Jövőre uniótag lesz Románia és Bulgária

Tegnaptól már tény: mi, magyarok másfél millió lélekkel többen leszünk az Európai Unióban január elsejétől. Románia és Bulgária megkapta az Európai Bizottság jóváhagyását ahhoz, hogy 2007-től az EU tagjává válhasson.

Munkatársainktól
2006. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság döntését ugyanakkor olyan szigorú feltételekkel párosította, amilyeneket még soha nem támasztottak egyetlen új belépővel szemben sem. A jelentés szerint „Bulgária és Románia is további előrelépéseket tett tagsági felkészülésében, bizonyítva képességüket az EU-alapelvek és -jogszabályok alkalmazására 2007. január elsejétől”. Azonban a dokumentum számos területen (mindenekelőtt az igazságszolgáltatásban, az EU-pénzek felhasználásában és az élelmiszer-biztonságban) jelez továbbélő problémákat, ezért a két államban zajló eseményeket az Európai Bizottság továbbra is figyelni fogja, s szükség esetén – a belépéstől számított három éven belül – szankciók, védzáradékok is életbe léptethetőek ellenük.
*
Az Európai Bizottság jelentése szerint mind Romániának, mind Bulgáriának rendszeresen be kell számolnia a reformok terén elért előrehaladásról: az első ilyen jelentéseket 2007. március 31-ig kell benyújtaniuk. A jelentés foglalkozik a kisebbségek romániai helyzetével is – számolt be az MTI. A dokumentum szerint a kisebbségvédelem terén csak korlátozott előrehaladásról lehet beszámolni. „A nemzeti kisebbségek státusáról szóló s az egyenlőség, a diszkriminációmentesség, illetve a multikulturalitás alapelveit leszögező törvénytervezetről még mindig csak vitáznak a parlamentben. Ezt a törvényhozási folyamatot behatóan követni kell” – olvasható a dokumentumban, amely ezt követően a romák helyzetével foglalkozik részletesebben.
Magyarország üdvözli, hogy Románia és Bulgária 2007. január 1-jén csatlakozhat az Európai Unióhoz – közölte a Külügyminisztérium szóvivői irodája tegnap. A minisztérium közleménye szerint ugyanakkor a csatlakozással nem fejeződik be a két ország felkészülése: mind az Európai Bizottság, mind a tagállamok folyamatosan figyelemmel kísérik majd a jelentésben is felsorolt további feladatok teljesítését.
Lapunk brüsszeli tudósítójának kérdésére Gál Kinga elmondta, nem meglepő számára, hogy egyetlen alkalommal sem említették meg a magyar kisebbséget a Romániáról szóló országjelentésben. A néppárti képviselő szerint ugyanakkor mégis előrelépés az ötvenoldalas dokumentum, mostantól fogva keleti szomszédunk nem kezelheti belügyeként a magyar közösség helyzetét, azt ugyanis az EU a csatlakozást követően ellenőrizni fogja. A szocialista Tabajdi Csaba ugyanakkor közölte, jó hír, hogy a kisebbségekkel foglalkozó fejezet épp a magyarokkal kezdődik. A politikus nyilatkozatával ellentétben a dokumentumban egyetlen alkalommal sem említik a magyarokat, szemben a cigánysággal, amelyet kilencszer.
– Nem kétséges, hogy Románia és Bulgária mielőbbi csatlakozása egész Európa békéjét, jólétét és stabilitását szolgálja – jelentette ki írásos hozzászólásában Lévai Katalin. A szocialista képviselő ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unióban kiemelkedő hangsúlyt kell, hogy kapjon az alapvető emberi jogok védelme, az intolerancia, a rasszizmus, valamint a diszkrimináció minden formájának leküzdése. „Sajnos a két ország ezeken a területeken súlyos hiányosságokban szenved – hangsúlyozta a jogi bizottság magyar alelnöke.
Szent-Iványi István szerint a csatlakozás új lehetőségeket nyit, nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy a csatlakozással a még nyitott kérdések nem oldódnak meg. Romániában további erőfeszítések szükségesek a kulturális autonómiát tartalmazó kisebbségi törvény elfogadása, az önálló magyar nyelvű állami felsőoktatás megteremtése és az elkobzott egyházi javak visszaszolgáltatása érdekében – vélte a liberális képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.