A 38 éves, kirgiz származású klasszis 1992-ben Barcelonában még a Szovjetunió romjain megalakult Független Államok Közössége csapatával nyert olimpiai bajnoki címet, 1996-ban Atlantában és 2000-ben Sydneyben pedig már spanyolként lett harmadik. Játékos-pályafutását a Ciudad Realban fejezte be, és ugyanott meg is kezdte edzői karrierjét, most átmenetileg mégis visszatérhet a pályára, mert a szlovén irányító, Uros Zorman a Valladolid elleni bajnoki mérkőzésen térdszalagszakadást szenvedett. Sztárban azért így sincs hiány, elég, ha a spanyol színekben 2005-ben világbajnok Hombradost, Entrerriost, Uriost és Davist, a délszláv légiót – a két exveszprémi, a szerb válogatott kapus Sterbik Árpád és Mirza Dzomba mellett Metlicic horvát, Rutenka és Pajovic szlovén –, az izlandi Stefanssont, a svéd Källmant és a francia Dinart-t említjük. Nemzetközi menőkből kijönne két kezdőhetes.
Azonban szerencsére egyszerre csak egy szerepelhet, és az rendszerint meg is szenved Magyarországon. A 2005/2006-os sorozatban például a későbbi győztes a csoportmérkőzések során 31-29-re kikapott Veszprémben, és a nyolcaddöntőben is csak nagy nehezen, 32-31-re nyert Szegeden. Igaz, a hazai visszavágó tudatában ezzel az eredménnyel is vígan beérte. Most sem kellene sokkal jobban szaggatnia magát, hiszen a két további csoportellenfél – a svájci Schaffhausen és a fehérorosz Breszt Meskovo – ismeretében megkockáztatható, hogy a spanyol és a magyar gárda nemcsak simán továbbjut, de az egymás elleni rangadókat kivéve pontot sem veszít. Ebben az esetben pedig a rivalizálást akár oda-visszavágós párharcként is felfoghatjuk – amelynek azonban szerencsére nem lesz kiesője.
Szinte ugyanez a megállapítás érvényes a Portland San Antonio, MKB Veszprém, Povazska Bystrica, Boszna Szarajevo kvartettre is. A veszprémiek ma Pamplonában kezdenek, annak a gárdának az otthonában, amely tavasszal 62-47-es összesítéssel veszítette el a BL-finálét a Ciudad Real ellenében, de semmiképpen sem gyengébb nála tizenöt góllal. Ezt Pásztorék a saját bőrükön tapasztalhatták, az elődöntőben ugyanis éppen a Portland San Antonio búcsúztatta őket. A továbbjutás mindkét fél számára alapkövetelmény, az elsőségre pedig azért érdemes hajtani, mert az egyenes kieséses rendszerű nyolcaddöntőben mégis elviselhetőbb egy második helyezettel játszani, mint mindjárt beleakadni egy spanyol vagy német óriásba.
Az igazi harc majd ott kezdődik, mert a tizenhat „túlélő” megtippelésére akár már most vállalkoznánk, hiszen csupán a D csoport vonultat fel kettőnél több komoly alakulatot: a német Flensburgot, az orosz Csehovszki Medvegyit és a horvát RK Zagrebet.
A BL mellett a KEK is tartogat magyar érdekeltséget: a Komló vasárnap a dán Silkeborgot fogadja.

A legtöbben csak 4 pontig jutnak – Ön mennyire ismeri Magyarországot?