Az ’56-os forradalom hatásai külföldön

MTI
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaszország és Ausztrália belügyeire is hatással volt az 1956-os magyar forradalom. Erről Sergio Romano és Martin Krygier történész beszélt tegnap Budapesten a forradalomról szóló, kétnapos nemzetközi konferencián az Olasz Kulturális Intézetben. Sergio Romano hangsúlyozta, hogy az ötven évvel ezelőtti magyar történések jelentős változásokat hoztak az olasz belpolitikában. A szakértő szerint a magyarországi események eltérő megítélése vezetett az itáliai kommunista és szocialista párt egymástól való eltávolodásához. A történész úgy véli: a sokak által osztott vélekedéssel ellentétben nem 1956 volt az első szög a kommunizmus koporsójában, és az eszmerendszer világméretű meggyengülése csak évekkel, évtizedekkel később kezdődött.
Martin Krygier ausztrál történész elmondta: ötven évvel ezelőtt a kontinensnyi ország ugyanúgy reagált a magyar forradalom hírére, mint a nyugat-európai államok, szolidaritási tüntetések kezdődtek az utcákon, a közvélemény lépéseket követelt az ENSZ-től. A szakértő rámutatott, hogy a forradalom a legnagyobb hatással mégis talán az 1956-os melbourne-i olimpiára volt. A játékokat több ország bojkottálta a Szovjetunió elleni tiltakozásként, és híressé vált a véres összecsapás a magyar és a szovjet vízilabda-válogatott között is.
Hans Olnik holland történész is arról beszélt, hogy a Benelux államban szintén tüntetések kezdődtek a szovjet tankok magyarországi bevonulásának hírére, sőt néhány helyen lövések is dördültek.
Tibor Fischer brit regény- és újságíró arra figyelmeztetett, hogy habár a magyarok harmada valamilyen formában érintett az ’56-os események kapcsán, mégsem ismerik az akkori történéseket, nem beszélnek a forradalomról az emberek Magyarországon.
A kétnapos tanácskozáson – amit Sólyom Lászlóval együtt Paolo Guido Spinelli, Olaszország nagykövete nyitott meg csütörtökön – több nagykövet is jelen volt. Tegnap többek között látogatást tett a helyszínen April H. Foley, az Egyesült Államok budapesti nagykövete.
A konferencia része annak a nemzetközi programsorozatnak, amely szeptember 11-én kezdődött Budapesten. Az események között szerepel egyebek mellett egy, az 1956-os forradalomhoz kapcsolódó fotókiállítás. A tárlaton négyszáz fényképet mutatnak be, a képek többségét Mario De Biasi olasz fotóriporter készítette. A fotók között az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának, valamint a Nemzetközi Vöröskeresztnek a képei is szerepelnek, de érkeztek képek az Egyesült Államokból, Kanadából, Svájcból és Ausztráliából is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.