Eltűnő határok

Kevés azoknak a német politikusoknak a száma, akik 1956-ban már felnőttként figyelték a magyarországi eseményeket. E generáció egyik tagja a nyolcvanesztendős Hans-Joachim Vogel, a szociáldemokraták hajdani elnöke, München főpolgármestere, az SPD parlamenti frakciójának vezetője, szövetségi építésügyi, majd igazságügy-miniszter, magas kora ellenére a politológiai konferenciák meg a társadalmi témákat elemző tv-adások gyakori vendége. Utolsó budapesti látogatása arra a napra esett, amikor kikapcsolták az elektromos áramot a Parlamenten elhelyezett vörös csillagból 1989-ben. A bajor tartományi kancellárián dolgozott, amikor kirobbant a forradalom.

Stefan Lázár
2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első hírek a rádióból jutottak el hozzánk – mondja. – Engem nagyon felkavart, hogy egy szovjet megszállás alatt álló ország a tetemes erőt képviselő Vörös Hadsereg alakulatainak ellenére ilyen formában juttatja kifejezésre a függetlenség, az önállóság és a szabadság utáni vágyát. A népfelkelés a német lakosság körében is erős emocionális reakciókat váltott ki, egyöntetű szimpátiát azok iránt, akik szabadságuk érdekében hajlandók voltak fegyvert ragadni. Sajnos a magyarországi fejleményeket, ha nem is árnyékolta be, de befolyásolta az angolok meg franciák akciója a Szuezi-csatorna térségében. A németek együttérzése azonban egyöntetűen a magyaroké volt. Visszapillantva a szociáldemokrata Kéthly Anna neve jut eszembe, aki menekülése után több napot töltött Münchenben, és akivel akkor személyesen is megismerkedtem.
– A forradalmárok nagyon bíztak a Nyugat segítségében. Okkal, vagy ez álom volt csupán?
– Azok a remények, hogy a Nyugat fegyveresen siet a magyar felkelők támogatására, nem voltak reálisak. Az Egyesült Államok is közölte, nyomasztónak tartja ugyan a szovjetek beavatkozását, de intervencióra nem hajlandó. Az ilyen beavatkozás újabb világháború kirobbanásának lehetőségét és veszélyét rejtette magában.
– A Münchenben működő Szabad Európa Rádió (SZER) hozzájárult ahhoz, hogy a magyarok fokozott reményekkel várták a külföld segítségét. A bajor tartományi kormány nem gondolt arra, hogy jó lenne megszabadulni a SZER-től, és az ugyancsak innen, a Szovjetunió tagállamainak sugárzó Szabadság Rádiótól?
– Gondolja meg, jó tíz esztendő telt el a világháború befejezése óta. Ha a megszálló hatalom, az amerikai kormány szükségesnek tartotta ezeknek a rádióállomásoknak az üzemeltetését, akkor ezek kívül álltak a német befolyás és felelősség lehetőségein. Tudtuk, hogy az Englischer Gartenben (Angolkert) székelnek, és bizonyos fokig tisztában voltunk tevékenységük lényegével is, de az a gondolat, hogy ez ellen tiltakozzunk, vagy a SZER meg a Radio Liberty eltávolítását szorgalmazzuk, akkor elképzelhetetlen lett volna. Ha a magyar forradalom során a Szabad Európa Rádió valóban azt a benyomást keltette, hogy a Nyugat hajlandó fegyveres beavatkozásra, akkor ez igen aggasztónak mondható, hiszen nyilvánvaló volt, hogy erre nem kerülhet sor. Még ma is fülemben cseng Nagy Imre rádióbeszéde, amikor segítségért fordult a világ népeihez, a szovjet csapatok november 4-i támadását követően. Érezni lehetett a szavain, hogy a kétségbeesés peremén áll, még ma, ötven esztendő elteltével is hallom a hangját…
– Mi volt a magyar forradalom hatása az NSZK kül- és belpolitikájára?
– Mindkét síkon jelentős szerepet játszott. A szovjetek hatalmi szférájában már másodszorra került sor a nemzeti szabadságot szolgáló megmozdulásra. Először 1953 júniusában Kelet-Berlinben és az egész NDK-ban zajlottak le hasonló események. Ezek természetesen egész Európát foglalkoztatták azzal a mélyreható tanulsággal, hogy a Szovjetunió hatalmi politikája kizárólag fegyveres erőszakkal biztosítható, és nem arra a nagy egyetértésre támaszkodik, amelyet a kommunizmus eszményképéből próbáltak levezetni az ideológiai agitátorok. Belpolitikailag alátámasztotta a kereszténydemokrata Adenauer-kormány fáradozásait az NSZK nyugati integrációjának helyességéről.
