Egyhangúlag elfogadtak a gambiai csúcstalálkozó résztvevői egy határozatot, amely szerint az Afrikai Unió (AU) béketeremtő, stabilizáló missziója keretében a tagállamok katonai segítséget nyújtanak Szomáliában a kelet-afrikai országok már korábban megkezdett hasonló tevékenységéhez. Az 53 tagállamot tömörítő AU banjuli csúcstalálkozójának résztvevői párbeszédet sürgettek Szomália gyenge ideiglenes kormánya és a fővárost, Mogadishut hatalmukban tartó iszlámista milíciák között.
Az Afrikai Unió minden segítséget meg kíván adni Szomália ideiglenes kormányának, és felkéri a nemzetközi közösséget, hogy nyújtson támogatást munkájához – mondta az MTI beszámolója szerint Denis Sassou Nguesso kongói elnök, a pánafrikai szervezet jelenlegi soros elnöke.
A BBC beszámolója szerint közben Mogadishuba érkezett az ENSZ két biztonsági munkatársa, akiknek a látogatása az első kapcsolatfelvétel az új szomáliai rezsim és a világszervezet között. Az iszlámista hatalom egyik vezetője a Reutersnek elmondta, elő kívánják készíteni a terepet, hogy az ENSZ rendben elkezdhesse munkáját az országban.
Az AU tagállamainak elnökei a banjuli csúcson elvben megegyeztek az afrikai együttműködési szervezet dárfúri békefenntartó missziójának ez év végéig történő meghosszabbításáról is. Denis Sassou Nguesso bejelentette, hogy a polgárháborútól sújtott nyugat-szudáni térségbe, Dárfúrba küldött hétezer AU-katona bevárja az ENSZ békefenntartó alakulatainak odaérkezését, és csak azután távozik a térségből. Mint mondta, az AU Kofi Annan ENSZ-főtitkár kérésének tesz eleget ezzel a döntésével.
Tegnap érvénytelennek nyilvánította a 27 hónapos tűzszünetet és támadást intézett Darfúrban Hamrat-es-Seik városa ellen felkelővezérek és politikai pártok egy új szövetsége, az Igazság és Egyenlőség Mozgalom. (Májusban a három szudáni lázadócsoport egyike aláírt egy békemegállapodást a kormánynyal, ám azóta új szövetség alakult azok között a frakciók között, amelyek elutasítják a békeszerződést.) Dárfúrban a kormány által támogatott arab milíciák és a fekete bőrű lakosság fegyveres szervezetei közti háborúskodás csaknem 200 ezer emberéletet követelt, több mint kétmillió embert tett hajléktalanná.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni