Több vidéki intézményhez hasonlóan a várpalotai önkormányzati tulajdonban lévő kórház 2000 környékén annyira eladósodott, hogy az önkormányzat kénytelen volt közbelépni. A problémát úgy próbálták megoldani, hogy az intézmény működtetésének jogát eladták egy magáncégnek. A város kezdetben mindent megtett, hogy a kórházat életben tartsa, az alapításkor több vállalkozás is támogatta a létrejöttét – mondja Katona Csaba várpalotai önkormányzati képviselő, a szociális és egészségügyi bizottság tagja. Sajnos finanszírozási problémák adódtak, egyre több hitelt kellett felvennie az akkori vezetésnek. 2004-ben közbeszerzési eljárást írt ki a város, úgy gondolták, az lehet a megoldás, ha a működtetési jogot eladják. Az épület, a műszerek maradtak önkormányzati tulajdonban. A legfőbb gondot azonban az épületek fenntartása, az új műszerek beszerzése okozza, ugyanis az ellátást az OEP támogatja. 2005-ben a Medicomplex cég tulajdonába került a várpalotai kórház működtetésének engedélye. Az önkormányzat az átadást követően körülbelül 150 millió forintos tartozást vállalt át a belépő cégtől, újabb kiadásokat okozva magának. A Medicomplex megvásárolta továbbá Várpalotától a korábban alapított kht.-t százezer forintért, ami Katona Csaba szerint talán az alapítással járó költségeket sem fedezi. Felmerül a kérdés, vajon fizetős lesz-e az ellátás a várpalotai kórházban azután, hogy nem az önkormányzat az üzemeltető.
A válasz igen is és nem is. A kórházban jelenleg a krónikus belgyógyászaton kell fizetni mindenkinek (naponta 2300 forintot), mert az OEP-támogatás nem fedezi a költségeket – mondja Móroczné Tóth Ildikó, az üzemeltető cég szakértője. Jelenleg 29 ágy működik a krónikus osztályon, telt házzal. Ezenkívül még három másik osztály van a kórházban, sebészet, belgyógyászat és szülészet-nőgyógyászat. – Ez a három osztály aktív ellátást biztosít, ahol a betegeknek csak akkor kell fizetniük, ha kérik a különellátást. Ez annyit jelent, hogy ugyanabban az épületben, ugyanazon a szinten külön kórteremben fekhet a beteg, napi 3500-4000 forintért. Az orvosok, nővérek a fizetős és ingyenes ellátás során is ugyanazok. Tóth Ildikó elmondta, erre a pluszellátásra még nem volt igény, így nem is fizetett senki a különszobáért. Lehetőség lenne arra is, hogy a kismamával bent legyen a hozzátartozó: a kismama 4500, míg a hozzátartozó 5500 forintot fizetne naponta, ám erre a szolgáltatásra sem volt igény a régi épületben. A Medicomplex egy új pavilont épített a régi mellé, bőrfotelekkel a váróban, festményekkel, virágokkal, sorszámosztó géppel. Ezt látja a beteg, amikor először az épületbe lép. Ami első ránézésre nem látszik, a modern ultrahanggép, különböző vizsgálatokat segítő géptornyok és más új eszközök. Ezeket persze finanszírozni kell valamiből, mondja a szakértő, ezért lesz fizetős az új épületben a szállás. Miért van szükség ezekre az új kórtermekre, gépekre egy olyan kórházban, ahol amúgy is kevés a beteg? A cég az egynapos sebészetre és a rehabilitációra kíván szakosodni elsősorban. Úgy gondolják, ez a kis vidéki kórházak jövője. Tehát olyan műtéteket kívánnak végezni, melyek után nem kell napokig bent maradni, hanem akár este hazamehetnek a betegek. Ezekért a kezelésekért a jelenlegi elképzelések szerint nem kellene fizetni, csak akkor, ha valaki az új épületben kér elhelyezést.
Az aktív ellátás azonban megszűnhet. Ha ez így lesz, Várpalotáról a szomszédos nagy kórházakba, Székesfehérvárra és Veszprémbe kell szállítani a betegeket, ami gondot okoz, ugyanis a kórház nem rendelkezik elég mentővel. Sürgősségi ellátás esetén a betegnek saját magának kell megoldani az utazást, vagy vár a mentőre…
Tóth Ildikó szerint centralizálni kell az ellátást, mivel a kis kórházak nem tudják a jogszabályokat betartani. A kormány a döntése szerint október 31-ig felülbírálja a struktúrát, és a szakmai szervezetek elkészítik az aktív ágyak térképét, ami alapján a működési engedélyeket módosítani fogják. Ha az új rendszer szerint a kórház nem kaphat működési engedélyt, dönthet úgy is az önkormányzat, hogy biztosítja a jogszabályban leírt feltételeket, ám tudjuk, hogy Várpalota nem fogja tudni ezeket a feltételeket teljesíteni – magyarázza a szakértő. Ezért próbálják a kórházat egy másik irányba vinni, mint például a rehabilitáció és az egynapos sebészet.

Luxusnyaraló csak milliárdosoknak? – Így szálltak el az árak a Balatonnál