Karcag kiáll a kazah konzul mellett

Tovább gyűrűzik a tiszteletbeli kazah konzul eltávolítása körüli botrány. A magyarországi kunok képviselői nemrégiben Göncz Kingának címzett petícióban tiltakoztak a Külügyminisztérium döntése ellen, és a legújabb hírek szerint ismét demonstrációra készülnek.

Szentesi Zöldi László
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután a szabad kunok jogait megnyirbálták, száz év múlva sem törődtek bele. Nyugodtan megírhatja, hogy nekünk egy-két évtized meg sem kottyan – mondja Kovács Sándor, és érezhetően biztos az igazában. A Kazah–Magyar Baráti Társaság és a Kunszövetség oszlopos tagja sok karcagi polgárral együtt nem érti, a Külügyminisztérium miért kezdeményezte a tiszteletbeli kazah konzul visszahívását. Horváth László megbecsült ember Budapesten, Karcagon és a távoli Kazahsztánban egyaránt, ráadásul a diplomáciában meglehetősen szokatlan módon a magyar kormány a kazah felet hozta kellemetlen helyzetbe, amikor mondvacsinált indokkal eltávolította posztjáról. Május 17-én a külügy szóbeli jegyzékben kezdeményezte a hivatalát 1998 óta ellátó Horváth elmozdítását. Mindezt egy olyan büntetőeljárásra hivatkozva kezdeményezték – a nemzetközi diplomáciában el nem utasítható módon –, amelyben nem született jogerős ítélet, ráadásul a jegyzék konkrétumok megjelölése nélkül más jogsértéseket is felró Horváth Lászlónak. Információink szerint egy tíz éve húzódó csődbűntettről van szó, amelyben a főkonzult azonban senki sem marasztalta el, éppen ezért megilletné az ártatlanság vélelme. Így gondolják ezt a kunok is, hiszen nagyszabású demonstráción álltak ki a népszerű diplomata mellett.
– Nemcsak Karcagról, de az ország más részeiről is érkeztek velünk szimpatizálók – meséli Kovács Sándor. – A kun szolidaritás jegyében Kiskunmajsáról, Törökszentmiklósról, Kisújszállásról és Budapest környékéről is jöttek barátok, ismerősök. Összesereglettünk, s aztán tíz lóval, huszárokkal hagyományőrzőkkel felrándultunk a fővárosba, egyenesen a Bem rakpartra. Ott aztán erős rendőri biztosítás mellett Szűcs Szergej minisztériumi főosztályvezetőnek átadtuk a petíciónkat. Most várjuk, mi lesz, de ha kell, újabb demonstráción teszünk hitet a kun–kazah barátság mellett.
Varga Mihály, Karcag országgyűlési képviselője azt mondja, ha kell, ő is részt vesz az újabb megmozduláson. Mint mondja, a kazah kapcsolat a közös gyökerek, a kipcsak származás miatt különösen fontos a nagykunsági embereknek. – A magyar kormánynak ki kellett volna kérnie a város véleményét a szóban forgó ügyről – szögezi le Varga Mihály. – A döntés különösen azért fájó, mert nagyon jól működő, gyümölcsöző kapcsolatokat alakítottunk ki a kazah állammal. Kulturális napokat rendeztek Karcagon, működő testvérvárosi kapcsolatunk van, turkológusok fordulnak meg a Nagykunságban, könyveket adtunk ki közös történelmünkről. Magyarországon talán nem annyira köztudott, de Kazahsztánban nagyon kedvelik a magyarokat, s ez a tény a gazdasági lehetőségek, a történelmi és a kulturális kapcsolatok miatt egyaránt igen fontos. Ebben a folyamatban a karcagi székhelyű kazah konzulátus fontos szerepet játszott. A Külügyminisztérium döntése miatt tervezem, hogy a magyarországi török ajkú diplomatákhoz fordulok, és tájékoztatom őket a történtekről, a kialakult helyzetről.
A Göncz Kingának címzett petícióban a tiltakozók egyébként azt követelték, hogy a szaktárca által elkövetett hibát mihamarabb hozzák helyre, Horváth Lászlót nyilvánítsák alkalmasnak a tiszteletbeli konzuli poszt betöltésére, és erről értesítsék Kazahsztán budapesti nagykövetét. Mindezen túl azt kérik a külügyminisztertől, hogy vizsgálja ki az ügyet, és nevezze meg a felelősöket.
– A kazahok nem hivatalos beszélgetésben elmondták nekünk, értetlenül és megdöbbenéssel fogadták a magyar külügy intézkedését – mondja Fazekas Sándor, Karcag polgármestere. – Ami pedig a városunkban élők véleményét illeti, mondhatom, nagy a felháborodás. Mi semmiféle változtatást nem szeretnénk, nem új konzulra, hanem az eddigire, a munkáját kiválóan végző Horváth Lászlóra van szükségünk.
A döntés utáni napokban Karcagon fekete lepellel takarták le a Kazah Köztársaság konzulátusának névtábláját, mintha valamely hozzátartozóját veszítette volna el valaki. Valójában pontosan ez történt: ostoba, légből kapott ötlet alapján a Külügyminisztérium döntéshozói felelőtlenül szétzilálnának egy határokon és földrészeken átívelő testvéri kapcsolatot, amelynek politikai, gazdasági és kulturális értéke felbecsülhetetlen hazánk számára. S amely cseppet sem mellékesen példát mutat az Európai Uniónak és az egész világnak szolidaritásból, barátságból, nyitottságból.
A kun öntudatot, keménységet és állhatatosságot ismerve azonban egészen biztos, hogy itt még nincs vége a történetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.