A magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára kedvező módosításokkal egészült ki a csekély összegű állami támogatások szabályozásáról szóló uniós rendelettervezet. Amennyiben az úgynevezett de minimis szabályozást novemberben a jelenlegi formájában fogadják el, 100 ezerről 200 ezer euróra nő a támogatások felső határa, és előnyösen változik azok definíciója is. Korábban ugyanis a visszatérítendő források teljes értékében jelölték ki a támogatás mértékét, ám ez a jövőben csak a bruttó támogatástartalmat jelenti, vagyis hitelek esetében a piaci és a kedvezményes kamatozás közötti eltérés értékét három évre vetítve – mivel a de minimis támogatásoknak ennyi az általános futamideje. Tehát nem maga a hitel 200 ezer euró, hanem a támogatás, így a feltételek függvényében egy 450-550 millió forintos hitelnyújtás is de minimis támogatásnak minősülhet – mutatott rá tegnapi sajtótájékoztatóján Gál Péter, a Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) vezető közgazdásza.
Az ilyen támogatások jelentőségét az adja, hogy az unió ezeket tekinti olyan mértékűnek, amelyek sem a versenyt, sem a tagállamok közötti kereskedelmet nem befolyásolják, ezért nem kötelező azok előzetes bejelentése az uniónak, s közösségi vizsgálatra sem kerül sor. Ezek a támogatások tehát igen tág mozgásteret biztosítanak a hazai gazdaságpolitika számára. Fontos az is, hogy a kkv-hitelek jelentős és egyre növekvő részét képezik a de minimis támogatások.
Az EU nemrég fogadta el Magyarország regionális támogatási térképét is. Ez a dokumentum határozza meg, hogy egy-egy térségben a támogatás a fejlesztésekkel járó kiadások hány százalékát teheti ki. E tekintetben kedvezőtlen változás, hogy a térkép a 2007 és 2013 közötti időszakra a jelenleginél alacsonyabb bruttó maximum támogatási intenzitást irányoz elő. A folyósítható kedvezményes hitelek mértéke tehát az MFB-nél is csökkenni fog, ám a támogatások volumenének mérséklése és a visszatérítendő támogatások előtérbe helyezése fontos eleme az EU mostani gazdaságpolitikájának – közölte Gál Péter.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban