Veszélybe kerültek Európa értékei

Milyen lesz Európa 2020-ban? – tették fel a kérdést néppárti politikusok és a világ számos pontjáról érkezett gondolkodók, üzletemberek a múlt hét végén, az „Európai ötletek hálózata” nevű lyoni találkozón. A résztvevők szerint az illetékeseknek végre sikerült azonosítaniuk a vén kontinens előtt álló valódi kérdéseket, most már csak a válaszok hiányoznak.

György Zsombor
2006. 09. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa egyik legfőbb problémája a népességfogyás, ám ma már végre sokan elismerik, hogy tenni is kellene valamit megfékezésére. Nincs ez másként a bevándorlással sem, amely már csak a franciaországi helyszín miatt sem megkerülhető kérdés. Ám a külső problémák nem csupán a világ legszegényebb térségeiből erednek, sőt egyre nyilvánvalóbb, hogy Európa jelentősen leszakadt a „húzó térségektől”, vagyis a Távol-Kelettől, Amerikától. Globális verseny a legjobbakkal vagy az alapértékeket követve szolidaritás a lassabban haladókkal? Bővítés vagy az intézményi válság leküzdése a jelen keretek között? Ezek a kérdések mind azt jelzik, hogy Európa válaszúthoz érkezett, ám csak a bizonytalanság biztos, s az, hogy az uniónak egyre kevesebb pénzből mind több feladatot kellene ellátnia.
Néhány problémáról azonban egyesek nem hajlandók egyenesen beszélni. Sajnos a jobboldali pártokat sarokba szorította a baloldal azáltal, hogy nyelvezetét ráerőltette – elsősorban a médián keresztül – a többségre, így aztán olyan fontos ügyekről, mint a kereszténység vagy a migráció nem lehet nyíltan beszélni – mondja Szájer József, aki maga is felszólalt a konferencián. A néppárti frakcióalelnök úgy véli, a multikulturalizmus túlhajtott kultusza oda vezetett, hogy a hagyományos európai értékek mára veszélybe kerültek. Individualizálódás, közösségi értékek leépülése – erről sem lehet egyenesen beszélni, mert a baloldal rögvest támad.
Az alkotmány ügye megakadt, az EU nem tud mit kezdeni vele – teszi hozzá Szájer József, aki szerint ez akadályozza a további vitákat például arról, hogy jelen intézményi keretek között is többet lehetne kihozni az unióból. Csakhogy ehhez a nagyobb tagországoknak mélyebben kellene a zsebükbe nyúlniuk és jobban fel kellene vállalniuk a szolidaritást. A képviselő szerint az EU egy súlyos megszorítócsomagot követel tőlünk, ám kérdéses, nem kellene esetleg a régi tagoknak többet segíteni az újak felzárkóztatásában. A horizont leszűkült, a politikusok négyéves ciklusokban gondolkodnak, pedig nem szabad megengednünk, hogy húsz év múlva Európáról mint egy lerobbant, régi kontinensről beszéljünk, ami a múltat, nem pedig a jövőt képviseli. Egyelőre viszont hiányzik az irány kijelölése, s azok a Helmut Kohlhoz, Francois Mitterrand-hoz, Jacques Delors-hoz mérhető politikusok, akik az ügyeket végig is tudnák vinni – fogalmaz Szájer József. Úgy véli, az EU-tagok egyfajta cimborasággal viseltetnek egymás iránt, nem akarnak beavatkozni egymás ügyeibe, Magyarország mélyrepülését azonban ők is nagyon világosan látják. Az Európai Bizottság és a Tanács nyilatkozatai a magyar konvergenciaprogrammal kapcsolatban azonban a legkeményebbek, amelyek valaha is születtek. A magyar vezetők viszont nem tanultak ebből, ez pedig nem jó előjel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.