Ausztriában nem jellemző a folyamatos gyalázkodás, így a vasárnapi parlamenti választás előtt nincs is szükség kampánycsendre. Igaz, a legutolsó felmérések szerint a hatmillió választópolgár húsz százaléka még mindig nem tudja, kire adja voksát, ám az emberek többsége szerint a mindennapi életre nincs is igazán hatással, ki kormányozza Európa harmadik leggazdagabb országát.
A hosszúra nyúlt választási kampányban igazából három ügy borzolta a kedélyeket. Ezek közül talán a legfájdalmasabb a szakszervezetek tulajdonát képező BAWAG Bank (Munka és Gazdaság Bankja) pénzügyi csődje volt, melyet bár a pénzintézet vezetőinek rossz gazdálkodása okozott, a botrány keltette hullámok elérték a politikát is. Kifejezetten Schüssel személye ellen irányult – már csak ezért is meglepő – a kancellár egyik bulgáriai útját firtató felvetés. A szociáldemokraták (SPÖ) azzal vádolták a kereszténydemokrata politikust, hogy osztrák cégekkel fizettette a látogatás költségeit, ám az osztrák Néppárt (ÖVP) tagadta a vádakat. A külön listát indító Hans-Peter Martin segítségével mindazonáltal ők is igyekeztek a felszínen tartani a titkos pártfinanszírozás témáját, miszerint egy építőipari cég pénzt juttathatott a szocdemeknek.
A kakasviadaloknak azonban valóban nincs nagy jelentősége, hiszen a legtöbb elemző azt valószínűsíti, Ausztria a nagykoalíció fekete-piros színeibe öltözik a választásokat követően. A kormányváltó hangulatban lévő Zöldek és az ÖVP-vel mind feszültebb házasságban kormányzó, „az új Haiderként” jellemzett Hans-Christian Strache vezette Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jövője ennél sokkal bizonytalanabb.

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront