Rabszolgaemléknap aktuális vitákkal

Május 10-én ünnepelték Franciaországban első alkalommal a rabszolgaság eltörlését, amelyre véglegesen 158 évvel ezelőtt, 1848. május 23-án került sor. A nemzeti emléknap dátuma körül az év elején hosszadalmas viták alakultak ki, jelezve: a kérdés máig súlyos indulatokat vált ki.

Tudósítónktól
2006. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Makay Zsuzsanna (Párizs)
Sokak szerint május 23-a lett volna a méltó nap, mások szerint február 4-e, amikor 1794-ben Robespierre alatt a konvent megszavazta a rabszolgaság eltörlését. Ezzel Franciaország lett az első európai hatalom, amely megtiltotta gyarmatain a rabszolgatartást. 1802-ben azonban Napóleon ennek a visszaállítását kezdeményezte, amelyre válaszként május 10-én Guadeloupe parancsnoka kiadott egy kiáltványt, amelyben a visszaállítás ellen foglalt állást. A rabszolgaságot itt csak véres harcok árán sikerült visszaállítani.
Jacques Chirac a május 10-i dátum mellett döntött, amely utal a guadeloupe-i eseményekre, valamint a Taubira törvényre, amelyet 2001-ben egyhangúlag szavazott meg a nemzetgyűlés, kinyilvánítva, hogy a rabszolgaság és a rabszolga-kereskedelem emberiség elleni bűn. Ezzel megtört a csend, amellyel eddig kezelték az ügyet: az iskolákban legfeljebb az európai terjeszkedés velejárójaként említették, és egyetlen egyetemen sem foglalkoztak a témával. Ezzel szemben a „fekete kérdés”, amely lassan felszínre kerül, egyre inkább összefüggésbe hozza a rabszolgaságot és a fekete bevándorlók elleni diszkriminációt. Így Jacques Chirac, aki szerint Franciaországnak teljes múltját fel kell vállalnia, a nemzeti emléknap alkalmából egy guadeloupe-i művésznő bambuszból összeállított művét avatta fel a Luxemburg kertben, amelyet július 14-én egy faragott sírkő vált majd fel.
Mindez azonban kevés a Cran-nak, amely a főbb fekete egyesületeket fogja össze. Hiányoltak egy nagyszabású rendezvényt, amelylyel méltón ünnepelhetnék a rabszolgaság eltörlését. Eredetileg a Bastille terén tartották volna a felvonulásukat, azonban az erre vonatkozó kezdeményezést „a miniszterelnök visszautasította”. Így nem valósult meg az, amit leginkább szerettek volna: hogy ez a nap ne csak a feketéknek legyen ünnep, hanem az egész országnak. Ettől azonban még messze vagyunk. A múlt héten negyven képviselő a Taubira törvény egyik cikkelyének eltörlését kezdeményezte, amely szerint az oktatásban „a rabszolgaságnak és a rabszolga-kereskedelemnek azt a helyet kell biztosítani, amelyet megérdemelnek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.