Szimbiózis

K U L T Ú R S O K K

Tóth Szabolcs Töhötöm
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kollektív enciklopédiaírás forradalma után itt a sajtót megújítani kívánó új „wiki” projekt: a NewAssignment.net névre hallgató kezdeményezés annak technikáját próbálja kidolgozni, miképp lehet a Wikipédiához hasonlóan újságcikkeket – riportokat, tudósításokat – sokan, közösen megírni, szerkeszteni.
Noha az internetes portálnak a nevében kivételesen nincs benne a wiki- előtag, ettől még nyugodtan hívhatjuk „wiki újságírásnak” is e munkamódszert. Mint azzal sokan tisztában vannak, a Wikipédia az az on-line lexikon, amelyet immár sok százezer lelkes önkéntes ír és szerkeszt a világhálón világszerte. Nevét a játékos kedvű fejlesztő a hawaii nyelvből kölcsönözte, amelyben a wiki „gyorsat” jelent. Az internet világában azonban a wiki nem feltétlenül a sebességre utal: ma már mindenről – szoftverről, weblapról, szövegről –, amelynek neve ezzel az előtaggal kezdődik, sejthető, leglényegesebb jellemzője az, hogy sokak közreműködésével készül.
Nemrég a Nature című tudományos folyóirat egy olyan tanulmányt közölt, amelyben a lexikonok királyával, az Encyclopedia Britannicával hasonlította össze, és nem találta kevésbé megbízhatónak a sokak által ingyen írt Wikipédiát a kevesek által szerkesztett enciklopédiánál. Ebből aztán szép kis kalamajka lett, a Britannica megorrolt a folyóiratra, mondván, szakszerűtlen volt a tanulmány, erre meg a Nature sértődött meg, és így tovább.
Hogy az újságírásban is hasonló sikerre lehet-e vinni e módszert, az egyelőre még kérdéses. Mindenesetre a NewAssignment.net nevű weblap nem kevesebbet tűzött ki célul, mint hogy lehetővé teszi: komoly tényfeltáró munkákhoz bárki hozzátegye saját információit, beleszóljon ebbe-abba a cikk írása és szerkesztése során, és kiegészítse a már megírt részeket. A kezdeményezés azonban nem egyszerűen a „népi újságírás” egy újabb válfaja (ahol lelkes amatőrök ingyen írnak cikkeket), inkább afféle társbérlet az olvasók és az újságírók között.
Szimbiózis.
Az olvasók és az írók mindeddig példátlan kooperációját ígéri a program. Először is az egyes újságcikkek megírását fizetett profik felügyelik, sőt voltaképpen magát az írást erre a célra szerződtetett újságírók végzik, ők fogják össze a rengeteg apró részletet, azt, ami innen-onnan beérkezik majd. És ezek a profik igyekeznek érvényesíteni az információk ellenőrzésének szigorú szabályait is. Másodszor: a megírandó cikkek elkészítésére – amelyek témájára szintúgy javaslatokat lehet tenni – pénzadományokat is fel lehet ajánlani, ami azt segítené, hogy a sok pénzt igénylő projektek is elkészülhessenek.
Én ez utóbbi momentumot tartom a nagyobb horderejűnek. Nem csupán arról van szó ugyanis, hogy eztán több beleszólásuk lesz a médiafogyasztóknak abba, hogy mit olvassanak kedvenc lapjaikban vagy internes oldalaikon. Arról is szó van, hogy a piacon sok kicsi sokra megy alapon akár nagy pénzek is megjelenhetnek, amelyek célzatosan finanszíroznak egy-egy tényfeltáró alkotást: a befektetett munka értékét, benzinköltséget, telefonszámlát, cégiratmásolatot – mindazt, ami nélkül egy ilyen cikk nem készülhetne el. Ez a modell tehát megváltoztathatja, de legalábbis sokszínűbbé teheti az eddigi központosított médiafinanszírozási rendszert.
Persze visszaélni ezzel sem lehetetlen. Gondoljunk csak arra, hogy hamar kialakulhat olyan gyakorlat, amelyben a témákat a sok pénzzel rendelkező olvasók határozzák meg, mivel ők tudnak a legtöbbet áldozni egy-egy nekik tetsző téma kidolgozására. Ha pedig az adományozók között megjelennek az óriásvállalatok, akkor a témák meghatározásánál nem sok babér terem majd az egyszeri olvasónak…
Az első sok pénzű támogató már meg is jelent: a kezdeményezés olyannyira ígéretesnek tűnik, hogy a Reuters hírügynökség a múlt szerdán százezer dollárt ajánlott fel a kísérleti üzem beindításához. A tervek szerint 2007-től már élesben is működhet a NewAssignment.net – egyelőre még folyik a szerkesztői és újságírói csapat toborzása.
Egyébként Jay Rosené, a New York-i Egyetem sajtóiskolájának professzoráé az ötlet, aki eddig is sokat kísérletezett azon, hogy miképpen lehetne továbbfejleszteni a népi-civil újságírás gondolatát. Nem csoda, hogy a NewAssignment.net megőrzött valamit a fősodor sajtó harcos kritikájából is. Leendő olvasóit úgy határozza meg, mint akik olyan sztorikért látogatnak majd a weblapra, amelyeket a hagyományos média „nem ír meg, nem írhat meg, nem írna meg vagy már el is cseszett”.
A NewAssignment.net tehát egy lépéssel továbbviszi a profi médiával szemben megfogalmazott bírálatokat, de ahelyett, hogy azzal foglalkozna, miképp lehetne cakpakk lecserélni a zsurnalisztákat népi újságírókra, hatékonynak tűnő modellt dolgozott ki arra nézve, hogyan lehet olyan kapcsolatot létrehozni, ahol a két sereg összeadhatja erejét, és segítheti egymás munkáját.
Nem titkolt cél, hogy elsődlegesen olyan eseteket tárna fel ez a szimbiózis, amelyek elkészítésével a sajtó az államhatalom ellenőrzésének szerepét erősítheti. Tekintve, hogy ezen a téren a hagyományos sajtónak mindig is voltak hiányosságai, sőt az utóbbi időben mintha kevésbé tudná ellátni e feladatát, mint azelőtt, személy szerint drukkolok Rosen csapatának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.