Nem kötelező a boríték használata a szavazáskor
Nem kötelező az állampolgároknak borítékba tenniük a szavazólapokat, de a választási bizottságoknak ki kell adniuk a borítékokat – mondta el tegnap Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság elnöke. A választási bizottságoknak a szavazólapokkal együtt oda kell adniuk a választóknak a borítékot is, azonban a választópolgár szabadon dönthet arról, hogy a szavazólapokat a borítékba téve dobja-e be az urnába vagy sem – mondta az OVB elnöke, aki közölte azt is, hogy a borítékokat a választási bizottságnak nem kell lepecsételniük.
Aláírás hét óra után
Szigeti Péter, az Országos Választási Bizottság elnöke tegnap csak este hét óra után írta alá a testületnek a nap folyamán meghozott határozatait. Álláspontja szerint az urnazárás előtt a döntések elvi, jogi okból nem hozhatók nyilvánosságra, aláírásuk ezért történt meg csak később.
Elmarasztalt Index
Az Országos Választási Bizottság elmarasztalta az Index internetes újságot azért, mert április 7-e óta közvélemény-kutatási adatokat szerepeltet a honlapján. A törvény szerint ugyanakkor ilyen közlések a választást megelőző nyolc napon belül nem hozhatók nyilvánosságra. Jogsértőnek minősítette az OVB a 168 Óra című lap eljárását is, mivel az újság szintén közvélemény-kutatási adatokat tett közzé.
Zártkörű MSZP-tájékoztatás
Napirendre került az a kifogás is, amely szerint az MSZP április 8-án hírlevelekben szólította fel az előfizetőket, hogy támogassák szavazataikkal a párt képviselő-jelöltjeit és listáit. Az OVB 9:6 arányban úgy szavazott, hogy ez a magatartás nem minősül a kampánycsend megsértésének, mert zártkörű előfizetői tájékoztatásról volt szó.
Nem baj, ha működött a honlap
A testület elutasította azt a beadványt, amely szerint a Fidesz honlapja elérhető a kampánycsend idején is. Az OVB már 2002-ben úgy döntött, hogy a pártok honlapjainak csak a frissítése tilos. Az ülésen egyébként elhangzott, hogy a jelölő szervezetek honlapjai a kampánycsend idején is működtek, és információkat közöltek.
Jegyzői igazolással sem szavazhattak
Levélben tájékoztatta az OVB az egyik fővárosi választási bizottságot, hogy nem szavazhatnak jegyzői igazolással azok a választópolgárok, akiknek az igazolásán nem szerepel valamelyik budapesti kerület megjelölése is. A fővárosban szavazni kívánó, másutt lakó állampolgároknak emiatt nem volt módjuk voksaik leadására.
Javított szavazólapok Szabolcsban
Visszalépések miatt javított szavazólapot kapott Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a 442 748 szavazásra jogosult állampolgár a régió 579 szavazókörében az országgyűlési választás vasárnapi első fordulójában – közölte a megyei önkormányzat főjegyzője, a területi választási iroda vezetője. A megye 5-ös számú, baktalórántházi választókerületében a Kereszténydemokrata Párt Magyar Tamás Csaba, illetve a 10-es számú, fehérgyarmati körzetben a Magyarországi Munkáspárt 2006 Marx János jelöltet visszaléptette, ezért a nevüket a szavazólapon áthúzták, mivel újranyomtatásra már nem volt lehetőség – mondta Borbély Károly. Hozzátette: a Munkáspárt 2006 a megyei listáját is visszavonta, így törölték – hasonló módon áthúzással – a párt nevét a listás szavazólapról.
Kampányolt a szavazókört elhagyó pártdelegált
Kampányolni kezdett a szavazókör elhagyásakor az egyik párt delegáltja a baranyai Mecseknádasdon – közölte a területi választási bizottság. A férfi délután elhagyta a mohácsi körzethez tartozó település szavazókörét, felragasztotta pártja helyi képviselőjelöltjének fényképét egy kisteherautóra, majd egy ideig ezzel járta a falu utcáit – mondta el Lászlóné Kovács Ilona, a bizottság elnöke. Hozzátette: a kampánycsendsértés több tanú beszámolója alapján megállapítható, de a bizottság a delegáltat írásbeli panasz hiányában nem marasztalhatta el.
Tucatnyi bejelentés A kampánnyal kapcsolatban Miskolcon
Plakátletépésre, -átragasztásra hivatkozva csaknem tucatnyi bejelentés érkezett, főleg a kampányszabályok megsértése miatt a miskolci egyéni választókerületi bizottságokhoz, ebből hármat talált megalapozottnak a testület – mondta Mészáros Miklós, a miskolci választási iroda vezetője. Három esetben tartotta megalapozottnak a választási bizottság a beadványokat, kettőben teljesen, egyben pedig részben adott helyt a bejelentéseknek, a jogsértésektől eltiltotta a pártokat – fejtette ki Mészáros Miklós. Közlése szerint elsősorban választási plakátok leragasztása, letépése és a kampánycsend idején történt szórólapterjesztés miatt érkezett bejelentés a választási bizottságokhoz.
Elutasították Körömi Attila beadványát
Elutasította a pécsi 1. számú egyéni választókerületi bizottság Körömi Attila országgyűlési képviselő beadványát, aki egy képviselőjelölt nevének törlését kérte a névjegyzékből, mert szerinte túllépte a kampányra fordítható pénzügyi keretét. A független honatya azért emelt panaszt, mert számításai szerint az egyik párt pécsi képviselőjelöltje a törvényben meghatározott egymillió forint helyett húszmillió forintot költött kampányára – tudatta Lászlóné Kovács Ilona, a területi választási bizottság elnöke. A bizottság hatáskör hiányában utasította el a beadványt, egyben tudatta a képviselővel, hogy a kampánypénzek felhasználásának vizsgálata a választásokat követően az Állami Számvevőszék feladata. Lászlóné Kovács Ilona emlékeztetett rá: ha egy jelölt túllépi a kampányra költhető egymillió forintos keretét, az egymillió forint feletti rész dupláját kell visszafizetnie az államkasszába.

Hamarosan találkozhat Donald Trump és Orbán Viktor