Diktátum vagy tárgyalás a bérekről?

Október 20-án kezdődnek meg a szakbizottságokban, majd 27-én plenáris ülésen folytatódnak az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) az országos bérajánlásról szóló tárgyalások. Bár konkrét számok még nincsenek, ha a kormány és a szakszervezetek tartják magukat előzetesen ismertetett álláspontjukhoz, előfordulhat, hogy 2007-ben nem lesz konszenzusos béralku a versenyszférában.

Bákonyi Ádám
2006. 10. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A konvergenciaprogramban a kormány ugyanis négyszázalékos reálbércsökkenést „ajánl” jövőre, és még 2008-ban is a bérek befagyasztását tervezi. – Nem gondolhatják komolyan, hogy a dolgozók önként és dalolva lemondanak jövedelmük ekkora hányadáról – reagált eddig az elképzelésre valamennyi szakszervezet. A munkaadók a konkrét kormányzati javaslat után alakítják ki álláspontjukat.
A tárgyalásokat számos további kérdés nehezíti majd. A konvergenciaprogramban a kormány 6,2 százalékos inflációval számolt jövőre, Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium – azóta lemondott – államtitkára a napokban már hatszázalékos pénzromlásról beszélt. A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi prognózisában viszont hétszázalékos inflációval számolt 2007-re.
*
A tárgyalások mozgásterét ráadásul szűkíti, hogy az adótörvényeket már lezárták, így nem lesz mód a bérek – például az étkezési hozzájáruláson keresztüli – kompenzálására. Az egyeztetések légkörét végül az is befolyásolja, hogy Gyurcsány Ferenc az OÉT korábbi ülésén nem adott választ arra: betartja-e a kormány a vele kötött megállapodásokat. A kérdés indoka, hogy bár a miniszterelnök korábban ezt ígérte, a kabinet mégis felrúgta az idei béralkut. A 2006-os egyezség 3,5 százalékos reálbéremelést biztosító, bruttó négy-öt százalékos béremelést rögzít, ám Az Új egyensúly programra keresztelt megszorítócsomag szerint szeptembertől két százalékkal emelkedett az egészségbiztosítási, 0,5 százalékkal pedig a munkavállalói járulék, vagyis az év utolsó harmadában 2,5 százalékos reálbércsökkenés következik be.
Az OÉT tegnapi ülésén megállapodtak arról, hogy ad hoc bizottságot alakítanak, amelynek feladata a konvergenciaprogram keretei között a versenyképességet jobban szolgáló adó- és járulékkonstrukciókat javasoljon, a feketegazdaság elleni erőteljesebb fellépésre dolgozzon ki javaslatokat. A szakszervezetek képviseletében Szabó Endre szóvivő elmondta: a nemzeti stratégiai jelentésben nem szerepel, hogy milyen eszközökkel érhetők el a szociális és nyugdíjrendszerre, az egészségügyre vonatkozó célok. Véleményt viszont csak akkor mondanak, ha a célok eléréséhez szükséges eszközökről is részletes vitát folytathatnak. Kérték a kormánytól, hogy a közoktatásra vonatkozó célokról és eszközökről is részletes vitát kezdjenek az OÉT keretei között.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.