Médiakampányt indít mától a Business Software Alliance (BSA), vagyis az Üzleti Szoftver Szövetség az illegális szoftverhasználat kockázatainak tudatosítására – közölte lapunkkal Sarlós Gábor, a szervezet magyarországi irodájának szóvivője. Elmondta azt is, hogy országos szakaszába lépett az egy éve indított NagyvizIT elnevezésű kampányuk, amelynek részeként több száz hazai kis- és középvállalatot látogatnak meg. Előzetes bejelentkezés után információkat gyűjtenek a szoftverhasználati szokásokról, és felmérve az ebben rejlő veszélyeket, megoldásokat javasolnak a kiküszöbölésükre.
Mint Sarlós Gábor kifejtette, a köznyelv – tévesen – szoftverrendőrségnek nevezi a BSA-t, holott az nem rendelkezik hatósági jogkörrel. A szervezet – a honlapján olvasható bemutatkozása szerint – „kiemelkedő szerepet játszik a jogkövető digitális világ kialakulásában, s tagjai között tudja a szoftveripar főszereplőit, valamint a hardvergyártókat is”. A BSA eddigi tapasztalatai szerint a hazai vállalkozások vezetői többnyire nem ismerik a nem jogtiszta programok használatának következményeit. A szankciók viszont mindig a cég első számú vezetőjén csattannak – jegyezte meg a szóvivő.
Egy cég illegális szoftverhasználatát a BSA-nál névtelenül is be lehet jelenteni, de Sarlós Gábor szerint a szervezet csak akkor kezd bármilyen eljárásba, ha az adott jelzés megalapozott. – Először levélben keressük meg az érintett társaságot, majd lehetőséget teremtünk, hogy kapcsolatba lépjenek velünk a szükséges tennivalók megismerése céljából. Szándékos és komoly szabálytalanság felfedezésekor, illetve ha a vállalat vezetősége többszöri megkeresésünk után sem mutat együttműködési szándékot, a NagyvizIT-látogatás kellemetlenül is végződhet: kezdeményezhetjük a szellemi tulajdonjog akár hatósági úton való érvényesítését is – figyelmeztetett Sarlós Gábor.
Hétfőtől a BSA honlapján bárki ellenőrizheti, hogy szoftverei megfelelnek-e az elvárásoknak. A szóvivő szerint a vizsgálat névtelen, a BSA ugyanis nem tudja megállapítani az érdeklődő kilétét vagy azt, hogy honnan jelentkezett be a weboldalra.
Idén – az ORFK statisztikája alapján – már az év első öt hónapjában csaknem tizenhatezer szerzői joggal összefüggő bűncselekmény vált ismertté, ami ötvenszázalékos növekedést jelent 2005 hasonló időszakához képest. Egy idén májusban készült felmérés szerint a magyarországi negyvenkét százalékos szoftverillegalitási arány tízszázalékos csökkentése 31 milliárd forint adótöbbletet jelentene az államnak.

Se pénz, se ház – Megszólalt az Origónak az életéért küzdő győri lottónyertes