Ausztriában ismét Schüssel győzhet

Wolfgang Schüssel győzhet a vasárnapi választásokon, de az osztrák Néppárt egyedül aligha szerezhet többséget a parlamentben. A lakosság szerint a legjobb megoldás az, ha ismét nagykoalíciót kötnek a szociáldemokratákkal.

György Zsombor
2006. 09. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egész Európa csodát várt az osztrákoktól, amikor szomszédaink az év elején átvették az Európai Unió soros elnökségét. S bár Bécs fél év alatt nem találhatott gyógyírt a közösség összes intézményi és strukturális bajára, Ausztria újból megmutatta milyen ügyes diplomáciai mesterfogásokra képes. Elég csak a Horvátországgal megkezdett csatlakozási tárgyalások körüli manőverekre, a sikeresen lebonyolított EU–Latin-Amerika-csúcsra vagy a Koszovó-tárgyalások formájában testet öltő balkáni térnyerésre gondolni. Ez pedig vitathatatlanul Wolfgang Schüssel kancellár és csapatának érdeme. Schüssel immár negyedszer vezeti Néppártját (ÖVP) a választásokon, a felmérések szerint esélye is van a győzelemre, parlamenti többséget viszont nem szerezhet.
A kisebbségi kormányzás forgatókönyvét a legtöbb elemző annak buktatói miatt elveti, úgy tűnik azonban, hogy a lakosság számára nem lenne riasztó, ha az ÖVP a várhatóan két százalékkal lemaradó szociáldemokraták (SPÖ) felé fordulna. A hat évvel ezelőtti fájdalmas európai szankciókról ma már kevesen beszélnek, azt azonban maga Schüssel árulta el egy nemrégiben tett nyilatkozatában, hogy az Osztrák Szabadságpártot (FPÖ) nem tartja jó lakótársnak a Ballhausplatzon, nem is kíván újból koalícióra lépni vele. Ráadásul még a 37 százalékon álló ÖVP és a tízszázalékos támogatást magáénak tudó, Heinz-Christian Strache vezette FPÖ kényszerházassága sem lenne elég a többséghez. Szemben az ÖVP–SPÖ-koalícióval.
Alfred Gusenbauer sosem akart asztronauta vagy futballedző lenni – idézett a róla készült portréban egy, az SPÖ-vezér édesanyjával készült korábbi interjút a Die Presse. Gertrud asszony szerint fia vágya már gyerekkorában is az volt, hogy egyszer Ausztria kancellárja lehessen. Erre pedig a szocdemek 46 éves vezetőjének egyszer már majdnem megadatott a lehetőség, ám ha október 1-jén nem győz, sokak szerint örökre elbúcsúzhat álmától. A korábban az EU bővítését támogató, az iraki háborút viszont elítélő Gusenbauert jó szónoknak tartják, akinek az ellenzéki SPÖ élére történt kinevezésekor azt a feladatot szánták, hogy az ÖVP-vel szemben állók és a kiábrándult liberálisok megnyerésével szilárdítsa meg a balközép pártot. Közben nem hagyott kétséget afelől, hogy lehetséges jövőbeni partnerének a jelenleg 11 százalékos támogatást élvező zöldeket tekinti, amelyeknek hatvankét esztendős vezetője, a választásoknak pártelnökként immár harmadszor nekiinduló Alexander Van der Bellen az osztrák soros EU-elnökség idején igencsak „véznának” minősítette Bécs programját.
Bejuthat még a parlamentbe a független Hans-Peter Martin, aki legutóbb a magyar kormányt is kellemetlenül érintő pártfinanszírozási botrány kirobbantásával került a középpontba. A politikus személye garancia lehet arra, hogy a képviselőknek a következő években se lehessen egy nyugodt perce sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.