Portugáliában a Jose Socrates szocialista miniszterelnök vezette kabinet átfogó szociális, egészségügyi rendelkezései mellett főként az oktatási reformban előírt változások keltettek országos felháborodást. Ennek révén a kormány a meghosszabbított iskolaidő mellett szigorított a tanárokkal szemben támasztott követelményeken is. Hírügynökségi jelentések szerint a közoktatás szereplőinek 1974 óta ez a legszélesebb körű tiltakozó megmozdulásuk. A helyi tanári érdekképviselet, a tanárok nemzeti szövetsége harmincezerre becsülte a résztvevők létszámát, a rendőrség ezzel ellentétben mindössze tizenötezerre főről számolt be. A szervezet október 17-én tartandó általános sztrájkfelhívást intézett az ország összes oktatási intézményéhez.
Portugáliában a költségmegtakarító célzattal megalkotott reformcsomag élesen megosztja a portugál társadalmat. Egy nemrég közzétett felmérés szerint a megkérdezettek körülbelül egyenlő arányban, 44, illetve 43 százalékban foglalnak állást amellett, illetve az ellen, hogy még a jövő évre tervezett közigazgatási reform előtt változzon meg a kormány összetétele. Ezen túlmenően 58 százalékuk azt szeretné, ha a tavaly elsöprő választási győzelemmel hatalomra került Szocialista Párt (PS) a közeljövőben csak a legnagyobb ellenzéki párttal, a neve ellenére nemzeti konzervatív irányultságú Szociáldemokrata Párttal való előzetes egyeztetéseket követően terjesztené elő törvényjavaslatait.
Ezzel párhuzamosan a kormány oktatási érdekű intézkedéseinek elmaradása miatt tüntetők órákra megbénították Görögország fővárosa, Athén belső kerületeit. Helyi rendőrségi jelentések szerint az évek óta nem látható mérvű megmozduláson mintegy tízezer ember vett részt. A Görögországban működő tanári szakszervezetek arról számoltak be, hogy tagjaik hetven százaléka képezi az utcára vonulók gerincét. Kezdeményezésükhöz a közszolgálati dolgozók szakszervezete, valamint a banki alkalmazottak szakszervezeti szövetsége is csatlakozott. Hétfőre és keddre folytatódó megmozdulásokat hirdettek meg. Az összegyűlt tömeg azt követelte, hogy a kormány választási ígéreteinek megfelelően 45 százalékkal növelje a tanárok kezdő keresetét, illetve biztosítsa a költségvetésből az oktatás számára fenntartott hozzájárulásokat. A tüntetések országszerte iskolák ezreit kényszerítette arra, hogy tanrendjüket is átírva szüneteltessék működésüket. Kosztasz Karamanlisz görög miniszterelnök ugyanakkor szilárdan kiállt a kormány szigorú költségvetési politikája mellett, annak ellenére, hogy a jövő héten már egy hónapja zajló tüntetéssorozat pártja, a nemzeti liberális Új Demokrácia (ND) köreiben is aggodalmat kelt a közelgő, október 15-re kiírt önkormányzati választások előtt.

Kamasz hősök mentettek életet a síneknél Piliscsabán