Egyre jobban terjednek a nukleáris fegyverek

Míg a hidegháború folyamán eléggé egyszerű volt a nukleáris elrettentés képlete, mára meglehetősen bonyolulttá vált. Immár számos ország képes nukleáris fegyverek előállítására, s míg közülük többen tartózkodnak az atomhatalmi státustól, egyes rezsimek régóta áhított biztonsági garanciaként tekintenek a nukleáris fegyverekre.

2006. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindig féltékenyen tekintettek a kívülállókra a hagyományos atomklub tagjai, cseppet sem volt kívánatos a taglétszám bővítése, hiszen a bevethető atomfegyver valósággal megsokszorozza egy ország mozgásterét a többiek rovására. Az Egyesült Államok, a Szovjetunió, Nagy-Britannia és Franciaország után Kína lépett be a csoportba, és ezzel hosszú időre lezárult a létszám, ahogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának is mind a mai napig ezek az országok az állandó tagjai. A felszín alatt azonban mások is a képesség megszerzésére törtek: legelőször (a hetvenes évek elején) Izrael állított szolgálatba nukleáris fegyvert – amelynek tényét máig nem hajlandó megerősíteni –, majd 1998-ban India és Pakisztán kísérleti robbantásokkal mutatta meg a világnak újdonsült képességeit. Brazíliának, Argentínának és Dél-Afrikának is volt nukleáris programja, ám ezek végül politikai szándék hiányában nem vezettek bevethető fegyverhez. A pakisztáni atomfegyver atyja, Abdul-Kadir Hán Líbiának és Iránnak, illetve Észak-Koreának adott el – bevallottan – atomtitkokat, sőt egyes vélemények szerint a tegnapi kísérlet előtt a phenjani rezsim már lefolytatott egy tesztet 1998-ban Pakisztánban.
Lapunk kérdésére válaszolva nemrégiben Mihail Gorbacsov, a szovjet kommunista párt hajdani első titkára – aki vezető szerepet játszott a hidegháborús világrend felszámolásában – rendkívül fontosnak nevezte a nukleáris fegyverek elterjedésének (az úgynevezett proliferációnak) meggátolását. Szerinte jelenleg mintegy harminc ország képes nukleáris fegyverek előállítására, függetlenül attól, hogy erre van-e szándékuk vagy sem. Arra a kérdésre, hogy mi lett a sorsuk a szovjet „bőröndbombáknak”, nem adott választ.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.