A multikat jobban pénzeljük

A kis- és középvállalkozások (kkv) helyett a nagy nemzetközi vállalatokat pénzeli a magyar kormány – panaszolják a magyar cégek régóta. A társaságiadó-bevételek tavalyi alakulásáról szóló, nemrég közzétett adatok alapján leszögezhető: teljes joggal. Lehetséges, hogy „multipártiságát” már a kormány is igyekszik véka alá rejteni, lapunk szakértői ugyanis arra figyeltek fel, hogy a tavalyi zárszámadásban a jelentős adókedvezmények kevesebb mint felét tüntették csak fel.

Kiss Roland
2006. 10. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdagabbak egyre gazdagabbak, a szegényebbek egyre szegényebbek lesznek – e mondás tökéletesen kifejezi a magyar gazdasági életben zajló folyamatokat. A tavalyi adóbevételek összesítése után az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) nemrég tette közzé, hogy a száz legnyereségesebb magyarországi vállalat kaszszírozta be az összes adózás előtti nyereség 71 százalékát. Ez az arány tavaly még csak 50 százalék volt. Hasonló adatokat mutatott be egy tegnapi sajtóbeszélgetésen a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK): tavaly az összes exportárbevétel 30 százaléka húsz magyarországi nagyvállalat zsebébe vándorolt, miközben a kkv-k részesedése az összes kivitelből alig haladja meg az egyharmadot. Az egy dolgozóra jutó árbevétel tekintetében a kkv-k nem érik el az uniós átlag negyedét, míg ez az arány 50 százalékos a nagyvállalatok körében. A hazai beszállítók aránya a zöldmezős multinacionális cégeknél csupán 5-10 százalékos.
A nemzetközi cégek teljesítményéhez jócskán hozzájárul a magyar kormány adópolitikája is. Az APEH kimutatása szerint az adókedvezmények tavalyi aránya a személyi jövedelemadó esetében 5-7 százalék volt, a társasági adónál viszont közel 25 százalék. Ami nem is lenne nagy baj, ha ez nem a multinacionális vállalatok zsebébe vándorolna. Az adóhatóság kimutatása szerint azonban míg a kkv-k kamatkedvezményére tavaly 2,4 milliárd forintot áldozott a magyar állam, a nagyberuházásokra közel 102 milliárd forintot. Ennek túlnyomó részét a tízmilliárd forintnál magasabb értékű termelést szolgáló beruházás utáni adókedvezmények teszik ki: 99 milliárd forintot. Legalábbis az APEH adatsorában, a kormány 2005-ről szóló beszámolójában ugyanis ilyen tételként csak 41 milliárd forint szerepel. Ezért az elfogadásra váró zárszámadási törvényben a társaságiadó-kedvezmények összege alig éri el a felét annak, amiről az APEH beszámol. Lapunk a pénzügyi tárcától is bekérte a tavalyi adókedvezmények összegét, lapzártánkig azonban nem teljesítették kérésünket.
A vállalkozások számára csalódás az is, hogy a kormány ígéretével szemben mégis sor kerül az adótörvények további módosítására idén ősszel. Változik a szolidaritási adó és a minimum-társaságiadó szabályozása, a jogszabályok ugyanis túl szigorúra sikeredtek, és néhány ponton uniós rendelkezéseket sértenek. Többek között gondot okoz, hogy az új passzusok nem ismerik a halasztott adófizetés lehetőségét a nem realizált nyereség után. Lapértesülések szerint a pénzügyi tárca tegnap tett pontot a jogszabálytervezet végére, ám lapunknak erről csak annyit árultak el a minisztériumban: adócsomag nem, kisebb adómódosítások azonban lehetnek a közeljövőben.
Pedig sokan feszülten várják, hogy mi lesz az „elvárt” adó sorsa, a tét ugyanis jóval nagyobb, mint elsőre tűnik. Szakértők szerint a minimum-társaságiadó olyan számítási módszert vezet be, amelynek hatására a cégek jövőre már nem vonhatják le az előző évek – gyakran beruházásokból eredő – veszteségét az adózás előtti eredményükből. Igaz, a pénzügyi tárcánál lapunk kérdésére megerősítették, hogy az „elvárt” adó nem írja felül a társaságiadó-alapot, vagyis az elhatárolás lehetősége megmarad. Többen azonban rámutattak: a vállalkozásoknak 2007-től amúgy sem éri meg elszámolni a korábbi veszteségeket, hiszen ha ezekkel lenullázzák társaságiadó-alapjukat, azonnal életbe lép az azonos mértékű minimumadó. Az már csak hab a tortán, hogy a közszolgáltató cégek csak akkor mentesülnek a helyi iparűzési adó megfizetése alól, ha veszteségesen működnek, és ezért társasági adót sem fizetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.