Berlinben a hadvezetés és a kormány attól tart, hogy a radikális tálibok az esetet megbosszulják, és a lakosságot a békefenntartó csapatok ellen hangolják.
Az ISAF-alakulatok számára mindeddig első számú kötelességnek számított, hogy legyenek tekintettel az afgánok érzelmeire. Ezzel a hozzáállással a német katonák jó hírnévre tettek szert. Kiegyensúlyozott, békés pozíciójukat teszik most esetleg kockára. Az affért kirobbantó, 2003-ban felvett képen megörökített katonák egy Bajorországban állomásozó hegyivadász-alakulat tagjai voltak.
A berlini védelmi minisztérium az ügy gyors kivizsgálására tett ígéretet, a tárcát vezető Franz-Josef Jung keményen fogalmazott: „Akik így viselkednek, azoknak nincs helyük a hadseregben” – majd közölte, a kabinet tagjai undorral és rémülettel reagáltak. Meg nem erősített jelentések szerint két katona identitását már sikerült kideríteni. Feltételezések kísérik viszont a kérdést, honnan került elő a halott koponyája. A hadsereg köreiből olyan hírek láttak napvilágot, hogy valószínűleg az Afganisztánban számos helyen fellelhető tömegsírok egyikéből.
A védelmi miniszter oldalán a sajtó elé lépő főfelügyelő, Wolfgang Schneiderhan felhívta a figyelmet arra a jelenségre, hogy a tizenegy éve külföldön szolgálatot teljesítő katonákra egyre fokozódó nyomás nehezedik. „A Bundeswehr igyekszik ebből tanulni és a tapasztalatokat felvenni a kiképzés programjába. De nem vagyunk felvértezve az ellen, hogy bizonyos szituációkban egyesek nem viselkednek hibátlanul” – hangoztatta a főfelügyelő. Frank-Walter Steinmeier szövetségi külügyminiszter a botrányos eset diplomáciai következményeire célzott: „Felelőtlen és megbocsáthatatlan viselkedésükkel ártottak a hadsereg és az ország hírnevének.”
Időközben a kormány a Bundeswehr afganisztáni bevetésének meghosszabbítása mellett döntött. A védelmi miniszter pedig újabb kezdeményezést szorgalmazott annak érdekében, hogy a terror elleni küzdelem részeként a hadsereget az ország belterületén is be lehessen vetni – az alkotmánybíróság eddigi tiltása ellenére. Wolfgang Schäuble belügyminiszter százharminckétmillió eurós befektetéssel akarja erősíteni a biztonsági szerveket, így jelentősen növelni az alkotmányvédő hivatal és a rendőrség állományának létszámát, lehetővé tenni bármelyik számítógép ellenőrzését.

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros