’56 nélkül más lenne a mai Európa

Miközben világszerte kulturális események sorával emlékeznek meg az 1956-os forradalomról, Jacques Chirac és a dalai láma is üzenetet küldött Magyarországra október 23-a tiszteletére.

Hírösszefoglaló
2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1956-os felkelők hősiességét Európa-szerte nagy lelkesedéssel fogadták. A szabadságharcosok leverése dráma volt Magyarország, de egyben az egész kontinens számára is, amely akkoriban megosztott volt, és a két blokk közötti szembenállás tétjévé vált. Ez az esemény mindörökre emlékezetünkbe vésődött, mert néhány nap erejéig a remény elöntötte a szíveket, Budapesttől Párizsig. A magyar nép harca a miénk is volt egyben, a szabadság küzdelme a diktatúra és a totalitárius rendszer ellen. (…) Mindannyian emlékezetünkben őrizzük a magyar népnek a szabadságáért, de egyben a mi szabadságunkért is hozott áldozatát. Ez az áldozat nem volt hiábavaló, hiszen leckét adott abból, amit a mi kötelességünk továbbadni a jövő nemzedékének. A szabadságharcosok és az utcán tüntető tömeg először próbált meg rést ütni a Közép- és Kelet-Európát szorító elnyomás falán. Ezen első kezdeményezés nélkül Európának minden bizonnyal más arca lenne, mint amelyet ma ismerünk – írta üzenetében Jacques Chirac francia elnök.
A dalai láma a Tibet, a száműzött ország című magyar dokumentumfilm stábjának Prágában nyilatkozva úgy fogalmazott: „A lehetőség eljött az önök számára, hogy kibontakoztassák képességeiket, és megmutassák a világnak szellemüket, kezdeményezőkészségüket. Ehhez azonban az önbizalom elengedhetetlen. Éppen ezért akármilyen nehéz is, (…) nem szabad, hogy elveszítsék a reményt és az elhivatottságukat. (…) Biztos vagyok abban, hogy egy ilyen nagy múltú nemzet fényes jövő előtt áll. Kérem, dolgozzanak továbbra is keményen, tartsák szem előtt azokat a nemes célokat, amelyek a közös érdeket szolgálják. Az emberek sokszor – és ez a politikusokra különösen igaz – elvesznek az apró részletekben. Ez nem helyes. Gondolkodjanak távlatokban! Ez az én tanácsom.”

Nem a hazugságokra. Áder János szerint az emberek 1956-ban a hazugságokra mondtak nemet. A magyar Országgyűlés alelnöke erről a forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából a németországi Regensburgban tegnap este tartott megemlékezésen beszélt. A magát szocialistának nevező rezsim 1956-ban elvesztette erkölcsi alapjait és hitelét, mert valójában a hazugság börtönét építette fel a kommunizmus bástyáján. Amikor egy rendszer erkölcsi hitele kérdőjeleződik meg, nem lehet azt mondani, hogy csak így tovább – hangsúlyozta Áder.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.