Kinevették Gyurcsányt Bécsben

Bécsben is utolérték Gyurcsány Ferencet a hazugságai keltette tiltakozás hullámai, sőt kisebb botrány kerekedett az 1956-os forradalom tiszteletére az osztrák fővárosban tartott kedd esti ünnepségen. Amikor ugyanis a magyar miniszterelnök az Austria Centerben megkezdte beszédét, többen, a Der Standard című osztrák lap beszámolója szerint harmincan-negyvenen tüntetőleg elhagyták a termet.

György Zsombor
2006. 10. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Köszönjük, Ausztria! című emlékünnepségen ki is nevették Gyurcsányt, amikor a vendégek előtt bemutatott kisfilmben elhangzott a Magyar Rádió korabeli hanganyagában szereplő, Örkény Istvántól származó mondat: „hazudtunk este, hazudtunk nappal, hazudtunk minden hullámhosszon”.
Gyurcsány jelenléte emellett azért furcsa, mert osztrák kollégája elveszítette az október 1-jei választásokat, ügyvezető kormányoknál pedig a diplomácia hagyományai szerint nem szoktak külföldi miniszterelnökök látogatást tenni. Meglepő az is, hogy bár nyugati szomszédunk 1956-ban 180 ezer magyart fogadott be, a német nyelvű sajtóban gyakran „Lügenpremiernek”, vagyis „hazug kormányfőnek” minősített magyar miniszterelnök ezt a gesztust is aktuálpolitikai céljainak megfelelően értelmezte.
*
Gyurcsány Ferenc nagy nyilvánosság előtti bécsi beszédében úgy fogalmazott: „Köszönjük, Ausztria! Köszönjük a nagy happy endet, a két ország egymásra találását. Magunknak meg azt mondom: te jó ég! Ha két nemzet egymásra tudott találni ellenségeskedés sok száz éve után, akkor az is lehet, hogy egyszer mi magunk, egy nemzeten belül is majd egymásra fogunk találni? És történelmi happy end lesz a vége nemcsak a magyar– osztrák kapcsolatoknak, netalán másnak is? Hát ezért szurkolok, hogy ilyen happy endek milliónyija köszöntsön be nagyon sok osztrák és magyar családhoz, és azt mondhassuk, hogy nemcsak a múltat kell megköszönnünk, de okunk van megköszönni a mát is meg a holnapot.”
Sólyom László a távirati iroda tudósítása szerint azt mondta, „nemzeti ünnep csak az lehet, amelyet a nemzet szívébe fogad, amely része a nemzet emlékezetének, amelynek eseményei immár változtathatatlanul rögzültek egy mítosszá vált történetben, s így lettek részei a nemzet önazonosságának”. Szili Katalin házelnök hangsúlyozta, hogy Ausztria volt az az állam, amelynek irányából a magyarok nagy része segítséget remélt a forradalom napjaiban. Osztrák kollégája, Andreas Khol a Der Standard szerint szintén köszönetet mondott, méghozzá azoknak a magyaroknak, akik hazájában letelepedve hozzásegítették Ausztriát a jóléthez.
Wolfgang Schüssel leköszönő kancellár ugyancsak méltatta az egykori menekültek érdemeit, Heinz Fischer államfő pedig leszögezte: a diktatúra csak rövid távon lehet erősebb a demokráciánál, hosszabb távon nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.