A régi Káli-medence

R E J T Ő Z K Ö D Ő M A G Y A R O R S Z Á G

Szepesi Attila
2006. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szentandráson (Sopron megye) 1770-ben született Kis János evangélikus lelkipásztor, jó tollú, bár mára elfelejtett poéta, akit Kazinczy kora legnagyobb költőjeként tartott számon.
A vézna, ám tehetséges és ambiciózus gyerek tanárai és főúri mecénásai támogatásával tanulhatott. 1842-ben papírra vetette Emlékezéseit. A könyv lapjain beszámol a „csudatörténetekről”, amelyeket gyermekkorában a fonóban hallott – ezek hősei boszorkányok és kísértetek, tüzes emberek, lidércek, szárnyas sárkányok meg rajtuk lovagló garabonciások. Elmeséli soproni diákéveit: hogyan viselt hadat egymás ellen a katolikus meg a lutheránus diákság, hogyan „albizált” (vagyis hogyan gyűjtött adományokat) a környék falvaiban. Szól felvidéki zarándoklatáról, amelynek során leereszkedett a bányák sötét mélyébe, és megcsodálta a cipszer iparosok példás szorgalmát. Találkozott Baróti Szabó Dáviddal meg a „feszes és rátarti” Batsányival. Aztán két évig a göttingeni és a jénai egyetemen tanult, ahol a német diákság hajdan „verekedésben, éjjel-nappal dőzsölésben, piacokon tele torokkal éneklésben, egyetemi őrökkel harcolásban, filiszteusok (filiszterek, azaz kispolgárok) gyűlölésében, szolgaleányok pofozásában” lelte örömét. Rövid győri tanárkodását követően – amikor a rabláncon Kufsteinba hurcolt Kazinczyval meg egy veszett kutyák harapását orvosolni tudó javasemberrel is találkozott –, 1798-ban meghívták a Káli-medencébe. Itt a kővágóörsi gyülekezet lelkészeként töltött el négy esztendőt.
A falu „terjedelmes határa, mely a benne található több templomromok után ítélve a török pusztítás előtt több falukat foglalt magában, a hasznost és szépet nagy mértékben egyesíti. Földje legnagyobb részint köves, de mint hihetőleg vulkáni tűzokádás maradványa, nagyon termékeny. Tájékát a sok sík mezők, mosolygó szőlősdombok, kis erdők, sok formájú hegyek s azokon váromladékok hazánkban a legregényesebbek egyikévé teszik…” – mutatja be a Káli-medencét, amely azóta sem változott sokat. Kis gyakran barangolt a romantikus hangulatú környéken. Felkereste a csobánci meg a hegyesdi „várok omladványait”, a kékkúti savanyúvízforrást és a „hajdani templomok düledékit”, továbbá jótevője, Festetics György gróf méhesét meg gazdag könyvtárát. Kővágóörsi otthonában egyszer meglátogatta Berzsenyi Dániel, akiről (nyilván a poétariválist látva benne) ezt veti papírra: „Ámbár csaknem egy egész napot töltött velem, mégsem vetetett legkevesebbet is észre, hogy benne tudomány vagy éppen lángész lakik.”
A zimankós hónapokban táncmulatságokkal üti el az időt a lakosság. „A középrendűek a téli délesteket arra is fordították, hogy csutora borokkal seregesen a halászok eleibe mentek, boron halakat cseréltek…”
Ám az idilli emlékekhez keserű sorok is vegyülnek. A Balaton túlpartján, Somogyban fellázadtak a szűkölködők, s a papok meg a világi urak „a pusztító útálatosság elől részint parasztruhába öltözködve futottak el”. Szorongva hallja a hírt, s azon tűnődik, vajon „a rémítő lázadás” nem éri-e el a Káli-medencét. Közben – ez is közrejátszik „idegrendszere rendkívüli megrázattatásában” – két kislányát el kell temetnie. Aztán egy alkalommal séta közben mellette csap le a villám, „hozzám oly közel, hogy csaknem lerogytam. Egy baglya meggyulladt. Ebből az következett, hogy egy ideig minden belső részem remegett.”
Talán ezek a megrázkódtatások és fájó emlékek is közrejátszhattak abban, hogy hívei marasztalása ellenére elfogadta a kemenesaljai Nemesdömölk gyülekezetének meghívását, és 1802-ben búcsút mondott a kies Káli-medencének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.