A kormánypárti többségű testület az MDF-es Wéber Jánossal együtt azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Hír TV a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét sem tartotta tiszteletben – közölte Szalai Annamária, a testület fideszes delegáltja.
*
A szankcionálás terén az ORTT általában a fokozatosság elvét követi – a büntetések az „ejnye-bejnyétől” a maximum 30 napos elsötétítésig, illetve elnémításig terjedhetnek. Az ORTT számos alkalommal szab ki kisebb-nagyobb mértékű pénzbírságot is. A Hír Televízió adminisztratív megszüntetése eddig példátlannak lenne mondható. Az ORTT-vizsgálat mindössze egy hétig tartott, és Szalai szerint „minden nemzetközileg is bevett szakmai módszert nélkülözött”.
Törölhetik a nyilvántartásból a Hír Televíziót – és ezzel megszüntethetik a műsorszolgáltatás jogosultság gyakorlását –, ha az ORTT a vizsgálat lefolytatása után úgy határoz, hogy a médium ismételten súlyosan megsértette a médiatörvény 2. fejezetében foglalt egyes általános alapelveket és szabályokat, úgymint: „a műsorszolgáltató köteles tiszteletben tartani a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét”, valamint ha megállapítás nyer, hogy a Hír Televízió nem tett eleget a kiegyensúlyozott, tényszerű és tárgyilagos tájékoztatás kötelezettségének – jegyezte meg Béky Zoltán Balázs médiajogász, aki szerint ez a döntés csak politikai alapon születhetne meg. Kovács György, az ORTT elnöke szabadságára hivatkozva nem kívánt nyilatkozni lapunknak. Gajdics Ottó, a Hír TV vezérigazgató-helyettese lapunknak csak annyit mondott: az ORTT vizsgálati jelentését még nem kapta kézhez a televízió, így arra még nem tudott reagálni. A csatornának egyébként a jelentés kézhezvételétől számítva három munkanapja van arra, hogy a dokumentumban foglaltakkal kapcsolatban észrevételeket tegyen.
Meszleny László, az ORTT KDNP által delegált tagja szerint a Hír TV a helyszínen élőben követte nyomon az eseményeket, és így – az összes csatorna közül egyedüliként – a tájékozódási alapjog érvényesülését próbálta biztosítani. Meszleny a testület tegnapi vitájára utalva kijelentette: szomorú jövő vár a magyar újságírásra, ha az ORTT-ben Weöres Sándor Birkaiskolájának sorai érvényesülnek, vagyis „ki nem szólt csak bégetett, az kapott dicséretet, ki oda se ballagott, még jutalmat is kapott”.
– Végignéztem a Hír TV helyszíni jelentéseit a kérdéses napokon, és azt szűrtem le, hogy ha nem lett volna olyan komoly és véres a helyzet a Szabadság téren, akkor egy rossz hollywoodi paródiának is beillettek volna azok a tudósítások – mondta érdeklődésünkre Nyakó István, az MSZP szóvivője. Abban mégsem kívánt állást foglalni a szocialista politikus, helyes-e az ORTT intelme és retorziós szándéka, mondván, nem médiaszakember.
Hülyeségek halmaza azok a „Hír TV által önnönmagáról kiszivárogtatott információk, amelyek a televízió betiltására és az MDF-es ORTT-tag kezdeményezésére vonatkoznak – jelentette ki lapunk kérdésére Herényi Károly (MDF). Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint pártja álláspontja közel áll az ORTT megállapításaihoz, ám nem gondolja, hogy be kellene tiltani a csatornát. A politikus közölte, az a minimum, hogy a televízió bocsánatot kér a múlt heti tüntetések közvetítésének stílusáért, amelyben szerinte forradalmi hangulatról számolt be.
Tiltakozik a szakma. A Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége, a Közszolga nevű szakmai érdekvédő szervezet és más egyesülések is – a tervek szerint – ma petíciót nyújtanak át az ORTT-nek a Hír TV-vel szembeni eljárás ellen. Bánó Attila, a Magyar Újságírók Közösségének elnöke elmondta: a Hír TV közvetítése nem volt mentes minden hibától, de a csatorna volt az egyedüli, amely szeptember 18-án teljes körűen támogatta a nézőket.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban