Uniós tagság nélkül Magyarország már elvesztette volna a gazdasági növekedés lehetőségét, pénzügyi zsákutcába, csődbe ment volna – jelentette ki Bokros Lajos, a Globális Tudás Alapítvány elnöke a szervezet tegnapi konferenciáján. A volt pénzügyminiszter szerint az Európai Unió védőburkot jelent számunkra a pénzügyi válsággal szemben, azt azonban nem lehet tudni, hogy ez a burok meddig fog kitartani. Rámutatott: ha nem lettek volna uniós elvárások a pénzügyi kormányzattal szemben, akkor az állampapírokat birtokló külföldi befektetők már elfordultak volna tőlünk, aminek nagyon súlyos következményei lettek volna. – Az EU saját magunktól véd meg minket – tette hozzá. Bokros a legfontosabb kérdésnek azt nevezte, hogy a vasárnapi önkormányzati választás után a politikai osztály felül tud-e emelkedni a jelenlegi politikai válságon, és képes lesz-e végigvinni a szükséges reformokat.
Gazdaságpolitikai okból nem élveztük az utóbbi két évben az európai integráció előnyeit – jelentette ki egy regionális kiállítás megnyitóján Járai Zsigmond. A Magyar Nemzeti Bank elnöke az MTI tudósítása szerint elmondta: az elmúlt 10-15 évben főként a multinacionális cégekre épült a magyar gazdaság, miközben „mintha elhanyagoltuk volna a kis- és középvállalatok fejlesztését”. Járai úgy vélte, meg kell találni e két szféra megfelelő kombinációját, annál is inkább, mert a kis- és középvállalkozások egészségesebbé tehetik a gazdaságot, és több új munkahelyet képesek teremteni.
Kóka János gazdasági miniszter a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva kockázatosnak nevezte a 2011-es időpont megjelölését hazánk euróövezeti csatlakozására. Úgy fogalmazott, ha 2009-ig teljesítjük a maastrichti feltételeket, akkor elméletileg lehetséges az euró bevezetése 2011-ben.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított