Bennünk van tizenöt százaléknyi voks

VOKS 2006

2006. 05. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tölgyessy Péter Második megintés című, Fideszt bíráló cikke április 29-én jelent meg a Magyar Nemzetben, melyre – vita, javaslat, tisztázás okán – Horváth Béla május 6-án válaszolt A kisgazdák szerepe a választásokon címmel. Tölgyessy Péter kritikáját furcsa féligazságnak tartom azok után, hogy két ciklusban élvezte Fidesz–MPSZ-képviselői státusát.
Engedjék meg, tisztelt olvasóim, hogy hatvankilenc éves kisgazda múltammal, mint a rendszerváltó FKGP utolsó legitim elnöke, erkölcsi és jogi alapon szóljak e vitához. A jelen megértéséhez szükséges a múlt ismerete, hiszen az ötven-hatvan éven aluliak mit tudhatnak e nagy múltú pártról? Nagyatádi Szabó István, aki 1909 óta a parasztság képviselője volt, 1924-ben meghalt. Mozgalmas élete volt a közélet politikai mozgalmában. Gróf Bethlen István úgy számolta fel a gyakorlatot, hogy belépett e pártba, így imitálta Nagyatádi politikáját, és a maga arculatára kívánta azt formálni. 1930. október 12-én Békésen megalakult a Független Kisgazda Párt sok derék kisgazda, köztük Szíjj Bálint, Nagy Ferenc, Tildy Zoltán, később Gaál Gaszton vezetésével. Az úri Magyarország ellenzéki-baloldali (a szó nemes értelmében) pártja a földreformot, a titkos választójogot, arányos közteherviselést, kartellek, bankok rendezését, karhatalmi túlkapások letörését akarta politikájával megvalósítani.
Csodálatos értelmiségiek – a népi írók: Veres Péter, Féja Géza, Németh László, Kovács Imre, Sinka István, Erdei Ferenc, Illyés Gyula és még sokan – támogatták e változást: Dánia, a gazdag parasztok országa volt az ideál. Bajcsy-Zsilinszky Endre elragadtatással írt a magyar parasztságról (Egyetlen út a magyar paraszt). Reális alapja ennek országunk egyedülálló mezőgazdasága volt. Ő volt az, aki a II. világháború idején a német győzelemtől elvakult parlamentben a háborúból való kilépésre szólította a kormányt, és követelte honvédeink hazahozatalát az értelmetlen háborúból. Ő volt, aki a ’44. március 19-i német megszállókkal egyedül szállt szembe, majd karácsonykor mártírhalált szenvedett a nyilas pribékektől. Utolsó szavai ezek voltak: „Legyen a magyar a jövőben gerinces!” E nehéz időkben megalakult a párt polgári tagozata, és szoros szövetséget kötött a Szociáldemokrata Párttal. Ő és Eckhart Tibor kisgazda vezér követelték a földreformot. Ez süket fülekre talált az érintett arisztokratáknál, és a jóindulatú tervezetet drasztikusan oldotta meg a vesztett háború. Intő jel legyen ez minden pénztől, gazdagságtól gőgössé vált oligarchának, mert a történelem sokszor megismétli önmagát.
A vesztett háború után szovjet „felszabadítás” alá kerültünk. 1945. november 4-én 57,4 százalékot kapott az FKGP, míg a Kommunista Párt 17 százalékot. Ez reálisan mutatta a helyzetet, bár a budapesti kerületekben, ahol a nyilasok voltak többségben, kommunista fölény alakult ki. Ez a kép nem illett a szovjet világuralmi törekvésekbe. A népi demokráciákban hazánk volt az utolsó ország, ahol felszámolták a nemzeti-polgári demokráciát. Szovjet fegyveresek hurcolták el – mentelmi joga ellenére – Kovács Bélát, pártunk karizmatikus főtitkárát. Nagy Ferenc miniszterelnököt gyermekével zsarolva disszidálásra kényszerítették. Minden ellenzéki politikus így járt, aki életben akart maradni. Marosán elárulta a szocdem pártot, úgymond fuzionált a kommunistákkal, és 1949-re megalakult az MDP. Tildy, majd Szakasits, az eseményeknek megfelelő köztársasági elnökök házi őrizetbe kerültek, igazolva, hogy a mór elvégezte kötelességét, a mór mehet. Dinnyés Lajos és Dobi István árulók voltak-e? Vagy reálpolitikusok? Megoszlottak a vélemények. De ez már a Rákosi-diktatúrán, a szovjet nyomáson nem változtatott.
Érdeme és köszönet Horváth Bélának, hogy kezdeményezésére Kovács Béla elhurcolásának napját, 1947. február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává minősítették. Jött a sztálini alkotmány, osztályharc, padlásseprés, ÁVO-s világ, a megfélemlítés terrorja. Internálás, Hortobágy, hétszázezer paraszt-kisgazda meghurcolása, büntetése, munkaszolgálatos „katonák” kizsákmányolása, és közben szólt a lelkes induló: „Nincs a földön gazdagabb, szebb ország, / Minden ember érzi, hogy szabad.” A kirívó hazugságok, általános elégedetlenség törvényszerű következménye volt ’56. A világ legtisztább forradalma, a pesti srácok heroikus küzdelme – az elbukás ellenére is – alapjaiban rendítette meg a szovjet birodalmat, elindítva annak bukását.
