Bush utasítására szivárogtattak?

Az elnök adott felhatalmazást arra, hogy az iraki invázió védelmében titkos információt szivárogtassanak ki a médiának – állította vallomásában az amerikai alelnök korábbi kabinetfőnöke, aki a kiszivárogtatási ügyben gyanúsítottként áll a bíróság előtt, amiért akadályozta az igazságszolgáltatást, és hamis tanúvallomást tett.

2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lewis Libby, Dick Cheney egykor közeli munkatársa akkor került az érdeklődés középpontjába, amikor felmerült a gyanú, hogy egy, az Irak elleni támadás indoklását kétségbe vonó diplomata feleségének titkos identitását ő fedte fel néhány újságíró előtt, ami az Egyesült Államokban bűncselekménynek számít. Az asszony, Valerie Plame CIA-ügynök volt, férje, Joseph Wilson pedig még a háború előtt a kémszervezet megbízásából Afrikába utazott, hogy ellenőrizze a kormányzat értesülését, miszerint Szaddám Huszein iraki elnök onnan kívánt uránt beszerezni nukleáris fegyverprogramjához. Wilson nem talált bizonyítékokat, ám amikor George W. Bush ennek ellenére az állítást felvette az Irak ellen indítandó háború indokai közé, úgy döntött, hogy egy – már az invázió után megjelent – cikkben saját maga cáfolja meg azt. A Fehér Házban ekkor úgy gondolták, hogy a feleség felfedésével „bosszút állnak” a szerzőn. A „piszkos munkát” végül Robert Novak veterán publicista végezte el az egyik televíziós műsorban.
Bár Libby vallomása a minap konkrétan nem erre az ügyre vonatkozott, hanem egy másik illegális kiszivárogtatásra, a kettő összefüggésben áll egymással. A volt kabinetfőnök azt állította, hogy 2003 júliusában közvetlen főnökétől, Dick Cheneytől utasítást kapott: egy újságíróval – a New York Timesnak dolgozó Judith Millerrel – ossza meg a háború előtt Irakról készült szigorúan titkos hírszerzési értesüléseket, amivel a Wilson cikkében megjelenteket cáfolták vola. A vádlott szerint Cheneynek maga az elnök adott felhatalmazást a lépésre. Az ügy pikantériája, hogy az újságírónő végül meg sem írta cikkét, de forrásának titokban tartása miatt az igazságügyi szervek börtönre ítélték; s csak akkor ismerte be, hogy kitől kapta információit – és akkor engedték szabadon –, miután Libby feloldotta „hallgatási fogadalma” alól.
A bíróság előtt Libby ugyanakkor ismételten cáfolta, hogy ő szivárogtatta ki Valerie Plame CIA-identitását a sajtónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.