(miről beszéljünk ma…)

Kristóf Attila
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, kezdtem sokadik beszélgetésemet Tárnoki nénivel, aki erre azt mondta: „Pszt! Ne kezdjen el megint piszkoskodni, ha nem tudná, ma kampánycsend van.” Szívesen vitatkoztam volna az öreg hölgygyel, hogy szerintem az „én nem tudom” kifejezés egyáltalán nem töri meg a kampánycsendet, bár ha hangosan mondom, maga a csend valóban megszakad. De inkább hallgattam, s így némán ültünk egymás mellett a konyhából nyíló homályos fél szobában, ahová Tárnoki néni még Igaz Erzsike néven költözött be viceházmester szüleivel a harmincas évek elején. Csaknem egész életét itt töltötte, de most már senki sem nevezte Erzsikének, úgyhogy valójában ő sem tudta már, hívták-e valaha másként, mint Tárnoki néninek.
– Nekem a kampánycsendről mindig Rytkó Emília jut az eszembe – szólaltam meg bátortalanul –, meg az, hogy ez a nap tulajdonképpen arra jó, hogy a pártok a kampánycsend megtörése miatt feljelentgessék egymást az országos választási bizottságnál, amely testület a panaszokat minden felesleges lacafacázás nélkül elutasítja.
– Ezzel tán azt akarja mondani – nézett rám bátorítóan az öreg hölgy –, hogy a másfél napos kampánycsend úgy, ahogy van, egy nagy marhaság?
– A felesleges képmutatás iskolapéldája – feleltem. – Egy botránykő, amely csak arra jó, hogy a politikusok egymásra mutogassanak.
– Hasonlatos a kabátlopási ügyekhez – szólalt meg a hároméves dédunoka, Esztike. – Meg a sárdobáláshoz, ahogy neves politológusok mondják.
– Minden politológus neves – mosolygott jóindulatúan Tárnoki néni. – Majdnem olyan neves, mint a közgazdászok, akiknek reformterveit az aktuális kormányfő rendszerint politikai meggondolásokból megnyirbálja.
– Dédi, ne politizálj! – figyelmeztette Esztike. – A falnak is füle van.
– Sohasem politizáltam – felelte szemérmetlenül az öreg hölgy. – Csak néha elmondtam általánosságban a véleményemet. Most is általánosságban beszélek, amikor annak a gyanúmnak adok hangot, hogy a választók terrorizálják szegény politikusokat, akik épp ezért képtelenek megtenni azokat a reformlépéseket, amelyek a választók érdekeit szolgálnák hosszú távon. Inkább gazsulálnak.
– Ön szerint, kedves Tárnoki néni – mondtam a lehető legbékülékenyebben –, a politikusok be vannak tojva?
– Az utolsó politikust, aki nem volt betojva, Sztálinnak hívták. És gondoljanak rólam akármit, kimondom: az a kis köpcös kopasz, a legjobb magyar tanítvány, akit annyira szerettünk, az sem volt beszari. Nyugodtan a képünkbe vágta, hogy ne együk meg az aranytojást tojó tyúkot, és a szeme sem rebbent, amikor lesöpörte a padlást. Nem is volt az ország eladósodva!
– Ez még az én születésem előtt történt – nézett rám mentegetőzve Esztike. – Mióta én vagyok, adósság is van. Nekem már Bokros Lajos bácsi is történelem.
– Inkább beszéljünk az időjárásról – mondtam meggondoltan –, az nem pártspecifikus, és nem tartalmaz áthallásokat.
– Helyes – bólintott Tárnoki néni –, az időjárást bátran szidalmazhatjuk. Ennyi front, mint idén, még sohasem vegzálta a derékzsábámat. Volt olyan nap, hogy be kellett kapcsolnom a légkondicionálót, este pedig muszáj volt begyújtanom a gázt.
– Dédi, nem tudod, mit beszélsz! – szólalt meg Esztike. – Mikor volt neked légkondicionálód?
– Csak példabeszédként említettem, mint Jézus a mustármagot.
– Hm – dünnyögtem magam elé –, jó-e, ha most, kampánycsendben az időjárás szeszélyeiről, holmi viharokról meg egyebekről beszélünk, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.