Kihathat az idei teljesítményre is a kockázati és magántőke iparág tavalyi sikeréve – állapította meg a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján. Tzvetkov Julián szerint, mivel a tőkegyűjtést lezáró alapok kezelői új befektetéseket keresnek, az invesztíciók számának újbóli felfutása várható – közölte a távirati iroda. A források legjelentősebb hányadát a tapasztalatok szerint többnyire a forrásgyűjtést követő két-három éven belül fektetik be, így kiemelkedő eredményeket várhatóan 2007 és 2008 hoz ismét. A piac teljesítménye nagymértékben attól függ majd, hány kiemelkedő tranzakció lesz – mondta az elnök.
Az MKME tavaly 30 tranzakciót regisztrált, ám ezekből 26-ra vonatkozóan kapott statisztikailag is értékelhető adatokat. A 26 ügylet során 131 millió euró összértékű befektetés valósult meg, 21 százalékkal több az előző évinél. Az MKME 25 kiszállást regisztrált, ezekből 16-ra vonatkozóan kapott statisztikailag is értékelhető adatokat. Az egészségügyi szolgáltatások területén volt egy nagy, száz- millió eurós invesztíció, ami a magyar kockázati- és magántőkepiac történetében az eddigi legnagyobb befektetés.
A befektetések GDP-hez viszonyított nagyságát tekintve Magyarország 0,15 százalékos aránya kedvező a 0,1 százalék alatti régiós átlaghoz képest, de a 0,3 százalékos nyugat-európai átlaghoz képest ez alacsony. Az európai kockázatitőke-befektetők tavaly rekordévet zártak: az Európai Kockázati és Magántőke Egyesület előzetes adatai szerint 2005-ben 60 milliárd eurót sikerült az európai kockázati és magántőke alapokban összegyűjteni, ami több mint kétszerese a 2004-es 27,5 milliárdos összegnek. Az Európában befektetett kockázati tőke 11,7 százalékkal, több mint 43 milliárd euróra nőtt.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni