Kinek az érdeke?

Hatalmas erőket mozgósított a hatalom az orosz központi bank elnökének első helyettesét, Andrej Kozlovot két hete kivégzők és megbízóik felkutatására. A kilencvenes évek vadkapitalizmusa utáni stabilizáció törékenységére rávilágító gyilkosság merénylet volt Putyin rendszere ellen is. Ezzel az egyre inkább fehérgalléros bűnözőkké váló maffiózók alighanem túllőttek a célon, s a rendpárti állam visszacsapására számíthatnak.

2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy bankárok közötti szokásos fociderbi után ballagott az autójához Andrej Kozlov, amikor a két rá váró bérgyilkos halálos lövései eldördültek. A magas rangú orosz hivatalnok meggyilkolása egyaránt megdöbbentette az üzleti és a politikai elitet. Nem véletlenül, hiszen mióta Vlagyimir Putyin hozzálátott az állam megerősítéséhez, az orosz közvélemény elszokott a véres kilencvenes éveket idéző hírektől. Miután ugyanis az orosz elnök visszaszerezte a hatalmat a szervezett bűnözésből kinőtt, illetve abba belenőtt oligarcháktól, elült a fegyverek ropogása a moszkvai utcákon. Éppen ezért robbantak bele e csendbe meglepetésként a jogállamot érvényesíteni próbáló bankfelügyelőt érő golyók. Véget ért volna a nyugalom? Ilyen törékeny az orosz stabilitás? – bizonytalanodtak el többen is. Aligha, hiszen a törvényen kívüli kriminális szféra kétségbeesett támadása láthatóan megerősíti eltökéltségében a hatalmat, mely még nagyobb erőket mozgósít az alvilág végső megtörésére.
A szervezett bűnözői csoportok a kilencvenes évek közepére megjelentek Oroszország összes nagyvárosában. Különösen Moszkva és Szentpétervár vált a véres leszámolásokkal kísért kriminális belháború terepévé. Kialakult és megerősödött a városokon túlnyúló, regionális befolyással rendelkező alvilág, amelyből szadizmusukkal kitűntek az Afganisztánból hazatért, az állam által sorsukra hagyott veteránok. A banditák igyekeztek rátenni a kezüket az ország nagyüzemeire, és hidegvérrel számoltak le mindazokkal, akik ellenálltak annak, hogy a maffia befolyást szerezzen az orosz nagyiparban. Az egyre szervezettebbé váló csoportok mindent igyekeztek igájuk alá hajtani, ami haszonnal kecsegtetett. Sokat beszéltek például ez idő tájt a kriminális szféra és a Ladákat gyártó togliatti gyár összefonódásáról, de az oligarchák megjelenésének előfutáraként, kísérőjelenségeként általában gomba módra nőttek ki a bűnözői csoportok a nagyvállalatok bázisán. Az állam volt az egyértelmű vesztese eme agresszív nyomulásnak, a csinovnyikokat ugyanis kilóra megvette a maffia. Aki pedig akadékoskodott, az már rég nincs az élők sorában.
Az új évezred beköszöntekor Oroszországban a kriminális szférából kinőtt csoportok és a velük párhuzamosan, nemegyszer összefonódva erősödő szmokingos oligarchák már felosztották a tulajdont. S ha ebben a folyamatban a kilencvenes években a brutalitásukkal, a véres leszámolások sorával tűntek ki, akkor az utóbbi öt-hat év legfőbb jellegzetessége, hogy a tulajdon újrafelosztásához, a maradék megszerzéséhez, a tőke ügyes forgatásához immár nem fegyver, sokkal inkább rengeteg pénz kell. A kriminális szféra eme része jelentősen átalakult, a rendvédelmi szervek a hatalmi elit és az üzleti körökkel korrupción alapuló szoros kapcsolatot ápoló szervezett bűnözői formációk összefonódásairól beszélnek. A belső elemzések is elismerik, hogy nem sikerült megakadályozni a kriminális szféra beszivárgását az államapparátusba és az üzletbe. Mindez egyre nyilvánvalóbban akadályozza az állam és a gazdaság hatékony működését.
No de akkor miért ölték meg Andrej Kozlovot? Az egyik lehetséges magyarázat azzal a tervvel hozza összefüggésbe a gyilkosságot, hogy Kozlov örökre kizárta volna a bankvilágból azokat a menedzsereket, akik pénzmosási ügyleteken buktak meg. Az eddigi gyakorlat szerint ugyanis az ilyen esetek nem igazán jártak komoly következménnyel, s az érintettek egy-egy lebukás után rövid idővel új bank élén tűntek fel. Az e pénzintézetek mögött álló valódi tulajdonosokat azonban nehéz azonosítani, s a strómanok lelepleződése sem nagyon rázza meg őket. Kozlov előterjesztését megakadályozhatták volna anélkül is, hogy egy gyilkossággal fölöslegesen magukra irányítják a figyelmet. Valószínűbbnek tűnik a problémás és licencüket vesztett bankokhoz kapcsolódók egyikének bosszúja. Kozlov ugyanis harcot indított a pénzmosás ellen, s ennek jegyében az idén megduplázódott a működési engedélyüktől megfosztott bankok száma. Kozlov ebben az évben 46 pénzintézetet záratott be, s azzal fenyegetett, hogy a közeljövőben még vagy négyszáz jut hasonló sorsra. Ez utóbbiak körében könnyen elszakadhatott valakinél a cérna. Kozlov ellenségei közé tartozhattak azok is, akik szerint ő a felelős a 2004-es bankválságért, amelyben két nagy intézet engedélyét vonták be, és ennek néhány nagyhal befektetése is áldozatul esett. A gyilkosság körülményeit tekintve a hatóságok nem zárják ki azt sem, hogy egyszerű rablásról van szó. Megjegyzik ugyanakkor, hogy a nyomozást megtévesztendő az utóbbi időben több hasonló leszámolást is rablásnak próbáltak álcázni. Szóba jöhetnének magánélethez kapcsolódó okok is, ám a rendőrök ezt elvetik, hiszen a 41 éves, háromgyerekes bankár nyugodt családi életet élt. Marad tehát a bankfelügyeleti tevékenységhez kapcsolódó szál. Már csak azért is, mert Kozlov annak a szakszolgálatokkal öszszehangolt, a pénzmosást visszaszorítani hivatott körnek volt az egyik kulcsfigurája, amely a korábbi gyakorlattal szakítva sértette bizonyos félkriminális rétegek érdekeit. Egyes szakértők szerint Kozlov végzetét az is okozhatta, hogy túlságosan szem előtt volt. A nyilvánosság előtt ő jelenítette meg a bankszektor átalakítását, megtisztítását célzó erőfeszítéseket. Az üzleti szférában még mindig él az a meggyőződés, miszerint egy ember félreállításával maga a probléma is megoldódik. Az így gondolkodók azonban nem érzik tetteik politikai súlyát.
A tragikus eset rávilágít arra, hogy a pénzügyi szféra Oroszországban még mindig túlságosan átkriminalizált. A bankszektor e szempontból megelőzi a szerencsejáték- és a lakásépítési bizniszt is. Elengedhetetlen tehát e szféra reformja, hiszen itt még nagyrészt olyan machinációk, technológiák működnek, mint a kilencvenes években. Sokan éppen ezért tartják elengedhetetlennek e gyilkosság kapcsán az állam kemény fellépését, ugyanis a hatalom és az üzleti szféra további viszonya függhet az ügy kezelésétől. Nyilatkozataiból ítélve érti ezt Putyin is. Kozlov meggyilkolása ürügy lehet a korrupció elleni harc fokozására. Az egyik lap receptet is ad a megújulásra, a mostanihoz hasonló gyilkosságok elkerülésére. A Vedomoszty szerint az államirányítási rendszernek olyannak kell lennie, amelyben a beosztáshoz, a feladathoz rendelik a hivatalnokot, s nem fordítva. Így egy-egy ember likvidálása semmit sem változtat a helyzeten, s a gyilkosságnak nincs is értelme.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.