– Ön már München főpolgármestere volt, és erősen szkeptikus, amikor a város – 1966 októberében – megpályázta az 1972-es nyári olimpiai játékok rendezési jogát.
– Első pillantásra valóban megvalósíthatatlannak tartottam a Német Olimpiai Bizottság elnöke, Willi Daume előterjesztette javaslatot. De hamarosan beláttam, jól ítélte meg a helyzetet. Az ötlet megszületése után nyolc héttel már elkészült a pályázatunk, és további négy hónappal később már meg is kaptuk a Német Olimpiai Bizottság megbízását. Akkor még ilyen iramban sikerült elérni a kezdetben kalandosnak tűnő célt.
– Az olimpiai játékok előterében zajlott le a „prágai tavasz” okozta krízisidőszak. Nem féltek ennek esetleges negatív következményeitől?
– Rövid ideig tartottunk attól, hogy a magyar forradalmat követő második ilyen megmozdulás veszélyt jelenthet a játékokra, sok függött a nyugati nemzetek reakciójától. De néhány hét után kiderült, hogy a versenyek és azok színhelye nem kerül politikai befolyás alá.
– 1956 emléke az újraegyesítés során elevenedett fel megint a németek emlékezetében. Leomlott a vasfüggöny a magyar– osztrák határon, és megnyílt a szabadsághoz vezető út – ezúttal számtalan NDK-s polgár előtt.
– A magyarok szerepének fontossága elvitathatatlan. Számomra azonban az akkori kormányfő, Németh Miklós szerepe volt a döntő. Azóta a figyelem inkább az akkori külügyminiszterre, Horn Gyulára összpontosult, de véleményem szerint a végső határozat a határmegnyitásról Németh érdeme. A tuttzingi politikai akadémia egyik vitája során személyesen meg is mondtam Hornnak, hogy az első helyen Németh befolyását kell hangoztatni. Azóta józan és szavahihető kutatások eredménye bizonyítja: Horn még néhány nappal a keletnémeteket érintő fordulat előtt is igen tétovázó, labilis benyomást keltett.
– A szovjet hatalom összeomlása után Kelet-Közép-Európában igencsak összekeveredett a szociáldemokraták meg a posztkommunista szocialisták fogalma. Amíg a volt NDK-ban világos a határvonal az SPD meg a hajdani kommunista egységpárt örököse, a PDS között, addig másutt nem ilyen világos a helyzet.
– A rendszerváltást követően több országban olyan szociáldemokraták kerültek előtérbe, akiket mi is jogosan tartottunk a szociáldemokrácia becsületes képviselőinek. De – és ez vonatkozik Magyarországra is – hamarosan kiderült, hogy ezek gyengék voltak, számszerűleg sem játszottak meghatározó szerepet. Ennek eredményként kezdődött meg az a folyamat, hogy a volt kommunista pártok tagjai céltudatosan és szívesen átvették a szociáldemokrata vagy szocialista jelzőt – soraikban számtalan egykori „betonfejű” személlyel.
– A világháború után Bajorország vállalta magára a hajdani német területekről elüldözött csoportok – így a keletporoszok meg a szudétanémetek – érdekképviseletét. A müncheni tartományi kormány e téren gazdag tapasztalattal rendelkezik. Lehetségesnek tartja, hogy az európai kisebbségek problémája megoldható az Európai Unió bővítésével?
– Szögezzük le: a kisebbségek problémájának megoldása nem jelenthet határrevíziót. Viszont az európai fejlődés jegyében az országhatárok egyre inkább veszítenek jelentőségükből. Igen jól ismerem azt a kisebbséget, amely nem hitt reményeinek megvalósításában, és minden eszközzel – akár erőszak alkalmazásával is – határmódosítást követelt. Az EU-fejlődés során viszont ideális autonómiához, sőt gazdasági függetlenséghez jutott, és végül olyan helyzetbe került, amit kezdetben remélni sem mert. Dél-Tirolra gondolok. Ez a példa nyújt perspektívát Magyarország és a magyar kisebbségek számára is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.