevezik ki. Menesztették a Nemzeti Színház igazgatóját is. Visszahívták a Magyar Fejlesztési Bank igazgatóságát és felügyelőbizottságát. Menesztették Gansperger Gyulát, a Budapest Airport elnök-vezérigazgatóját és a Magyar Posta elnökét is.
2002. június 5.: Az MFB felfüggesztette az agrárhitel-kérelmek befogadását.
2002. június 18.: A Magyar Nemzet leleplező dokumentumot tesz közzé Medgyessy Péter titkos ügynök múltjáról. Eszerint a kormányfőt 1977-ben rendőr főhadnaggyá, a BM III/II–7. osztály kiemelt főoperatív beosztottjává nevezték ki. A szigorúan titkos (szt) állományú tisztet D–209-es kódszámon tartották nyilván. A parlamentben a leleplező cikk hatására kitört a botrány. Medgyessy előbb tagadta ügynökmúltját, majd egy képviselői keresztkérdésre kijelentette: „Valóban igaz, hogy a szigorúan titkos állomány tisztjeként védtem a magyar érdekeket”. A kormányfő azzal is védekezett, hogy a KGB ellen dolgozott. Az SZDSZ rendkívüli frakcióülésén felszólította Medgyessyt, tisztázza magát, vagy mondjon le.
2002. június 19.: Az SZDSZ egy nappal korábbi álláspontját megváltoztatva bizalmat szavazott a kormányfőnek. A Fidesz ugyanakkor lemondásra szólította fel Medgyessyt.
2002. június 21.: Szakértők cáfolják, hogy Medgyessy szt-tisztként a KGB ellen dolgozott az IMF-csatlakozásunk előkészítésekor.
2002. június 23.: Tízezres tömeg követelte Budapesten Medgyessy lemondását, aki a Fideszt vádolja az ügynökbotrány kirobbantásával. Kövér László szerint csupán egy pancserpuccs zajlott le az MSZP-ben.
2002. június 24.: Rendkívüli felmondással elbocsátották Baranyay Lászlót, az MFB elnökét.
2002. június 25.: Az Országgyűlés kormánypárti többsége elutasította a Fidesz és az MDF közös javaslatának napirendre tűzését, amely kizárta volna a közéletből a III-as főcsoportfőnökség tagjait, illetve a volt vezető MSZMP-funkcionáriusokat.
2002. június 26.: Leváltották a Magyar Állami Operaház vezetőit is.
2002. június 28.: Kiderül, hogy a III-as főcsoportfőnökség munkatársa volt egykor a frissen kinevezett országos rendőrfőkapitány, Salgó László is.
2002. július 3.: Lemondott a Fidesz elnöki és frakcióvezetői tisztségéről Pokorni Zoltán, miután Meruk József nyilvánosságra hozta, hogy a politikus édesapja ügynöki jelentéseket írt. Medgyessy úgy reagált a történtekre, hogy reméli, mindkét politikai tábor tanul a múltból, és a családi tragédiák helyett béke lesz az országban.
2002. július 4.: Véres rendőrattak a fővárosban. A rohamosztagosok brutálisan megvertek több demonstrálót, annak a tüntetésnek a feloszlatásakor, amelyen a szavazólapok megsemmisítése ellen tiltakoztak, és Medgyessy Péter lemondását követelték. Csillag István gazdasági miniszter bejelentette: a Széchenyi-terv programjára már nem fogad be új pályázatot a GKM, mert a pénzügyi keretet ez évre elköltötték.
2002. július 5.: Rohamrendőrök szállták meg a belvárost, hogy megakadályozzák az újabb tüntetéseket.
2002. július 9.: Menesztették a Hungexpo Rt. igazgatóságát és felügyelőbizottságát. Az új vezérigazgató Barabás János, a KISZ KB egykori tagja, az igazgatóságban kapott helyet a KISZ KB volt vezetője Nagy Imre is. Leváltották a MÁV Rt. vezérigazgatóját is, és visszahívták a vállalat igazgatóságát és felügyelőbizottságát is.
2002. július 10.: Létrehozták a Medgyessy múltját vizsgáló parlamenti bizottságot, valamint Mécs Imre vezetésével egy másik bizottságot, amely 1990-ig visszamenőlegesen a kormánytagok múltját is átvilágítja.
2002. július 11.: A szavazatok újraszámlálását és a kormányfő lemondását követelte több ezer ember két bejelentett budapesti tüntetésen.
