A volt szocialista országok helyzetének megítéléséhez különleges „módszerre” van szükség – mondta Erdő Péter bíboros, akit az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) elnökévé választottak a napokban Szentpétervárott. A CCEE-nek a kontinens 34 püspöki konferenciája a tagja. A prímás-érsek beszámolt arról, hogy a testület élén a társadalmi igazságosság képviseletét tartja egyik kiemelt feladatának. Megemlítette: a pétervári tanácskozáson arról is szó volt, hogy Európa-szerte összeroppanás szélén állnak a társadalombiztosítási rendszerek.
Mint mondta, a volt szocialista országokban bonyolultabb a reform kérdése, hiszen a térségben a kapitalista élethez való csatlakozás előtt alapvető állampolgári jog volt az ingyenes orvosi ellátás. Ezzel ellentételezték, hogy a dolgozóknak nem fizették ki munkájuk teljes értékét.
A ledolgozott évtizedek ki nem fizetett munkabére mint „szerzett jog” az, aminek itt valamiképpen mégiscsak érvényesülni kellene – vélte Erdő Péter. Lapunk érdeklődésére Szerdahelyi Csongor, a püspöki kar sajtóirodájának vezetője úgy vélte, a magyar bíboros személyes ismertsége a püspökkari vezetők között, a sokrétű civil és egyházjogi jártassága, a nyelvismerete, a sokéves római profeszszorsága mind hozzájárult ahhoz, hogy külföldi kollégái őt bízták meg a CCEE vezetésével.

Szellemváros lett az egykori sármelléki laktanya – fotó