Vagyonosodási vizsgálatot kezdeményez önmagával szemben Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök – akinek az ellenzék által is kifogásolt vagyonszerzési ügyletei büntetőjogi szempontból már elévültek – azt szeretné, ha ebben követnék őt a pártelnökök, frakcióvezetők is.
A kormányfő „önvizsgálatát” az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) tegnapi vezetői értekezletén jelentette be, azt állítva: példát szeretne mutatni a politikai elitnek. Itt mondta el, hogy azt kéri a parlamenti pártok elnökeitől, frakcióvezetőitől, szintén járjanak élen ez ügyben. (Kóka János SZDSZ-es gazdasági miniszter röviddel ezután közölte, a kormányfő ajánlásának eleget téve aláveti magát a vagyonosodási vizsgálatnak.) Minderről a jövő évre tervezett tízezer vizsgálat apropóján beszélt a miniszterelnök.
Amint azt már lapunk megírta, legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint Gyurcsánynak mindössze egy ötven négyzetméteres lakótelepi lakása van Pápán. Bankban két és fél millió forintot tart, amelyből 360 ezer forint közös vagyon a feleségével, Dobrev Klárával. Gyurcsány ugyanakkor csak tavaly osztalékként 87 millió forintot vett fel a tulajdonában lévő Altus Befektetési Rt.-től, nem is beszélve a korábbi évek kifizetéseiről.
Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő szerint minden olyan politikus köteles vagyonosodási vizsgálatot kérni maga ellen, aki szerint a politikai és a hétköznapi erkölcs különbözik egymástól. A fideszes képviselő ezzel arra utalt, hogy a Népszabadságnak adott szerdai interjújában Gyurcsány Ferenc „a politikai és a hétköznapi erkölcs között időnként felmerülő különbségről” beszélt. Szijjártó jelezte: a vagyonosodási vizsgálatok miatt a Fidesz politikusainak semmiféle félnivalójuk nincs.
– Jól látható, emberi erőforrást, pénzt és energiát sem sajnál Gyurcsány Ferenc, hogy még több pénzt hajtson be az emberektől – ezt már annak kapcsán mondta Szijjártó Péter, hogy a miniszterelnök tegnap bejelentette azt is: az APEH országos rendszerében csaknem 500 fővel nő a létszám. Ennek szükségességét a megnövekedett feladatokkal, így az új adónemek bevezetésével, a szélesebb körű adóigazgatási eljárásokkal támasztotta alá. Megjegyezte: nagyon jól végezték dolgukat az adóhivatal munkatársai, amit az is mutat, hogy az utóbbi hónapokban, hosszú idő óta először, a terveknek megfelelő, sőt annál talán hajszálnyival több bevétel folyt be az államháztartásba. A kormányfő beszédében egy új kultúra meghonosítása mellett érvelt, „amelyben mindenki érzi, hogy az adó befizetésével hozzá kell járulnia a közöshöz”, ez után – magyarázta – lehet majd adót csökkenteni. Ezért van szükség a házipénztáradóra is – fogalmazott a miniszterelnök. Elmondása szerint a gazdaság kifehérítésének legfontosabb eszköze az egyéni járulékfizetési nyilvántartás bevezetése lesz, amely az egészségügyi reform egyik alappillére.

Újabb információk a megrázó balesetről, melyben egy fiatal lány életét vesztette Bakonypéterd határában