A kistelepülésekre még nem tört be a politika

Varga Attila
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Enyhe köd ereszkedett a Balatonra, éppen annyi, hogy ne lehessen látni a túlpartot, de a párafelhő délre már kezdett eltünedezni, itt-ott megbomlott a sejtelmes fehérség, és eltűnt a tengernyi érzés. A választás napján a tisztánlátáshoz több ideig kellett várni, de estére kiderült minden. Vasárnap délelőtt fél tízkor Balatonakaliban a Szék ABC pénztárosnőjét két kávéját kavaró rendőr ugratja. – Te is lehettél volna polgármesterjelölt – mondják nevetve a kisasszonynak…
A Balaton-felvidéki aprófalvakban nemigen divat faluvezetői posztra pályázni. Dörgicsén például a régi polgármester az egyetlen jelölt, ráadásul független színekben. Ahogy a Dörgicsei étterembe beléptem, lám, ugyanaz a két rendőr iszik ásványvizet. Hamarosan kiderül az is, hogy a pult mögött álló szimpatikus fiatalember is rendőr, csak éppen szolgálaton kívül, most a felesége vállalkozásába segít be. A pulton innét és túl megy azért az esélylatolgatás: a polgármester marad, hiszen ő az egyetlen jelölt, a hat képviselőjelöltből pedig öt kerülhet a testületbe. Ráadásul a hat jelöltből öt most is képviselő, egy pedig egy korábbi ciklusban volt az. Az italkimérésben lévő személyek egyike csak egy szíverősítőre ugrott be, már szavazott, most megy szüretelni a közeli hegyre. Mint mondja, az országos politikai helyzet nem nagyon szól bele ebbe a voksolásba, mert itt a faluban mindenki tudja, hogy ki az, aki valóban akar tenni Dörgicséért, és ki az, akinek csak a szája jár. A munkába induló férfi úgy véli, hogy szigorítani kellene a segélyezés rendszerét. – Én kisnyugdíjas vagyok, és ha akarok, találok munkát. Nemrégiben az önkormányzattól segélyt ajánlottak fel, mire azt mondtam, elfogadom, de nem kértem, és nem is fogok kérni ilyet.
Egy középkorú férfi, aki a nyolcvanas években a bőriparban dolgozott, az országos politikáról szólva úgy véli, hogy a nyugdíjasok emlékeznek még a szociális biztonságra, és úgy gondolják, hogy a baloldal a garancia erre. – Márpedig a baloldal a népet nyúzza, de ha jelöltjeik egy kávéra meghívják a nyugdíjast, akkor sok szavazó azt hiszi, hogy ez a jelölt csak jó ember lehet – szögezi le.
– Jó, hogy a levegőért még nem kell fizetni – véli egy másik, majd ki tudja, miért, az egyik televíziótársaságról kezd beszélni. – Amit a Hír TV-vel művelnek, az nem semmi, pedig csak ők közvetítették a tüntetéseket. Most pedig be akarják záratni a csatornát. Hát a köztévé góréja miért nem vette át azt a papírt…
Dörgicsén hat óra tíz perckor jött az első szavazó, és délig már a választásra jogosult 251 állampolgár 30 százaléka leadta a voksát, tudom meg Cseh Jenőné jegyzőtől, Dörgicse és Vászoly körjegyzőjétől. Szerinte a falusi ember öntudata miatt ilyen magas az arány.
Este hétkor, amikor a televízió jelzi a pontos időt, s a dörgicsei harangtorony is megkondul, bezárjuk az ajtót, felbontjuk az urnát, különválasztjuk a szavazólapfajtákat és többször is megszámoljuk a szavazatokat – szögezik le a bizottsági tagok.
A szomszéd faluban, Mencshelyen idős pár sétál a szavazóhelyiség felé. A bejárat mellett egy másik rácsos ajtó, valamikor posta volt itt. Most csak a mobil posta tartózkodási idejét olvasni egy papíron: munkanapon 9–9.15-ig elérhető a szolgáltatás. Közben az öregek beérnek, hallom, ahogy kiszűrődik az ajtón: „Most akkor pecsételgetünk Laci bácsinak is.” Megvárom, míg kijönnek, s csak azt követően nyitok be. A 224 szavazásra jogosult közel 30 százaléka voksolt délig, tudom meg Higli Ágostonnétól, a választási bizottság elnökétől. És mintha déja vu érzésem lenne. A jelenlegi polgármester az egyetlen jelölt. Független. Az ötfős képviselő-testületbe hatan jelöltették magukat. A bizottsági tagoktól hallom, egy ilyen kis településen a polgármester feladata a munkahelyteremtés. A mencshelyiek fele Veszprémbe, Nagyvázsonyba jár dolgozni. A mobil postáról jobb lett volna, ha meg sem kérdezem őket, olyan nagy a felhördülés. Aki csekket akar feladni, annak tíz percekig kell a faluban köröznie. Van, akihez el sem jut a küldemény, mert azt a postás a bolt előtt lerakja. A polgármesteri tiszteletdíj alacsony, a testület tagjai pedig nem kapnak semmit, tudom meg arról, hogy miért akar ilyen kevés ember a helyi politika színpadára lépni.
Romposék a Mencshelyhez tartozó halomhegyi Kiscsutorás borozó kertjében ebédelnek. A hely zárva van, a tulajdonosok a tegnapi szüret utómunkálatait fejezték be, majd ebéd után hazamennek Balatonfüredre szavazni. – Nem titkolom, itt Bóka Istvánra szavazunk. Ha nem fideszes polgármesterjelölt lenne, akkor is rá szavaznánk, mert úgy érezzük, hogy a település a lehetőségeihez mérten is sokat fejlődött az elmúlt években – mondja Rompos Jenő, aki negyven évet mentőzött a térségben. Rögtön az egészségügy leépüléséről vélekedik, a vizitdíjtól a mentőszolgálat helyzetéig bezárólag.
Nagyvázsonyban a biciklit toló Kántor Zoltán azt mondja: az esti órákban megy majd szavazni. Nem élne máshol, és a három gyereke is megtalálta a környéken a boldogulását. Négy vagy öt polgármesterjelölt van a településen, de ő régóta tudja, hogy kire fog szavazni. A villanypóznákon választási plakátokat fújdogál a szél. Ez már elég nagy település ahhoz, hogy a politikai pártok is megjelenjenek. „Cirkuszt a pénzedért, a néző nem veszíthet” – bömböl a Neoton slágere az autómból. De jó volna, ha a mondat második fele is igaz lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.