Civil feladatok egyenruhában

2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október elsejétől hazamennek a holland katonák, és a magyar egység átveszi az afganisztáni Baghlan tartományban az irányítást az úgynevezett PRT, vagyis tartományi újjáépítési csoport keretében. Fura helyzet ez: alapvetően civil feladatot kell végrehajtania egy magyar katonai egységnek távoli földön, olyan helyen, ahol mi nem vagyunk érintettek. Nyugodtan kimondhatjuk, hogy a lassan öt éve húzódó háború már régen nem az, aminek indult – a tálib rendszert sikerült ugyan megdönteni, de helyébe az Amerikai Egyesült Államok által várt „béke és demokrácia” nem jött el.
A helyszínen lévő katonák sokat tudnának mesélni arról – ha mernének és szabadna mesélniük –, hogyan reagálnak az egyenruha láttán a helyiek. A katona ugyanis lassan, de biztosan az elnyomás szinonimája lett, pontosan úgy, mint a szovjet–afgán háború idején. A helyzet – és az emberek végső elkeseredettségének megértéséhez egy igen szemléletes példa: az egyik afgán férfi a NATO orvosaitól kapott egy műlábat, amiben robbanószert dugott el, és – visszabicegve a táborba – felrobbantotta magát. Milyen fokú elkeseredettségre van szükség ahhoz, hogy azon is megpróbálsz bosszút állni, aki segít neked?
Ilyen körülmények között kezdik a missziót a magyarok, akiknek egyenruhában kell majd megmagyarázniuk a helyieknek, hogy segíteni jöttek, és nem fegyverrel fenntartani a rájuk erőszakolt békét. A misszió katonai jellegének következtében a szabályok is katonaiak: saját védelmükben páncélozott járművekkel, állig felfegyverkezve, marcona katonák járnak Baghlan utcáin, miközben azt próbálják megmagyarázni az embereknek, hogy segíteni jöttek rajtuk. Nem volna az egész hitelesebb, és kevéssé félelemkeltő a helyi civilek számára, ha civil ruhás segélymunkások végeznék ezt a munkát?
A magyar katonák jelenleg a tábor bejáratánál sátrakban fogadják a lakosságot, és afgán tolmácsok segítségével próbálják megoldani problémáikat. Különös kísérlet ez, és nem biztos, hogy ebben most és így kellene belekezdeni. Talán egyszerűbb lenni rábízni azokra ezt a munkát, akik ehhez értenek, és van gyakorlatuk is a térségben.
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet 2001 óta végez folyamatos humanitárius és fejlesztőmunkát (élelmiszer- és ruhaosztás, csatornatisztítás, tucatnyi iskola, valamint két egészségügyi központ felépítése és felszerelése, tanfolyamok szervezése) Észak-Afganisztán több tartományában, és tizenöt éves nemzetközi tapasztalata van. A programoknak köszönhetően a segélyszervezet több mint százezer afgán állampolgár élethelyzetén javított közvetlenül, mintegy félmilliárd forintot fordítva a segélyezésre. Az ökumenikusok Mazari-Sarifban működő irodája a különböző projektek megfelelő szakmai lebonyolítása érdekében többszintű koordinációt folytatott, és több alkalommal kapcsolatba került a Balkh tartományban működő angol PRT-val, illetve a Baghlanban állomásozó holland PRT-val.