2002. július 12.: Közbeszerzési botrány robbant ki a fővárosban. A fővárost 440 milliós kár érheti, mert a Főpolgármesteri Hivatal – formai hibára hivatkozva – nem a legolcsóbb ajánlatot fogadta el egy hídfelújításra kiírt tendernél. Az ellenzék kifogásolja, hogy négy év alatt a főpolgármester 54 külföldi utazáson vett részt: járt az USA-ban, Mexikóban, Japánban, Kínában, Brazíliában, Kazahsztánban, Kirgizisztánban is.
2002. július 22.: A tiltakozások ellenére megsemmisítették a választások szavazólapjait. A miniszterelnökség 5,7 milliárd forint értékben szerzett be 1550 személyautót és mikrobuszt.
2002. július 26.: A száznapos program reklámozására 44 millió forintot költ a kormány. A kabinet döntött a csődeljárás alatt álló termelőszövetkezetek üzletrészeinek megvételéről, ez 62 milliárdjába kerül a büdzsének.
2002. július 29.: A Magyar Nemzet felmelegíti az Olaj-gate ügyet, amely kamatokkal együtt 10,7 milliárd forint kárt okozott az államnak, mivel az MSZP holdudvarához tartozó cégek nem fizették meg az orosz államadósság lebontása során keletkezett adósságukat a Magyar Államkincstárnak. Kirúgták a Malév igazgatóságát is, a cég új elnöke Huszty András, a régi Horn-káder lett.
2002. augusztus 5.: Az ellenzék kivonult a Mécs-féle bizottságból, mert törvénysértőnek tartotta a működését.
2002. augusztus 6.: A román sajtó arról ír, hogy Medgyessy egy állami bank által erdélyi barátainak üzleti vállalkozását hitelezi több mint 2,5 milliárd forint értékben állami garanciavállalással.
2002. augusztus 14.: A rendszerváltás előtt az Antall–Boros-kormány öt, a Horn-kormány két, az Orbán-kormány négy, és a Medgyessy-kormány egy tagja működött együtt az állambiztonsági szervekkel – jelentette be Tóth Károly, a Mécs-féle vizsgálóbizottság tagja.
2002. szeptember 3.: Az államháztartás hiánya augusztus végéig 656 milliárd forintot ért el, amely az éves előirányzat 129,8 százaléka – tette közzé a pénzügyi tárca. Ötéves, négyszázmillió eurós – közel százmilliárd forint – hitel felvételéről szerződik szeptember 12-én a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) – nyilatkozta László Boglár, az MFB kommunikációs igazgatója. A kölcsönt autópálya-építésre, agrár- és diákhitelekre, s a bank leánycégeinek támogatására fordítják, a kormány kezességet vállalt a visszafizetésre.
2002. szeptember 5.: Június végén egy hónapi munkáért 150 millió forint tanácsadói díjat kapott a bank informatikai-biztonsági átvilágítását végző Proware Kft. A Proware júliusban megkezdte több MFB-leánycég átvizsgálását is, így a cég számlája év végéig több száz millióra nőhet.
2002. szeptember 24.: A parlamentben napirend előtt Áder János, a Fidesz frakcióvezetője a fővárosi beruházások körül gyanítható visszaélésekről és Demszky Gábor kampánykiadványairól beszélt. Felhívta a figyelmet arra, hogy „egy derék magyar állampolgár április 3-án közjegyzőnél letétbe helyezett iratában pontosan megjósolta azt, hogy hónapok múlva mely cégek fognak nyerni a Budapest által kiírt útépítési, híd- és felüljáró-felújítási közbeszerzési pályázatokon”. Hozzátette: a közjegyzőnél lévő irat azt is tartalmazta, hogy az öt cég – amelyek már a Horn– Kuncze-kormány útépítései során is kivételezett helyzetben voltak – kárpótlásként kapja a tízmilliárdos megrendelést két korábbi pályázatért.
2002. október 5.: A szerdán szabadon bocsátott Berkecz Mária, a Millenáris Kht. egykori vezetője a rendőrségi eljárás miatt ideg-összeroppanást kapott, ugyanis egynapos fogsága alatt megalázták, meztelenre vetkőztetve kétszer is átvizsgálták – adta hírül lapunk.
2002. október 15.: Több ponton sértik a közbeszerzési törvényt a Nemzeti Autópálya (NA) Rt. előminősítési felhívásai, amelyek alapján az M3-as, az M7-es és az M70-es gyorsforgalmi utak újabb szakaszainak megépítésére választják ki a cégeket. Csak az az útépítő cég jelentkezhetett a közbeszerzési pályázatra, amelynek az utóbbi öt évre visszamenőleg van autópálya-építési referenciája.
2002. október 24–25.: Bezárja székesfehérvári üzemét az IBM, így 3700 dolgozó munkaviszonya szűnik meg. A szombathelyi Styl Ruhagyár Rt. is megválik 250 dolgozójától.
