Akik belső békében élnek

Egészen elcsendesedve távozott a közönség kedden este az Uránia Nemzeti Filmszínház díszterméből, miután bemutatták az Inforg Stúdió magyar részvételével készült Bab’Aziz című koprodukciós alkotást. Akár a sivatagi homok az örvénylő szélben, kavarog a valóság és a mítosz a tunéziai Nacer Khémir spirituális filmjében – gyönyörű képek és fülbemászó zene; útkeresés és alázat.

Muray Gábor
2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint Sziddhárta a megvilágosodásakor vagy mint a negyvennapos böjtöt tartó Krisztus a pusztában: egy bölcs, vak dervis keresi az út végét a homoktengerben. Bár a történet ideje behatárolható, időtlen folytonosság hatja át, az életből kilépő dervis és az életre rácsodálkozó unokája párbeszédében legendák kelnek életre. Keretes a történet, melynek végén a határok elmosódnak, s a keret belevész az egészbe.
Oldalvást, a piac felől nézve nehezen érthető, miért vállalják bizonyos producerek, hogy felkaroljanak olyan szerzői alkotásokat, spirituális filmeket, amelyek félvállról veszik a lezüllesztett közönségigényt. Szemből nézvést aztán mindjárt minden más. Mert aki egyszer a sorokat olvasva meghallja a Tao te King dallamát, legkedvesebb filmjei között fogja számon tartani a koreai Kim Ki-duk Tavaszát, s aki újra és újra leveszi a polcról A teljesség felét Weöres mestertől, az soha nem felejti az idei szemlén bemutatott Szaladják István-film, a Madárszabadító ortodox kápolnáinak harangjait és aranyló búzamezőit. Talán nem véletlenül volt az utóbbinak éppen az a Muhi András a producere, aki a most bemutatott Bab’Aziz gyártásába is beszállt, hogy megvalósulhasson Nacer Khémir álma, A sivatag hercege. Annyi út vezeti a Jóistent, ahány ember van a Földön – így indul az álom, ezzel a gondolattal indul el a vén Bab’Aziz is, hogy a dűnék között unokájával ráleljen a Fényre. „Aki békében él, nem vész el soha” – tanítja az öreg a gyermeket; a film a szeretet, a szépség, a tisztaság, az Út kereséséről szól. Erős, spirituális alkotás. Lecsillapodik a nézőben a belső zaj, csak a keleti, melankolikus dallamokat és a bölcseletet hallja: „az emberek olyanok, mint a három pillangó a mécses lángja körül” – az első kerüli, a második közel merészkedik, és megpörköli a szárnyát, a harmadik beleveti magát a lángba, hogy megismerje az igaz szerelmet.
A hat ország részvételével készült koprodukció ajándék a filmművészet pártolóinak. Feloldja a nagyvárosi gondot, gondolatot ébreszt, csendesít.
Megvilágosodásfilm.
(Bab’Aziz – A sivatag hercege, francia–német–angol–iráni–tunéziai–magyar film. Rendezte Nacer Khémir. Forgalmazza a Budapest Film)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.