Elszállhat az ötéves adóprogram

Az államháztartás jelenlegi állapota miatt szinte bizonyos, hogy a január elsején bevezetett ötéves adóprogramot nem tudja tartani az új kormány, amelynek gazdaságkutatók egyöntetű vélekedése szerint a kiadáscsökkentésen kívül az adóemelésről is haladéktalanul döntenie kell.

Munkatársunktól
2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazai és külföldi gazdaságkutatók között megoszlanak a vélemények arról, hogy az új kormánynak pótköltségvetést kell-e benyújtania az idei évre vonatkozóan, abban azonban valamennyi elemző egyetért: rövid távon nem valósítható meg az EU-ban legmagasabbnak számító magyarországi hiány mérséklése a kiadások csökkentése és az adók egyidejű emelése nélkül. Mindez azt jelenti, hogy a január elsejétől életben lévő ötéves adóprogramot – ellentmondva a hitelességre és a kiszámíthatóságra tett korábbi ígéreteknek – már most kénytelen felrúgni a kabinet.
A legvalószínűbb intézkedésnek a 15 százalékos áfakulcs öt százalékpontos emelése számít, amivel kapcsolatban a Világgazdaság értesülései szerint az új kormány már júniusi megalakulása után a parlament terjeszti tervezetét. A lépés a bruttó hazai össztermék fél százalékának megfelelő összeggel növelné a büdzsé bevételét, súlyosan érintené ugyanakkor az alacsony jövedelmű családokat, mivel a legtöbb élelmiszernek és a gáznak jelenleg 15 százalékos az áfatartalma. A hiánycsökkentés e formája egyébként nem ismeretlen: 2004-ben számos, a megélhetéshez nélkülözhetetlen termék áfája emelkedett: az élelmiszereké 12-ről 15, a villamos energiáé 12-ről 25, a földgázé 12-ről 15, a gyógyszereké pedig nulláról öt százalékra.
Tarthatatlannak értékelik gazdaságkutatók a személyi jövedelemadóra vonatkozó ötéves programot is, legtöbben az szja egy vagy két százalékpontos emelését valószínűsítik. A javaslatok között szerepel továbbá a munkavállalók által fizetendő egészségbiztosítási járulék kulcsának a jelenlegi négy százalékról nyolc százalékra emelése, valamint a havi ötezer forintos egészségbiztosítási alapdíj kiterjesztése minden állampolgárra. A lakáshitelek kamattámogatásának megszüntetése ugyancsak a lehetséges kormányzati döntések között szerepel, csakúgy, mint az eva és az ekho eltörlése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.