Horváth Balázs 1942–2006

MN
2006. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz napja nyilatkozott lapunknak veszprémi otthonában életéről, pályájáról, terveiről. Uralkodott magán, leplezte a fájdalmát. Minden kérdésemre udvariasan válaszolt, s ha kerülni akarta a témát, kesernyésen mosolygott. Horváth Balázs ahhoz a generációhoz tartozott, aki még tudott viselkedni. Úriember volt, komoly műveltséggel felvértezve. Ügyvédi körökben a közlekedési bűnügyek specialistájának tartották. Nem véletlenül lett az Antall-kormány első belügyminisztere. Nevéhez fűződött, hogy a félelmet keltő politikai rendőrségből polgárbarát rendőrséget sikerült formálni. A balliberális sajtó mindent elkövetett, hogy lejárassa, nevetségessé tegye, de minden igaztalan támadás lepergett szelíd humoráról, mindig jó kedélyéről. A taxisblokád alatt politikai ellenfelei azzal vádolták, hogy „a tömeg közé akart lövetni”, mások túl engedékenynek tartották, aki nem tudott úrrá lenni a helyzeten. Egyik sem volt igaz. Amint utolsó nyilatkozatában mondta: „A teljes értékű rendszerváltást nem volt kivel véghezvinni. A parlamentáris demokráciát, a jogállamiságot biztosítottuk. Ez volt a maximum.”
Amikor 1990 májusában átlépte a Belügyminisztérium kapuját, egy kiürített intézményt, remegő hangú, remegő térdű embereket és üres páncélszekrényeket talált. Ilyen körülmények közt kellett hozzálátnia a Magyar Köztársaság önkormányzati rendszerének és az új civil rendőrségnek a felépítéséhez. A titkok tudójának is nevezték, hiszen a III/III–as ügynöki iratanyag egy részét először ő tekinthette meg. Mégsem árulkodott, nem manipulált az ismereteivel, mert úgy vélte, hogy csak törvényes úton lehet nyilvánosságra hozni az ügynöklistát.
Horváth Balázs rendszerváltó politikus volt. A Magyar Demokrata Fórum alapító tagja, a Veszprém megyei szervezet első elnöke. Nemzete iránt mélyen elkötelezett szabadelvűnek vallotta magát. Antall József miniszterelnök feltétlen híve volt, közvetlen bizalmasának számított, nem véletlenül lett 1991-ben az MDF ügyvezető alelnöke. Három ciklusban volt országgyűlési képviselő, következetesen képviselte választási körzetében és a nagypolitikában is a konzervatív-szabadelvű jobboldal érdekeit. Ezért különösen fájt neki, amikor az MDF egyik alapítójaként több társával – így Lezsák Sándorral – együtt kizárták a pártjából. A Nemzeti Fórum tagjaként, a Fidesz támogatásával, a legutóbbi országgyűlési választásokon negyedszer is képviselő lett Veszprémben. Munkabírása, kötelességtudása közismert volt, nem kímélte magát, de az utóbbi időben a nyilvánosság előtt ritkán lehetett látni. Súlyos betegsége ellen is felvette a küzdelmet, még két hete is reménykedett. Búcsúzásként ezt mondta: „Egész életemben sokat dolgoztam. Egy éve az orvosom figyelmeztetett, hogy vegyek vissza a tempóból, vonuljak kórházba. Nem hallgattam rá. Barátaimnak megígértem, hogy szerzek egy mandátumot. Szereztem.” Horváth Balázs hatvannégy éves volt. (Stefka István)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.