Később a vezetők által hangoztatott szlogen az volt: az ipar tartja el a mezőgazdaságot, ezért a mezőgazdaságot is szocializálni kellett, felszámolva a független parasztságot. Minden győzelmi jelentés ellenére a Kádár-rendszer gazdasági csőd előtt állott, és az érezhető repedéseket a felvett dollármilliókkal kellett elsimítani. Jól jött a rendszerváltás, amit Gorbacsov indított el.
Megalakult az Antall-kormány, az MDF–FKGP–KDNP-koalíció. Tudtuk, hogy a történelmi pártokat próbálják beépített ügynökökkel ellehetetleníteni, kompromittálni, szétverni. A kilencvenéves múlttal rendelkező szociáldemokratáknál ez sikerült. Az FKGP 44 képviselővel, 12 százalékkal került a parlamentbe. Három-négy régi kisgazdával rendelkezett, akik a ’45-ös pártnak is tagjai voltak. Sokan szüleik nyomdokain, a független ifjúságban betöltött szerepük okán (mint jómagam is) kapcsolódtak a párthoz, de sokan taktikából, számításból, egyéni érdekeik szem előtt tartásával épültek be. A többségében egyszerű, naiv politikusoknak szüksége van tudós jogászra is: Pártay Tivadar javasolta Torgyán Józsefet, a rózsadombi ügyvédet tagnak, aki aztán a párt főügyésze lett, majd budapesti elnök is. Hogy ez összeférhetetlen, törvénytelen volt, azon már nem segített a javaslattevő azon felismerése, hogy élete legnagyobb hibáját követte el. E derék frakcióvezető (mert hát ki lehetett más?) nem restellte a miniszterelnököt beteg pilótának minősíteni, és a kormány munkáját értékelni: többet ártott az országnak, mint a tatárjárás, törökdúlás, fekete himlő és pestis együttvéve.
Beérett a beépített ügynök munkájának gyümölcse, a törvénytelenségek sorozata: társelnökké választása lezárt közgyűlés után, majd fizetett lakájok agitációs munkája a megyékben, szórólapok ezreinek szétszórása, hogy a paraszti származású elnököt váltsák le, és őt válasszák meg. Ez 1991-ben, Péter és Pál napján puccsal megtörtént, és Szatmári Lajost a nagy múltú párt elnökévé választották dr. Györgyi Árpád, az ellenőrző bizottság elnökének javaslatára.
Aztán olyan események történtek, amelyek józan paraszti ésszel felfoghatatlanok. A kisgazda 36-ok kiválása, az országban mintegy tízezer tag kizárása és a koalícióból való kilépés. Válasz: az EDU az FKGP-t kizárta soraiból.
Hát innen kell kezdeni a kisgazdák szerepének vizsgálatát a választásokon. Nem hasonlítanak e tények a jelen ellentmondásos állapotához? Torgyánnak személy szerint 1998-ban meg lett volna a lehetősége kormányzati tényezőként, ha szívügyének tekintette volna a kisgazda eszmeiséget. Szomorú, hogy e politikai kalandor az Isten, haza és család nevében szétverte e nagy múltú pártot. Féltettem a Fideszt e ciklusban, hogy azt teszi velük, amit Antallal, de „fent” másként döntöttek. Itt kell keresni a kisgazda párt szindrómáját. Az 1992-ben történt 36-ok kizárását 2000-ben semmisítette meg a Legfelsőbb Bíróság, mindhárom ítélet megnyerve. A jogtudor húzta az időt, és a független magyar bíróságnak nyolc év kellett ennek tisztázására.
Nem akarom eltúlozni, személyemet kiemelni, de minden másképpen alakult volna a párttal és tagjainkkal, ha e nérói viselkedést időben meg lehet állítani. A sok kisgazda – látva, tanulva, akarva-akaratlanul – átvette a vezér módszerét. Hat-hét pártcsíra alakult, és mindegyikből valaki az igazi kizárólagosságot követelve magának elnök akart, akar lenni. A vidék paraszti, kisgazda társadalma megcsömörlött az évekig tartó színjátéktól, jellemtelenségtől, s magába fordult, megszomorodva kivonta magát a véleménynyilvánítás alól. Pedig van még tizenöt százaléknyi szavazó, aki megkeseredve, nosztalgiával gondol vissza apái, nagyszülei öntudatos, nyílt magatartására és pártjára. Városokban is sokan vannak, akik rokonszenvvel gondolnak a falusi, vidéki gyökerekre.
Fentiek megtalálását, a velük való törődést, együttérzésüket kell megkeresni, gondjukat megérteni. Erre Horváth János Fidesz-képviselő, volt ’45-ös kisgazda lenne a legilletékesebb személy: összefogni a paraszti, kisgazda szellemű személyeket, rokonszenvezőket. Ehhez szív és lélek kell, ez tesz csuda dolgokat, leheli a szabadságot, s akkor talán – ha megkésve is, megbűnhődve a jelent is – megvalósulhat példaképem, a mártírhalált vállaló, hajlíthatatlan Bajcsy-Zsilinszky Endre kisgazdákhoz szóló testamentuma: „Magyar népem ismét gerinces!”

A szerző az FKGP volt elnöke

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.