Mi lesz veled, tőkepiac?

Egy éve, hogy a tőzsde és a kormány megállapodott a tőzsdeélénkítő program részleteiben. Akkor a felek úgy döntöttek, hogy a befektetők, a tőzsde és a kabinet is elégedett legyen. Néhány napja a kormány ismertette azon intézkedési csomagját, amely a költségvetés rendbetételére lenne hivatott. A törvénymódosítások javaslatai több ponton is sértik a korábbi, a BÉT-tel megkötött megállapodást. A piac ezek szerint nem érdekes a kormány számára. Az eltelt egy év során nem volt érezhető jele annak, hogy a vállalatok valóban a tőzsdei jelenlétre koncentráltak volna.

Munkatársunktól
2006. 07. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes-e még a kormány számára a magyar tőzsde? – tehetjük fel a kérdést azt követve, hogy ismertették a sokak által bírált intézkedési csomagot. Korábban a Budapesti Értéktőzsde vezetése azért lobbizott, hogy a kormány ne vezesse be az árfolyamnyereség-adót. Amikor kiderült, hogy ez az adónem így vagy úgy mindenképpen a befektetőket fogja sújtani, akkor a BÉT vezetése elfogadtatta, hogy államilag támogatott, a parkett növekedését segítő és a befektetői kultúrát megreformáló csomagot is hozzanak létre, ha már be kell vezetni a tőzsde élénkülését hátráltató árfolyamnyereség-adót.
Ám az elmúlt hat hónapban a kormány által adott százmillió forintos tőzsdére jutási támogatást, mely a BÉT és a kormány közötti megállapodás része, egyetlen társaság sem vette igénybe. Viszont sorban távoznak a tőzsdéről a társaságok: a felvásárlások következtében manapság tőzsdei kivezetés alatt állnak már a Skoglund és a Globus részvényei, de távozott a BÉT-csapatából az Antenna Hungária, a Brau Union és a Zalakerámia is.
Az elmúlt napok biztató jele volt, hogy a TvNetWork, amely húszmillió forintos állami támogatást kapott, a BÉT-en listázza magát, s a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétől is zöld utat jelzett neki.
Felmerül a kérdés, ha a kormány tovább nehezíti a befektetők életét, s a társaságok működését is újabb és újabb, eddig ismeretlen adókkal sújtja, akkor kinek kell majd a magyar részvény, a magyar tőkebefektetés. Vagy ebben az esetben is igaz az a mondás, hogy „aki akar, menjen el”? A befektetők tavaly a 2007-es tízszázalékos árfolyamnyereség-adó befizetését benyelték, de a szeptemberben megjelenő húszszázalékos adót kinek lehet majd a torkán letolni?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.