Ítélet előtt

Csontos János
2006. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felemás arcot mutatott tegnap az ország. A Dunán már levonult a legnagyobb árhullám, a Tiszán még csak tetőzött. Az ország nagy részén eközben hét ágra sütött a nap, tavaszi verőfény fürdette a földeket és az arcokat. Kevesebben voltak a gátakon, annál többen a szavazókörökben. A délelőtti gyorsjelentések már a négy évvel korábbihoz képest is rekordrészvételről számoltak be az országgyűlési választásokon, ékes cáfolatául annak, hogy a szavazópolgárokat nem érdekli a politika, nem érdekli az ország sorsa és jövője. Kora délutánra a lendület némiképp visszaesett, ám a választási hajlandóság így sem mondható csekélynek. Egy sok milliós közjogi aktus során statisztikai alapon is történnek rosszullétek, balesetek, sőt tragédiák – volt honfitársunk, aki voksolás közben búcsúzott e világtól. Még ez a fájdalmas történés is azt jelzi: az idősek és a betegek számára is minden eddiginél fontosabb volt a választás.
Mikor ezeket a sorokat írom, még nem tudni, mi a végeredmény. Annyi bizonyos: egyik pártnak sem kell búcsút intenie a parlamenti politizálásnak. Ezzel pedig a második fordulón múlik minden, az egyéni választókerületek eredményei döntik el, ki alakít Magyarországon kormányt. Az utóbbi két parlamenti választás során arra is láthattunk példát, hogy a második forduló a csoportos visszaléptetés módszerével át tudta fordítani a végső elszámolást; és arra is, visszaléptetési lehetőség híján is majdnem sikerült ez a bravúr. A második fordulónak tehát érzékelhetően megnőtt a „királycsináló” funkciója.
Ugyanakkor feltartóztathatatlannak látszik a pártrendszer redukciója, egyszerűsödése is: a kilencvenes évekhez képest kevesebb lehetőség nyílik a választói kívülállásra, a formális véleménynyilvánításra. Amit a felületes szemlélő a kampány eldurvulásaként érzékelhetett, az nem egyéb volt, mint a tét növekedésének érzékelése a versengő pártok részéről. Minden szavazat felértékelődött, ami nemhogy gyengítené, de erősíti a képviseleti demokráciát.
Akik ezt a cikket olvassák, már okosabbak e sorok írójánál, bár az első kérdésre már én is tudom a választ: 2010-ig is négy párt lesz a parlamentben. Részletes elemzésre nincs most idő, ezért inkább néhány mondat következik arról, mi az, amiben mindenképpen megváltozhat az életünk mától, de főként április 24-től. Bárki nyer is, és alakít kormányt, színről színre kiderül, mit hallgatott el, és miben állított valótlant a kampány hevében.
A költségvetési adatokat önkényesen visszatartó Pénzügyminisztérium kénytelen lesz előrukkolni a nemzetgazdaság valós számaival, és nyilvánvalóvá válhat az is, az ígéretözönben mennyi volt a blöff, hol és miben tévesztették meg a választópolgárokat. Nem kell már sokat várnunk arra sem, hogy a valóság és annak virtuális mása megütközzön: írják-e már valahol azt a forgatókönyvet, hogy egy hazai Churchill csak vért, verítéket és könnyeket ígérjen a nemzetnek…
De ne szaladjunk ennyire előre! Előbb még megtapasztalhatjuk, működött-e a választási rendszer, amelynek számos érintett még a reparálására sem volt hajlandó. Sikerült-e kiszűrni a csalási lehetőségeket? Lesz-e bármelyik fél részéről szavazat-újraszámlálási kezdeményezés? Kisvártatva mindannyian okosabbak leszünk. Végső döntés két hét múlva…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.