Szomáliai bevetés

Az Afrikai Unió tagállamainak vezetői megegyeztek vasárnap befejezett csúcsértekezletükön, hogy katonai alakulatokat küldenek Szomáliába a kaotikus helyzetű kelet-afrikai ország belső rendjének helyreállítása végett. A banjuli csúcson elvben megegyeztek az afrikai együttműködési szervezet dárfúri békefenntartó missziójának ez év végéig történő meghosszabbításáról is.

Hírösszefoglaló
2006. 07. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyhangúlag elfogadtak a gambiai csúcstalálkozó résztvevői egy határozatot, amely szerint az Afrikai Unió (AU) béketeremtő, stabilizáló missziója keretében a tagállamok katonai segítséget nyújtanak Szomáliában a kelet-afrikai országok már korábban megkezdett hasonló tevékenységéhez. Az 53 tagállamot tömörítő AU banjuli csúcstalálkozójának résztvevői párbeszédet sürgettek Szomália gyenge ideiglenes kormánya és a fővárost, Mogadishut hatalmukban tartó iszlámista milíciák között.
Az Afrikai Unió minden segítséget meg kíván adni Szomália ideiglenes kormányának, és felkéri a nemzetközi közösséget, hogy nyújtson támogatást munkájához – mondta az MTI beszámolója szerint Denis Sassou Nguesso kongói elnök, a pánafrikai szervezet jelenlegi soros elnöke.
A BBC beszámolója szerint közben Mogadishuba érkezett az ENSZ két biztonsági munkatársa, akiknek a látogatása az első kapcsolatfelvétel az új szomáliai rezsim és a világszervezet között. Az iszlámista hatalom egyik vezetője a Reutersnek elmondta, elő kívánják készíteni a terepet, hogy az ENSZ rendben elkezdhesse munkáját az országban.
Az AU tagállamainak elnökei a banjuli csúcson elvben megegyeztek az afrikai együttműködési szervezet dárfúri békefenntartó missziójának ez év végéig történő meghosszabbításáról is. Denis Sassou Nguesso bejelentette, hogy a polgárháborútól sújtott nyugat-szudáni térségbe, Dárfúrba küldött hétezer AU-katona bevárja az ENSZ békefenntartó alakulatainak odaérkezését, és csak azután távozik a térségből. Mint mondta, az AU Kofi Annan ENSZ-főtitkár kérésének tesz eleget ezzel a döntésével.
Tegnap érvénytelennek nyilvánította a 27 hónapos tűzszünetet és támadást intézett Darfúrban Hamrat-es-Seik városa ellen felkelővezérek és politikai pártok egy új szövetsége, az Igazság és Egyenlőség Mozgalom. (Májusban a három szudáni lázadócsoport egyike aláírt egy békemegállapodást a kormánynyal, ám azóta új szövetség alakult azok között a frakciók között, amelyek elutasítják a békeszerződést.) Dárfúrban a kormány által támogatott arab milíciák és a fekete bőrű lakosság fegyveres szervezetei közti háborúskodás csaknem 200 ezer emberéletet követelt, több mint kétmillió embert tett hajléktalanná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.