Demonstrációk a megszorítások ellen

Portugáliában és Görögországban egyaránt tízezres nagyságrendű tüntetéseket szerveznek a közszférában dolgozók azért, hogy kormányuk szociális megszorító intézkedései ellen tiltakozzanak. Az életbe léptetett intézkedések mindkét országban nagymértékű felzúdulást váltottak ki.

Ágoston Zoltán
2006. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Portugáliában a Jose Socrates szocialista miniszterelnök vezette kabinet átfogó szociális, egészségügyi rendelkezései mellett főként az oktatási reformban előírt változások keltettek országos felháborodást. Ennek révén a kormány a meghosszabbított iskolaidő mellett szigorított a tanárokkal szemben támasztott követelményeken is. Hírügynökségi jelentések szerint a közoktatás szereplőinek 1974 óta ez a legszélesebb körű tiltakozó megmozdulásuk. A helyi tanári érdekképviselet, a tanárok nemzeti szövetsége harmincezerre becsülte a résztvevők létszámát, a rendőrség ezzel ellentétben mindössze tizenötezerre főről számolt be. A szervezet október 17-én tartandó általános sztrájkfelhívást intézett az ország összes oktatási intézményéhez.
Portugáliában a költségmegtakarító célzattal megalkotott reformcsomag élesen megosztja a portugál társadalmat. Egy nemrég közzétett felmérés szerint a megkérdezettek körülbelül egyenlő arányban, 44, illetve 43 százalékban foglalnak állást amellett, illetve az ellen, hogy még a jövő évre tervezett közigazgatási reform előtt változzon meg a kormány összetétele. Ezen túlmenően 58 százalékuk azt szeretné, ha a tavaly elsöprő választási győzelemmel hatalomra került Szocialista Párt (PS) a közeljövőben csak a legnagyobb ellenzéki párttal, a neve ellenére nemzeti konzervatív irányultságú Szociáldemokrata Párttal való előzetes egyeztetéseket követően terjesztené elő törvényjavaslatait.
Ezzel párhuzamosan a kormány oktatási érdekű intézkedéseinek elmaradása miatt tüntetők órákra megbénították Görögország fővárosa, Athén belső kerületeit. Helyi rendőrségi jelentések szerint az évek óta nem látható mérvű megmozduláson mintegy tízezer ember vett részt. A Görögországban működő tanári szakszervezetek arról számoltak be, hogy tagjaik hetven százaléka képezi az utcára vonulók gerincét. Kezdeményezésükhöz a közszolgálati dolgozók szakszervezete, valamint a banki alkalmazottak szakszervezeti szövetsége is csatlakozott. Hétfőre és keddre folytatódó megmozdulásokat hirdettek meg. Az összegyűlt tömeg azt követelte, hogy a kormány választási ígéreteinek megfelelően 45 százalékkal növelje a tanárok kezdő keresetét, illetve biztosítsa a költségvetésből az oktatás számára fenntartott hozzájárulásokat. A tüntetések országszerte iskolák ezreit kényszerítette arra, hogy tanrendjüket is átírva szüneteltessék működésüket. Kosztasz Karamanlisz görög miniszterelnök ugyanakkor szilárdan kiállt a kormány szigorú költségvetési politikája mellett, annak ellenére, hogy a jövő héten már egy hónapja zajló tüntetéssorozat pártja, a nemzeti liberális Új Demokrácia (ND) köreiben is aggodalmat kelt a közelgő, október 15-re kiírt önkormányzati választások előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.