Dagad a médiabotrány

Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) egy hete indította azt a hatósági eljárást, amelynek során a szeptember 18-i zavargások médiamegjelenéseit vizsgálták. Az eljárás hét műsorszolgáltatóra – az Echo TV-re, a Hír TV-re, az RTL Klubra, a TV2-re, a Duna TV-re, az ATV-re és a Magyar Rádió Kossuth adójára – terjed ki. A vizsgálat során az ORTT kormánypárti többsége és MDF-es tagja arra a megállapításra jutott: felmerült a gyanú, hogy a Hír TV a Magyar Televízió ostromának közvetítése során vétett a kiegyensúlyozott és tárgyilagos hírközlés szabályai ellen.

Munkatársainktól
2006. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypárti többségű testület az MDF-es Wéber Jánossal együtt azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Hír TV a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét sem tartotta tiszteletben – közölte Szalai Annamária, a testület fideszes delegáltja.
*
A szankcionálás terén az ORTT általában a fokozatosság elvét követi – a büntetések az „ejnye-bejnyétől” a maximum 30 napos elsötétítésig, illetve elnémításig terjedhetnek. Az ORTT számos alkalommal szab ki kisebb-nagyobb mértékű pénzbírságot is. A Hír Televízió adminisztratív megszüntetése eddig példátlannak lenne mondható. Az ORTT-vizsgálat mindössze egy hétig tartott, és Szalai szerint „minden nemzetközileg is bevett szakmai módszert nélkülözött”.
Törölhetik a nyilvántartásból a Hír Televíziót – és ezzel megszüntethetik a műsorszolgáltatás jogosultság gyakorlását –, ha az ORTT a vizsgálat lefolytatása után úgy határoz, hogy a médium ismételten súlyosan megsértette a médiatörvény 2. fejezetében foglalt egyes általános alapelveket és szabályokat, úgymint: „a műsorszolgáltató köteles tiszteletben tartani a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjét”, valamint ha megállapítás nyer, hogy a Hír Televízió nem tett eleget a kiegyensúlyozott, tényszerű és tárgyilagos tájékoztatás kötelezettségének – jegyezte meg Béky Zoltán Balázs médiajogász, aki szerint ez a döntés csak politikai alapon születhetne meg. Kovács György, az ORTT elnöke szabadságára hivatkozva nem kívánt nyilatkozni lapunknak. Gajdics Ottó, a Hír TV vezérigazgató-helyettese lapunknak csak annyit mondott: az ORTT vizsgálati jelentését még nem kapta kézhez a televízió, így arra még nem tudott reagálni. A csatornának egyébként a jelentés kézhezvételétől számítva három munkanapja van arra, hogy a dokumentumban foglaltakkal kapcsolatban észrevételeket tegyen.
Meszleny László, az ORTT KDNP által delegált tagja szerint a Hír TV a helyszínen élőben követte nyomon az eseményeket, és így – az összes csatorna közül egyedüliként – a tájékozódási alapjog érvényesülését próbálta biztosítani. Meszleny a testület tegnapi vitájára utalva kijelentette: szomorú jövő vár a magyar újságírásra, ha az ORTT-ben Weöres Sándor Birkaiskolájának sorai érvényesülnek, vagyis „ki nem szólt csak bégetett, az kapott dicséretet, ki oda se ballagott, még jutalmat is kapott”.
– Végignéztem a Hír TV helyszíni jelentéseit a kérdéses napokon, és azt szűrtem le, hogy ha nem lett volna olyan komoly és véres a helyzet a Szabadság téren, akkor egy rossz hollywoodi paródiának is beillettek volna azok a tudósítások – mondta érdeklődésünkre Nyakó István, az MSZP szóvivője. Abban mégsem kívánt állást foglalni a szocialista politikus, helyes-e az ORTT intelme és retorziós szándéka, mondván, nem médiaszakember.
Hülyeségek halmaza azok a „Hír TV által önnönmagáról kiszivárogtatott információk, amelyek a televízió betiltására és az MDF-es ORTT-tag kezdeményezésére vonatkoznak – jelentette ki lapunk kérdésére Herényi Károly (MDF). Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint pártja álláspontja közel áll az ORTT megállapításaihoz, ám nem gondolja, hogy be kellene tiltani a csatornát. A politikus közölte, az a minimum, hogy a televízió bocsánatot kér a múlt heti tüntetések közvetítésének stílusáért, amelyben szerinte forradalmi hangulatról számolt be.

Tiltakozik a szakma. A Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége, a Közszolga nevű szakmai érdekvédő szervezet és más egyesülések is – a tervek szerint – ma petíciót nyújtanak át az ORTT-nek a Hír TV-vel szembeni eljárás ellen. Bánó Attila, a Magyar Újságírók Közösségének elnöke elmondta: a Hír TV közvetítése nem volt mentes minden hibától, de a csatorna volt az egyedüli, amely szeptember 18-án teljes körűen támogatta a nézőket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.