Debreceni innovációs technológiai központ

Debrecen az első fecskék között van a magyarországi innovációs technológiai központok kialakításában. A létesítmény megnyitása november végén esedékes – nyilatkozta Percze István János, a Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park Kft. ügyvezető igazgatója. A központ a már 1998 óta létező ipari parknak a XXI. századi továbbgondolása.

Csontos János
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsődleges célja a központ létrehozásának, hogy lehetőséget nyújtson Debrecen városában a technológiai transzfer megjelenésére, helyet biztosítva azoknak a gazdasági társaságoknak, amelyek nem kívánnak Magyarországon létesítményt fejleszteni, de – komplex szolgáltatások igénybevétele mellett – technológiát telepíteni igen. Ez növeli a park piaci lehetőségeit, erősíti innovációs szerepét, akárcsak a városban és a régióban letelepedett nagyvállalatoknak a magyar gazdaságba történő integrálását. A beruházás tervezett összköltsége 600–800 millió forint, amely tartalmazza az installáció beruházási költségeit is. A fejlesztési projekt megvalósítását követően a központban foglalkoztatottak létszáma várhatóan 200–250 fő lesz. A létesítmény átadási határideje november 30.
A központ magántőke bevonásával valósul meg – a város a területet és az infrastruktúrát biztosította a projekthez. Percze István János szerint az ipari park immár bizonyítottan bevált korszerű termelésszervezési forma, amely nagymértékben hozzájárul a telepítés városának és térségének fejlődéséhez, az innovációs központ pedig fokozottan teljesíti ezt a követelményt. A debreceni önkormányzat 1998-ban hozta létre a kft.-t, amelynek százszázalékos tulajdonosa a debreceni vagyonkezelő holding. A teljes közműfejlesztés a park területén 2001 decemberében fejeződött be, a beruházások összege akkor meghaladta a 825 millió forintot.
Az elmúlt évek fejlesztéseit követően az ipari parkban működő társaságok jelenlegi gazdasági eredményeinek alakulásáról a következők emelendők ki. Beruházási összértékük elérte a 20 milliárd, az árbevételük a 30,8 milliárd forintot. A társaságok jelentős része teljes mértékben exportra termelt. A foglalkoztatottak létszáma év végén 2000 fő volt. A folyamatban lévő beruházások befejezését követően, a termelő gazdasági társaságok beruházási összértéke 2006-ban eléri a 33 milliárd, árbevételük az 51 milliárd forintot, és a foglalkoztatottak létszáma fokozatosan 3000 főre növekszik. Az igazgató szerint az elmúlt évek tapasztalatai egyértelműen azt mutatják, hogy a nagy nemzetközi cégek is szívesen telepednek le olyan területre, ahol a régió kedvező adottságait mind az infrastruktúra, mind pedig a nyújtott szolgáltatások viszonylatában megfelelő környezet egészíti ki. Ezt a tőkebarát környezetet kívánják tovább fejleszteni az Innovációs Technológiai Központ novemberi megnyitásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.