Új magyar sziget Nagyszebenben

Kákonyi Péter
2006. 09. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várakat építeni a XXI. század elején aligha lehet, bástyákat, tornyokat sem emelhetünk már, de számtalan más módja van annak, hogy védelmezzük kincseinket, a szép magyar szót, a szívek mélyéről fakadó éneket, ha tenni akarunk, hogy otthon érezzük magunkat… – írja Új magyar sziget Nagyszebenben című cikkében Fám Erika az immár ötödik évfolyamát élő Szebeni hírekben. A „közéleti lap” (így határozza meg magát a szerény külsejű kiadvány) a helyi magyar kulturális iroda égisze alatt lát napvilágot, melynek célja: összefogni a szebeni szórványmagyarságot. A nemrég alakult intézmény első nagy rendezvényét Bartók Béla emlékének szentelte.
Mivel a város 2007-ben Európa kulturális fővárosa lesz, a helybeliek dicséretes buzgalommal kívánják megszervezni az Ars Hungarica programsorozatot, melyhez mintegy „főpróbául” szolgáltak azok az események, melyekről a lap beszámol. Kiállítást rendeztek Borsos Miklós, a száz esztendeje született nagy szobrász tiszteletére. Fellépett a Háromszék együttes, bemutatva az Erdélyország az én hazám című összeállítást, majd Petőfi A helység kalapácsa című művének színpadi változatát. Kós Károly emlékére tanácskozást szerveztek, melynek egyik pontja a nagy polihisztor tiszteletére állítandó emléktábla pályázati eredményének értékelése volt. Ezután a helyi Thália koncertteremben a Tordaszentlászlói Kórus lépett fel, végül ugyanitt a Csíki Kamarazenekar adott koncertet.
A folyóirat beszámol az eseményekről. Ismerteti a másfél évtizede alakult Háromszék Táncegyüttest, melynek célja „az erdélyi népzene- és néptánckultúra gyűjtése, megőrzése és továbbadása”, beleértve Erdély összes etnikumát. A Csíki Kamarazenekar, mely lelkes csíkszeredai ifjú muzsikusok jóvoltából alakult, Rózsavölgyi Márk és Bihari János táncdallamait adta elő, de régebbi korok muzsikájáról sem feledkezett meg: összeállítást készített a Vietórisz-, az Apponyi-, a Kájoni-kódexből és a becses Sepsiszentgyörgyi- és Martonffy-kéziratból… „A Nagyszebeni Magyar Kulturális Iroda olyan sziget kíván lenni, amely áment, megőriz és megmutat, nyitva tartja kapuit mindazok előtt, akik kíváncsiak a magyar értékekre, úgy szolgálva az itt élő magyar közösséget, hogy lehetővé teszi az együtt élők számára is, hogy betekintést nyerjenek kultúránk legjavát képző örökségünkbe…” – írja említett, programadónak is mondható cikkében a krónikás, Fám Erika.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.