A segélyszervezet tapasztalatai szerint nem jó, ha például a katonák építik az iskolát – nekik elsősorban a biztonság megteremtése a feladatuk. Nem szerencsés, ha egyenruhások végeznek olyan tevékenységet, ami klasszikusan segélyszervezeti feladat, és az sem szerencsés, ha közvetlenül vállalnak szerepet a klasszikusan a nemzetközi fejlesztési segélyezési szerepkörökben (oktatás, egészségügy fejlesztése, humanitárius programok, gazdaságfejlesztés, környezetvédelem, víz és csatornázás, stb.). Ilyen jellegű feladatok ellátására a hadseregnek sem kapacitása, sem pedig szakmai tapasztalata nincsen. Az eddigi tapasztalatok szerint a nemzetközi PRT-csapatokban a fejlesztési ügyekkel megbízott személyzet általában fiatal és teljesen tapasztalatlan volt a nemzetközi fejlesztési programok végrehajtásában, és képzésüknek megfelelően más feladatokkal is megbízták őket: a politikai, katonai, illetve hírszerzési célokhoz kellett igazítani a fejlesztési prioritásokat. Ezek a hibák minden esetben céltévesztéshez, a nemzetközi fejlesztési alapelvektől eltérő végrehajtáshoz és hatékonyságuk csökkenéséhez vezettek. Mivel a katonák delegálása meghatározott időtartamra történik, ezért sok esetben csak a „gyorsan megcsináljuk, majd csak lesz belőle valami” elv érvényesül. A fejlesztési munka optimális végrehajtásához több év szükséges, gondos elő- és hatástanulmányokat kell elvégezni, majd folyamatos ellenőrzésre és a program befejeződése után az elért eredmények vizsgálatára, tapasztalatösszegzésre van szükség. A PRT-nak egyértelműen meg kell fogalmaznia civil stratégiáját, és lehetőleg olyan szakértők bevonására kell törekednie már a misszió előkészítő szakaszában, amely a térségben szerzett folyamatos és többéves humanitárius és fejlesztési munkatapasztalattal rendelkezik. Az eddigi gyakorlat azt mutatta, hogy a PRT-k vezetése több esetben is negligálta a helyi vezetők véleményét a fejlesztéssel kapcsolatos kérdésekben. Ezt a gyakorlatot meg kell szüntetni, és a helyi igényekhez, elvárásokhoz kell igazítani a fejlesztési tevékenységeket. A katonai tevékenységet jól látható módon el kell különíteni a civil szervezetek munkájától, mert amennyiben a katonai alakulat nem jelzi egyértelműen hovatartozását, úgy a civilek biztonsági helyzetét veszélyeztetheti és zavart kelthet a lakosság körében.
A magyar katonák úgy mentek ki Baghlanba, hogy nem volt előzőleg kialakított, világos és minden érintettel végigbeszélt civil stratégia, amelyben leszögezték volna a fejlesztési elképzeléseket és a nem kormányzati szervezetek szerepvállalásának konkrétumait. A feladatok magas szinten történő elvégzéséhez a stratégia meghatározása mellett új struktúrák kialakítására van szükség, amelyek biztonságossá teszik a rendszer működtetését. Erre annál is inkább szükség van, mert a magyar szereplők nem rendelkeznek tapasztalattal ezen a területen, fiatal demokráciánkban eddig nem volt alkalom komoly katonai–civil együttműködésre. Ilyen szempontból jó lépés volt civil – külügyi – vonalról behozni valakit a civil feladatok elvégzésére, de egyelőre nincs konkrét elképzelés arról, hogy miként vonják be a komoly nemzetközi gyakorlattal rendelkező magyar humanitárius szervezeteket a munkába.
Az ökumenikusok tanulmányukban kifejtik: szükségesnek tartják egy jól átgondolt, széles körű és megfelelő időben elkezdendő előképzés megvalósítását azon szereplőknek, akik a PRT-misszióban részt vesznek. Ez is elmaradt, pedig a javaslatot még a NATO Budapesten megrendezett nemzetközi CIMIC-tanácskozásán is megfogalmazták. Kívánatos volna a munkába bevonni a helyi civil szervezetek is, ám ezeknek szakmai képzése, kapacitásnövelése elengedhetetlen, hiszen a tálib rendszer alatt nem éppen a civilek fejlesztésén volt a legfőbb hangsúly.
A siker érdekében fontos a hazafelé irányuló világos és egyértelmű kommunikáció is, hiszen a magyar lakosság az ellentmondásos sajtómegjelenések következtében azt sem tudja pontosan, hogy katonáink harcolni, rendet fenntartani vagy építeni mentek-e Afganisztánba.
Október elsejétől elkezdődik egy új korszak a magyar katonaság külföldi misszióinak történetében. Még nem késő lépni, de kötelező, ellenkező esetben a misszió kudarcra van ítélve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.