2002. október 29.: A magyar külügyminiszter egy előző este vetített interjúban a BBC kérdésére válaszolva nem cáfolta, hogy Medgyessy Péter jelenlegi miniszterelnök a Kádár-korszakban megfigyeltette a Pénzügyminisztérium munkatársait. (BBC) Az államháztartás – a helyi önkormányzatok nélkül számított – 2002. évi várható hiánya 1403,1 milliárd forint, ami a várható éves GDP 8,4 százaléka – derül ki a Pénzügyminisztérium legfrissebb becsléséből.
2002. november 11.: Házkutatást tartottak tegnap hajnali hat órakor a Happy End Kft. ügyvezetőjénél. Csépányi Nóra a rendőrségi zaklatás miatt november helyett augusztusban hozta világra gyermekét, koraszülött csecsemője jelenleg sincs kielégítő állapotban – értesült lapunk. A fiatalasszonyt előző nap kihallgatásra vitték volna az Aradi utcába, de nem számítottak arra, hogy a kisbabát édesanyja otthon ápolja. A nyomozók a kihallgatástól eltekintettek, ám házkutatást tartottak.
2002. november 12.: A Széchenyi-terv a hazai gazdaság egytizedét képviselő vállalati kört érintette, s minden második településen indított el beruházásokat. Egyforintnyi állami támogatás átlagosan négyforintnyi vállalkozói tőkét „mozdított meg” – derül ki az Ecostat gazdaságkutató intézetnek a programról készített jelentéséből.
2002. november 19.: A kormány elfogadta „a magyar társadalom európai uniós kommunikációs stratégiáját”, amelyet az erre a célra létrehozott Európai Uniós Kommunikációs Közalapítvány irányít. Működésére a idén 500 millió, jövőre 1,5 milliárd forintot költenek. A Fővárosi Bíróság az utolsó gyanúsítottat is szabadlábra helyezte az MSZP közeli vecsési fiktív számlázási ügyben. Így jelenleg egy gyanúsított sincs előzetes letartóztatásban a rendkívül kiterjedt eljárásban. A nyomozás eddigi adatai szerint több mint 15 milliárd forint értékű fiktív bizonylatot állított ki a bűnszervezet.
2002. november 28.: Az amerikai védelmi minisztérium tisztségviselőjére hivatkozva az ABC News azt jelentette, hogy a Pentagon 5000 iraki ellenzéki személy kiképzését tervezi januártól Európában, s a tévé forrásai szerint Magyarország kész befogadni az irakiakat.
2002. december 6.: Bűncselekmény hiányára hivatkozva megtagadta a nyomozást az MFB szállodaeszköz-vásárlási ügyében az ORFK – értesült lapunk. (Befektetésképpen 202,4 millió forintért többek között tartalék WC-csészéket és munkásmozgalmi rézkarcokat vásárolt Huszty András akkori bankelnök jóváhagyásával a pénzintézet vagyonkezelő cége.)
2002. december 5.: Lemondásra szólította fel Járai Zsigmond jegybankelnököt öt munkaadói szervezet nevében Széles Gábor, az MGYOSZ elnöke. Széles a felszólítást azzal indokolta, hogy az elmúlt egy évben a forint erősödése rendkívüli mértékben sújtotta az exportáló vállalatokat.
2002. december 12.: Egy szocialista önkormányzati képviselő apjának cége építheti meg a Kossuth téren a téli szünet alatt a Medgyessy Péter által ígért jégpályát és a hozzá kapcsolódó létesítményeket 50 millió forintért. Ellenezi a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációját az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága a kormány álláspontja ellenére.
2002. december 19.: Beleegyezett a kormány abba, hogy a taszári katonai bázison iraki katonákat képezzenek ki.
2002. december 22.: Szó sincs arról, hogy Taszárra iraki ellenzékiek érkeznének; valójában az amerikai hadsereg egységei kapnak kiképzést a somogyi bázison – nyilatkozta Medgyessy Péter az Izvesztyija című napilap december 22-i számában megjelent interjújában. „Nem iraki ellenzékiekről van szó, hanem az amerikai hadsereg egységeiről, amelyek egy esetleges Irak elleni háborúban kisegítő szerepet látnak majd el. Ezek tolmácsok, ellátók és hadtáposok” – nyilatkozta Medgyessy.
2002. december 30.: Medgyessy Péter a kubai Varaderóban üdül – értesült a Magyar Nemzet. Gál J. Zoltán kormányszóvivő ugyanakkor azt állította: fogalma sincs arról, hogy a kormányfő hol tartózkodik, csak telefonon tartják a kapcsolatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.