Összesen 433 régióbeli – 34 magyar – tőzsdei vállalatot vizsgált meg a Roland Berger Strategy Consultants tanácsadó cég, és ebből készített egy átfogó tanulmányt. A társaság magyarországi irodavezetője, Schannen Frigyes az elemzés kapcsán megjegyezte, hogy Magyarország igen rossz helyet képvisel a nyereségesség tekintetében.
A tanulmány készítői szerint az egyik legmeglepőbb megállapítás, hogy a vezető, tőzsdén jegyzett cégek szintjén nincs közvetlen összefüggés a vállalati sikeresség és az adott gazdaság kiemelt makromutatói között. (Erre a nem létező összefüggésre már korábban több elemző rámutatott – a szerk.)
A Roland Berger elemzői szerint a magyar tőzsdei vállalatok igazán csak az energiaszektorban nyújtottak kiemelkedőt. Az ágazat az egész térségben átlagon felül (12,3 százalék) növelte bevételeit évente, ám Magyarország 19,1 százalékkal még ennél is jobbat produkált. Mindezt úgy, hogy az alkalmazotti létszám három százalékkal csökkent – vagyis a Mol termelékenységét is sikerült fokozni. A többi szektorban a magyar tőzsdei vállalatok bevételnövekedési üteme elmaradt a kelet-közép-európai régió átlagától.
Az elemzők végső ítélete szerint a magyar cégek az utóbbi években nem tudták felülmúlni a régióbeli versenytársakat, aminek nem csak az az oka, hogy a magyar gazdaság egyfajta restrukturálódási és konszolidációs időszakban van, és a romló nemzetgazdasági versenyképesség nyomást gyakorolt a vállalatokra is. A társaság senior tanácsadója, Pröhle Gergely jelezte, hogy decemberben a most ismertetett elemzés folytatását mutatják be, amely az eddig górcső alá vett cégek vezetőinek tízesztendős időszakra vonatkozó gazdasági kilátásait foglalja majd össze.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt