Mérsékelt javulás

Sokat gondolkodott a BUX azon, hogy milyen irányt vegyen, majd a nyitást követően mélybe hullott. A délelőtti hezitálást követve az index kilábalt melankolikus hangulatából, és végül enyhe növekedéssel zárt. Meglepetésre a vezető részvények között megosztottság jelentkezett. Történt ez annak ellenére, hogy a piacon emelkedést vártak a blue chipektől. A bankközi devizapiacon a forint erősödést mutatott az euróval szemben.

Munkatársunktól
2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emelkedéssel zárt a BUX a két választási forduló közötti első kereskedési napon, a magyar indikátor ugyan sokat hezitált és kereste útját, de végül a mérsékelt javulás győzedelmeskedett. Elemzők sokat latolgatták, hogy a hét végén kialakult választási szituáció milyen befektetői reakciót válthat ki. Valójában a hurráoptimizmus elmaradt, a BUX nem a várt teljesítményt hozta. A magyar indikátor 16,5 milliárd forintos – nem túl magas – forgalom mellett 0,51 százalékos emelkedéssel 23680,34 ponton zárt. A nyersolajárak emelkedése a Mol árfolyamát segítette, a magyar olajipari cég részvényei 8,5 milliárd forintos forgalmat produkálva 1,97 százalékkal drágultak. Növekedéssel zárta a kereskedést a Richter is, a nagyobbik gyógyszergyártó részvényei 505 forinttal, történelmi csúcsukon, 45800 forinton zártak. Veszteséget mutatott viszont fel, és így a megosztottságot erősítette az OTP és Magyar Telekom. A banki papírok 0,38 százalékkal, a távközlésiek 0,94 százalékkal csúsztak vissza. A kis forgalmú részvények közül a Pannonplast, a Fotex és az Állami Nyomda árfolyama volt emelkedőben, gyengülést jelzett viszont az Egis, a Synergon és a BorsodChem.
Elemzők elmondták, hogy a következő választási fordulóig mérsékelt emelkedésre lehet számítani, de a 24 ezer pontos határ elérése előtt várható korrekciós csökkenés is. Hosszabb távú jóslatokra nem lehet számítani, az index irányzatát több dolog befolyásolhatja. Nemcsak a hazai választási eredmények, hanem az esetleges európai és tengerentúli kamatemelések is változatos árfolyamokat indukálhatnak.
Tegnap közölték a svéd jegybankot és gazdaságot megfigyelő elemzők, hogy nőtt a kamatemelési esély az észak-európai országban – írta a portfolio.hu. Szakértők szerint a svéd deviza szempontjából pozitívak azok a várakozások, hogy a Riksbank ebben a hónapban újra kamatot emelhet, az idei két 25 bázispontos emelés után. Jelenleg a svéd alapkamat 2,00 százalékon áll. A bankközi devizapiacon a forint a reggeli 268-as szintről 266 közelébe erősödött vissza. A forint az euróval szemben a BÉT zárásakor 267,20–267,30 forinton állt, szemben a pénteki 267,60–267,70 forinttal. Az amerikai tőkepiacok nyitásával egy időben azonban a forint tovább erősödött.
Leszámítva a hivatalos kereskedés kezdete előtti 268,40 forintos euróárfolyamot, a forint egész nap erősebb volt a pénteki szinteknél, alacsony fogalomban az eurót 266,40–267,50 forinton jegyezték. A forinttal együtt erősödött a zloty is, mindkét valutára kedvezően hatottak a belpolitikai események.
A nemzetközi tőkepiacokon emelkedések zajlottak, az FTSE és a DAX egy százalék körüli növekedést produkált. Tokióban viszont a Nikkei 225 index 0,61 százalékos csökkenéssel zárt. A tokiói értéktőzsde fő mutatója tegnap visszaesett: hiába volt biztató a márciusi gépmegrendelésekről megjelent hír – a megrendelések a vártnál is jobban nőttek a februári visszaesés után –, a piacot aggasztja, hogy az erős amerikai foglalkoztatási adatok miatt a Fedtől megint biztosra várt további kamatemelések rontják a nagy japán exportőrök kilátásait. A Sony 1,4 százalékot, a Honda Motor is 1,4 százalékot vesztett – írta az MTI–Eco.

Tőzsdére mennek a cégek. Az év első negyedében 126 vállalati tőzsdére menetel volt Európában, a tavalyi azonos időszak 101 hasonló tőzsdei bevezetése után. Az idei tőzsdei megjelenés összesen 9,1 milliárd eurós értéket érintett – számolta ki a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló cég. A tőzsde iránti „lelkesedésben” a külföldi eredetű európai cégeké volt a nagyobb rész, valamivel több mint az európai új tőzsdére menetelek fele. A külföldiek száma elérte a negyvenet, az általuk képviselt érték pedig az ötmilliárd euró körüli nagyságrendet. A külföldiek közül háromé már önmagában 3,6 milliárd eurós tőzsdei jelentkezést biztosított, nevezetesen a londoni tőzsdén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.