Új befektetési eszközzel bővül a Budapesti Értéktőzsde termékpalettája. Április 20-án indul a tömbarany határidős kereskedése. Az egy kilogrammos, huszonnégy karátos aranytömbök adásvétele az áruszekcióban zajlik majd reggel kilenc és délután fél öt között. Lejáratkor lehetőség lesz arra, hogy a befektető fizikai valójában is hozzájusson a megvásárolt aranyhoz, azaz egy határidős szerződés után egy kilogrammos aranytömböt szállítanak le számára.
A befektetésként felhasználható arany iránt mindig nagy volt az igény Magyarországon. Eddig aranyérméket vásárolhattunk, vagy aukciókon, ékszerboltokban juthattunk hozzá a nemesfémből készült tárgyakhoz. Ennek azonban több jelentős hátránya is volt. Az aranyérmék piaca szűk: csak néhány üzletben, valamint aukciókon lehetett hozzájutni, általában jelentős felár mellett. A boltok a tárgyakat sokszor bizományban vették át, illetve – készpénzes ügylet esetén – relatíve alacsony árat fizettek érte. Az ékszereknél az aukciókon vásárolt darabokat terheli – eladáskor is – egy jelentős, a vételár 15–20 százalékát kitevő, az aukciósház számára fizetendő jutalék. Emellett a hozzáértő vevőkör elsősorban nem az ékszer súlyát, hanem egyediségét, ritkaságát, esztétikai, esetleges történelmi értékét díjazza. Keserű csalódások érhetik azt, akinek ezekről a szempontokról nincs tudomása.
Az sem problémamentes, ha a hazai vagy külföldi ékszerboltokban vásárolt modern, sok esetben tömeggyártású ékszereket választjuk befektetésnek. A hazai fémjellel ellátott ékszerek árát adók és egyéb közterhek emelik, többségük tömeggyártásból származó, úgynevezett fazonarany. Viszonteladásuk szinte lehetetlen, egyedül a zálogházak fogadják el fedezetként ezeket az értékeket. A zálogház a becsüs által meghatározott értékből indul ki, ami legtöbbször mélyen alatta van a tulajdonos által kifizetett bolti árnak. A felmerülő kamatteherről és kezelési költségről nem is beszélve. Érdekesség, hogy a külföldön vásárolt arany sokszor lényegesen olcsóbb a hazainál. Ugyanakkor, ha az így beszerzett nemesfémet idehaza szeretnénk eladni, hamar kiderül, hogy a felvásárlók a magyar fémjel nélküli ékszert csak törtaranyként hajlandók átvenni.
A kizárólag befektetési céllal vásárlóknak tehát mindenképpen érdemes megvizsgálniuk az új tőzsdei lehetőséget. A börzén az ügyleteket a minimálisnak tekinthető jutalék mellett adók nem terhelik. Pénzügyi korlátok viszont vannak, hiszen a megvásárolható tömbök értéke 3,5-4 millió forint körül mozog. A tőzsdei bevezetés bejelentése egyébként egybeesett azzal, hogy az arany ára ismét negyedszázados csúcsra szökött a nemzetközi piacokon. A nemesfém unciáját 588 dollár fölött árulták. Tavaly év vége óta 71,1 dollárral, vagyis majdnem 14 százalékkal emelkedett az arany ára, és elemzők szerint hamarosan elérheti unciánként a 600 dollárt is.

Hoppá, XIV. Leó pápa már járt Magyarországon