Alapértékeket sértett Gyurcsány

Demokratikus alapértékeinket kérdőjelezi meg a közigazgatás és a politika összemosása – vélekedik Kolláth György alkotmányjogász arról a botrányos miniszterelnöki vallomásról, amely szerint Gyurcsány Ferenc egyes köztisztviselők „meggyőzésével” akarta megbuktatni az Orbán-kormányt 2002 előtt.

Munkatársainktól
2006. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a közigazgatásban dolgozókat a politika maga alá gyűrheti, és politikai színvallásra kényszerítheti őket, az a rendszerváltás utáni demokratikus értékeket kérdőjelezi meg – nyilatkozta lapunknak Kolláth György. Az ismert alkotmányjogász mindezt annak kapcsán mondta, hogy a napokban beszámoltunk róla: Debreczeni József Az új miniszterelnök című könyvében Gyurcsány Ferenc bevallja, 2002 előtt az államigazgatásban dolgozó köztisztviselők „meggyőzésével” akarták megbuktatni az Orbán-kormányt. Gyurcsány szó szerint úgy fogalmazott: „Az államigazgatásban dolgozó egyes köztisztviselők hajlandóságot mutatnak arra, hogy bizonyos háttéregyezség alapján készek lennének együttműködni a Fidesz-kormány leváltásában. Szükségesnek tartjuk, hogy MP (vélhetőleg Medgyessy Péter, akkori MSZP-s miniszterelnök-jelölt – a szerk.) megbízzon és felhatalmazzon valakit ezen egyezségek megkötésének előkészítésére.”
*
Kolláth György elmondta, hogy ő is megütközéssel olvasta a sajtóban az említett idézetet. Rámutatott, a köztisztviselőknek és a közalkalmazottaknak politikailag semlegesnek kell lenniük, ezt a jogállásukat szabályozó 1992-es törvény is világosan kimondja. A köztisztviselők berángatása a politikai arénába tilos és helytelen – hangsúlyozta az alkotmányjogász.
Naivitás, a közjogban való járatlanság jellemzi azt, akinek ilyen megalapozatlan elképzelései vannak – nyilatkozta lapunknak a gyurcsányi vallomásról Fehér József. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének elnöke szerint aki vállalja köztisztviselői esküje megszegését és az ezzel járó büntetést, az „vagy nem normális, vagy nem köztisztviselő”. Ugyanakkor az is bűncselekményt követ el – hangsúlyozta –, aki esküje megszegésére kéri, vagy veszi rá a köztisztviselőt.
Kiszelly Zoltán politológus szerint mindenki használ ehhez hasonló eszközöket a politikában, ám egy jó politikus általában mélyen hallgat ezekről. Úgy vélte, ma Magyarországon a politikai hasznosság az első számú szempont a használható eszközök megítélésében, amelyeket a közmorál egészen addig el is fogad, amíg az ezeket alkalmazó politikai erő egyértelműen le nem bukik. Kiszelly Zoltán azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy nem véletlen kikotyogásról, hanem tudatos „csepegtetésről” van szó.
Ezzel szemben Ágh Attila politológusnak súlyos kétségei vannak afelől, hogy Gyurcsány Ferenc valóban így nyilatkozott volna, a miniszterelnök későbbi politikája és tettei ugyanis egyáltalán nem igazolták effajta eszközök használatát. A politológus szerint vélhetően nyomdai elírásról van szó, amit a miniszterelnök azért nem cáfolt, mert naponta több tucat más kérdéssel kell foglalkoznia. Hozzátette: ha a kormányfői idézet mégis helytálló, akkor az erkölcsileg teljesen elfogadhatatlan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.