Napokon belül, július elsején startolhat a Discovery űrrepülőgép, amelyen az állandó személyzet új taggal bővült. Az ESA (Európai Űrügynökség) űrhajósa, az 1958-ban született német vadász- és berepülőpilóta, Thomas Reiter 1996–97-ben első külföldiként végezte el azt a tanfolyamot, amelynek köszönhetően lefelé vezetheti a Szojuz TM űrhajót. Erre akkor lenne szükség, ha az űrállomást hirtelen kellene elhagynia a személyzetnek, és az állandóan fent lévő Szojuz irányításában az orosz asztronautát valami akadályozná.
– Hivatalosan is megegyeztünk az oroszokkal az első hosszú idejű európai űrrepülésről a Nemzetközi Űrállomáson – közölte korábban Daniel Sacotte, az ESA személyzetes programigazgatója. A megállapodás szerint Európa egy orosz űrhajós helyét vásárolta meg Moszkvától. Ennek fejében Reiternek nemcsak az európai, de az orosz kísérleteket is végre kell majd hajtania féléves űrtartózkodása alatt, aminek jogát a hardverekhez, a szoftverekhez és a csatolt kutatási programokhoz való ESA-hozzájárulás alapján kapta meg.
A német szakember 1995–96-ban több mint 170 napot töltött a Mir űrállomáson az EuroMir ’95 űrkísérletben. Két űrsétát is végzett, majd repülése után az ERA [European Robotic Arm – a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) kapcsolandó európai robotkar] fejlesztési programjában tevékenykedett. Mivel Reiter az EuroMir ’95 programban sokat dolgozott a magyar fejlesztésű Pille sugárdózismérő rendszerrel, munkája elismeréseként hazánkban megkapta a „tiszteletbeli magyar űrkutató” oklevelet. A Budapesti Műszaki Egyetemen rendezett 1997-es űrnapon pedig beszámolt űrrepülésének részleteiről.
Annak idején, amikor Reiter a Pille sugárdózismérő rendszert használta, az egyik darab elromlott.
– Mindig szomorú, amikor valami elromlik odafent – nyilatkozta Reiter 2003-ban az Űrvilág című lapnak. – Miután jelentettem az irányítóközpontnak a hibát, egy teherűrhajóval felküldték a tartalék rendszert, pótalkatrészt és útmutatót a javításhoz. Mindössze egy forrasztópáka és egy multiméter állt rendelkezésemre, így végül mégsem sikerült megjavítani a dózismérőt, ezért a tartalék készüléket kellett használnunk. Az ISS-en egyébként ma is a felszerelés része két új generációs Pille dózismérő.
Újabb Progress landol az ISS-en. Útnak indult a Nemzetközi Űrállomás felé a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból szombaton este egy Progress M–57-es teherűrhajó, hogy utánpótlást vigyen az ISS legénységének. A szállítóeszközt egy Szojuz hordozórakéta emelte el a kilövőállomásról. A Progress várhatóan kétnapos utazás végén ma kapcsolódik az ISS-hez – írta az Interfax. A szerkezet két és fél tonna terhet, élelmiszert, vizet és oxigént visz magával az űrállomáson tartózkodó orosz Pavel Vinogradovnak és az amerikai Jeffrey Williamsnek.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban