Úgy látja a Független Jogász Fórum (FJF), 2006. szeptember 18. éjjelétől a rendőri túlkapások, indokolatlan hatósági tettlegességek, kényszerintézkedések, sok esetben előzetes letartóztatások azt támasztják alá, hogy a cselekmények nagy része megtorló jellegű volt. A 2006. október 22-ről 23-ra virradó éjjeli gyűlést a rendőrség mondvacsinált indokokkal feloszlatta, a teret lezárta, később azt „műveleti területté” nyilvánította Budapest rendőrfőkapitánya. Ezek után a beazonosíthatatlan rendőri egységek indokolatlanul brutálisan jártak el, miközben a Kossuth téren az állami ünnepség magyar résztvevők nélkül zajlott, mivel oda nem engedték be az emlékezni kívánó polgárokat – állítja az FJF.
A jogvédők emlékeztetnek arra, hogy az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló római egyezmény értelmében mindenkinek joga van a békés gyülekezéshez, és ezt a jogot a demokratikus társadalomban csak a nemzetbiztonság, közbiztonság, zavargás, bűnözés megakadályozása érdekében lehet korlátozni.
Az FJF megemlíti azt is, hogy a rendőrségről szóló törvény értelmében tilos a tömeget korlátozni a helyszínről történő eltávozásban, nincs helye kényszerítő eszköz további alkalmazásának. A jogszabály alapján az intézkedés nem okozhat olyan hátrányt, amely nyilvánvalóan nem áll arányban az intézkedés törvényes céljával.
A jogászok megállapítják azt is, hogy a fővárosi rendőr-főkapitány „a parlament biztonságos működése érdekében” a Kossuth teret „műveleti területté” nyilvánította, holott a rendőrségi törvény ilyen fogalmat nem is ismer. Az adott területen tartózkodók viszont már több mint egy hónapja demonstráltak anélkül, hogy bármilyen rendzavarás történt volna. A „műveleti területté” nyilvánítás tehát minden jogalapot nélkülöző, a jogszabályokkal, az alkotmánnyal, a nemzetközi joggal való tudatos szembehelyezkedés, azaz a békés tüntetés jogellenes betiltása.
Kemény üzenetet küldött a francia hatóságoknak a Telegram alapítója
