Tiszteletbeli magyar az űrben

Van egy tiszteletbeli magyar is a hét végén induló Discovery űrrepülőgép utasai között. Ő lesz a Columbia katasztrófája óta kéttagúra fogyatkozott, majd most először bővített állandó személyzet harmadik tagja. A német Thomas Reiter azért kapta a honi tudósok elismerését, mert korábban eredményesen dolgozott a hazai fejlesztésű Pille sugárdózismérő műszerrel. Közben szombat este útnak indult a Nemzetközi Űrállomás felé a Progress M–57-es teherűrhajó.

Schuminszky Nándor
2006. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napokon belül, július elsején startolhat a Discovery űrrepülőgép, amelyen az állandó személyzet új taggal bővült. Az ESA (Európai Űrügynökség) űrhajósa, az 1958-ban született német vadász- és berepülőpilóta, Thomas Reiter 1996–97-ben első külföldiként végezte el azt a tanfolyamot, amelynek köszönhetően lefelé vezetheti a Szojuz TM űrhajót. Erre akkor lenne szükség, ha az űrállomást hirtelen kellene elhagynia a személyzetnek, és az állandóan fent lévő Szojuz irányításában az orosz asztronautát valami akadályozná.
– Hivatalosan is megegyeztünk az oroszokkal az első hosszú idejű európai űrrepülésről a Nemzetközi Űrállomáson – közölte korábban Daniel Sacotte, az ESA személyzetes programigazgatója. A megállapodás szerint Európa egy orosz űrhajós helyét vásárolta meg Moszkvától. Ennek fejében Reiternek nemcsak az európai, de az orosz kísérleteket is végre kell majd hajtania féléves űrtartózkodása alatt, aminek jogát a hardverekhez, a szoftverekhez és a csatolt kutatási programokhoz való ESA-hozzájárulás alapján kapta meg.
A német szakember 1995–96-ban több mint 170 napot töltött a Mir űrállomáson az EuroMir ’95 űrkísérletben. Két űrsétát is végzett, majd repülése után az ERA [European Robotic Arm – a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) kapcsolandó európai robotkar] fejlesztési programjában tevékenykedett. Mivel Reiter az EuroMir ’95 programban sokat dolgozott a magyar fejlesztésű Pille sugárdózismérő rendszerrel, munkája elismeréseként hazánkban megkapta a „tiszteletbeli magyar űrkutató” oklevelet. A Budapesti Műszaki Egyetemen rendezett 1997-es űrnapon pedig beszámolt űrrepülésének részleteiről.
Annak idején, amikor Reiter a Pille sugárdózismérő rendszert használta, az egyik darab elromlott.
– Mindig szomorú, amikor valami elromlik odafent – nyilatkozta Reiter 2003-ban az Űrvilág című lapnak. – Miután jelentettem az irányítóközpontnak a hibát, egy teherűrhajóval felküldték a tartalék rendszert, pótalkatrészt és útmutatót a javításhoz. Mindössze egy forrasztópáka és egy multiméter állt rendelkezésemre, így végül mégsem sikerült megjavítani a dózismérőt, ezért a tartalék készüléket kellett használnunk. Az ISS-en egyébként ma is a felszerelés része két új generációs Pille dózismérő.

Újabb Progress landol az ISS-en. Útnak indult a Nemzetközi Űrállomás felé a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból szombaton este egy Progress M–57-es teherűrhajó, hogy utánpótlást vigyen az ISS legénységének. A szállítóeszközt egy Szojuz hordozórakéta emelte el a kilövőállomásról. A Progress várhatóan kétnapos utazás végén ma kapcsolódik az ISS-hez – írta az Interfax. A szerkezet két és fél tonna terhet, élelmiszert, vizet és oxigént visz magával az űrállomáson tartózkodó orosz Pavel Vinogradovnak és az amerikai Jeffrey Williamsnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.