Pipál a hegy

Szepesi Attila
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idefent, Mátraalmáson se tévé, se rádió. A kis faház nem is a erdő alatt áll, hanem a szélső bükkök árnyékában. A közeli hegyek ködöt pipálnak, hajnalban már hangolnak a völgyekben a szarvasok és a kertben, a kövek között, a páfrányok tövében – főként esős éjszakák után – sárga-fekete szalamandrák cammognak ismeretlen céljuk felé.
Nem hatolnak fel idáig az új évszázad lenti viharai. Nem tudni, csak sejteni, mi történik odalent. Az idő titokzatos bugyra ez a hely, ahol fokozottan érezhető, hogy ami volt, sosem múlik el egészen. Belefonódik a hol napsugaras, hol ködülte levegőbe. Vihar ide csak felülről jöhet, Galyavár felől, amely uhubaglyokat rejtő szirtjeivel a falu fölé tornyosul. Igaz, akkor próbára teszi az évszázados fenyőket, rendet vág közöttük, és a csermelyek, amelyek a verőfényes hétköznapokon barátságosan csörgedeznek, meglódítják a beléjük csobbant köveket – tegnap még alázatosan kerülgették azokat, most úgy sodorják magukkal, mint máskor a csigahéjat meg a makk-kupakot.
Szuhahutának hívták korábban a falut, és a huta szó a környező települések nevében is feltűnt, csak később vették fel Szent László és Szent István nevét, mert szénégetők, bányászok és faművesek éltek itt, főképp szlovákok, amíg a bányákat be nem zárták. A patakvölgyekben és a fennsíkokon, amelyeket itt-ott olyan sűrű fenyvesek karéjoznak, hogy nappal is éjszaka van a mélyükön, a boksákat is eltakarja lassan a folyondár. Csak a házak kertjében állnak még itt-ott a tölgyfák rönkjéből fabrikált rusztikus székek-asztalok, amelyeket megmozdítani is embert próbáló feladat. Ma már senki sem készít ilyeneket. Az öreg mesterek felhagytak a fa megmunkálásával, lassan elfogynak, a fiatalok meg többnyire odébbállnak.
Az autóbusz naponta négyszer-ötször gördül be ide, a világ végi zsákfaluba. Tájékozódni is a buszon és a boltban szokás afelől, érik-e a málna meg szeder, van-e már rókagomba és vargánya a mohos szurdokokban meg a bükkös lankákon. Az ilyesféle tanácskozás persze csak úgy általánosságban értendő, mert kinek-kinek megvan a maga jól titkolt vargányása meg áfonyása, amit a világ minden kincséért el nem árulna.
Ha a kövezett teraszról, ahol hajnalban még a szalamandrákat kerülgettem, elnézek észak felé, Szuhát látom, a patakja nyomvonalát követő hosszúfalut, odébb Bátonyterenyét látom, a boldogabb múltján tűnődő várost, meg a Maconkai-víztározót, amelyből a Zagyva vág neki Tiszáig tartó útjának. Ha tiszta az idő, a közeli hegyvonulaton túlról a Tátra kéklik idáig, amelynek csak kisöccsei az itteni bércek és hiúzt rejtő szurdokok, pedig az még csak az Alacsony-Tátra, nem a nyáron is hósipkás, amely a Zápolyák és Thökölyek hajdani városa, Késmárk fölé magasodik.
Nézem a völgyekben gomolygó köd felett azt a távoli hegyvonulatot. Úgy rajzolódik az égre, mint egy japán fametszeten a kéklő hegyélek. Találgatom, hová eshet Szomolnok, nagyapám szülővárosa. Hová Szepescsütörtökhely, ahol az álmos kisváros fölé meghökkentően tornyosul a Zápolyák gótikus kápolnája. Vércsepár vijjog a levegőben, és eszembe jut az iglói főtemplom, amelynek tornyában vörös vércsék fészkelnek, májusban végignéztem légi mutatványaikat, ahogy fiókáikat aggodalmasan a szárnyukra bocsátották.
Hirtelen megkondul a lélekharang. Halk bongása összekeveredik a levegőben a vércsék vijjogásával. Az itteniekével meg – emlékeimben – az iglóiakéval. Gondolataim visszatérnek csapongásukból a Mátrába.
Egy lélekkel újra kevesebben vagyunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.